Karadeniz Pet

yeni kuşun tüyleri sorunlu

S

seda ERDOĞAN

Guest
babam üç senedir alıştığı oluşumuzu kedi kapınca çok üzüldü üç gün yüzü düştü sonunda yeni kuş aldırmaya gönderdik (evde yaşını bilmediğimiz geçen konusunu açtığım dişi var yumurta tıkılan) petshopa gitmiş yavru erkek istemiş ..evdeki dişi kuşun neredeyse aynı renklerinde ufak bi kuş görünce çok sevinmiş

sarı renkli kuyruk kısmına doğru fıstık yeşili gagası pembe.. kanatları kısaydı tüyleri çekilmiş yada kesilmiş gibi uçamıyordu evdeki diğer kuşlar uçunca onlarla birlikte hareket etmek istiyo fakat kanadının tekini toplamakta zorlanıyo.. dün yanlarına uçmak isteyip kanepenin koluna çarpmış kanadı kanamış . eve gelince elime alıp bakmaya çalıştım ama daha bize çok alışmadığı için mümkün olmadı daha çok korktuğuyla kaldı sanırım.. arabamız arızalandı veterinere götüremedim eskişehir ayazında birde soğuk aldırmamak adına..

kuşu aldığı yere uğradık "veteriner kırığa çıkığa bakmaz" dedi aldığında da uçamıyormuş kanadı kanamış dedim "bir ay hiç salmamanız gerekiyordu" dedi birde "görmeden bilemem belki kanadın çekilmesi gerekiyodur belki tüy dökümündedir" dedi..

tarif ettik daha sattığı kuşu hatırlamıyor yada işine gelmiyor... şu an kanadı kanlı ama kuru kan kanama yok sanırım kuyruğu titriyo .. bir ay kuşu salmamak ne demektir yav uçmayı bilen hayvanın bile kanatları tutulur ,bir hastalığı var da biraz düzelsin gibisinden mi konuştu acaba bilemedim..

alışamazsa getirin demiş ama götürürsem orada bakımsızlıktan ölmesinden korkuyoruz strese giren yavru kuşlarda sıcaklık farkından da dolayı büyük tüylerinde de görülebilen dökülme olur mu? yoksa bu hastalık alameti mi ? kakası top top sabit bir noktada toplanmıyo yemini suyunu içiyor çok ötmesede diğer kuşlar öttükçe arada cikini duyuyoruz (üç kuş var üçüde ayrı ayrı kendi kafeslerindeler)

çok uzattığımın farkındayım ama fotoğraf koyamadığım için gözlemlerimi yazıyorum konulara göz gezdirdim fransız tüy dökümü diye bişey gördüm evham yaptım :confused:

Çok geçmiş olsun. ahhh şu petshop lar ticarethane mantığından kurtulamıyorlar.

Kusun kanadi degilmis carpinca derisi kanamis oksijenli su ve teramisinle pansuman yaptik suan iyi kendisi ama pansuman yaparken cani yanmis olacak ki ele gelmiyo hic tekrar guven kazanmasi ne kadar surer daha bize alismadan kendini yaraladi zaten , disi kusla ugrasir gibi ugrastiriyo kereta
Bide hic ciki cikmiyo ne zaman sese ses vermeye baslar yav sadece kus sesi duyarsa cik cik diyo gerisi yok ailede kustan korkan sevmeyen yok disardan cocuk seviyo zannediyomus komsular ilgimiz tam yani .. vazoda cicek gibi duran kus mu olur canlanmasi ve ortama alismasi icin ne kadar zamana ihtiyaci var.. benim evdeki kusum uctugu icin mi iki gunde alisti da bu biturlu alismiyo:(

Hakatten ressim atmadan boş

Kusun kanadi degilmis carpinca derisi kanamis oksijenli su ve teramisinle pansuman yaptik suan iyi kendisi ama pansuman yaparken cani yanmis olacak ki ele gelmiyo hic tekrar guven kazanmasi ne kadar surer daha bize alismadan kendini yaraladi zaten , disi kusla ugrasir gibi ugrastiriyo kereta
Bide hic ciki cikmiyo ne zaman sese ses vermeye baslar yav sadece kus sesi duyarsa cik cik diyo gerisi yok ailede kustan korkan sevmeyen yok disardan cocuk seviyo zannediyomus komsular ilgimiz tam yani .. vazoda cicek gibi duran kus mu olur canlanmasi ve ortama alismasi icin ne kadar zamana ihtiyaci var.. benim evdeki kusum uctugu icin mi iki gunde alisti da bu biturlu alismiyo:(

Zaman verin kuşunuza. Bir travma yaşamış. KAnadı geçene kadar rahat bırakın. Sonra size alıştırmaya çalışın. Alışmaz diye de bişey yok. Siz kararlı olun illaki alışacak

Geri