Karadeniz Pet

Yeni muhabbet kuşlarıma nasıl bakmalıyım?

Evenness

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. 11 Mayısta 2 tane aynı anne babadan olma kardeş kuşlar aldık kız ve erkek. Kuş bakım bilgim maalesef pek yok ama onlara en ufak bir zarar gelmesini istemiyorum. Her şeyleri dört dörtlük olsun istiyorum çünkü onlarda bir can taşıyorlar ve oyuncak ya da heves nesnesi kesinlikle değiller. İnternette araştırırken burayı keşfettim bilgi alabileceğim ve soru sorduğumda doğru cevaplar bulabileceğim bir yer olduğunu düşünüyorum :) . Öncelikle kuşu aldığımızda ki kafesin altında tel yok bu bir sorun olur mu? Kafesinde neler olmalı ? İnanır mısınız aldığımız yer gaga taşı bile koymamış sadece yem verdiler birde 1 adet dal darı onu da bitirdi bıcır ve çikom :) Ha bu arada daha 1 aylık falanlar sanırım. Ne sıklıkla kafesini temizlemeliyim vs aklınıza gelebilecek her türlü bilgiye ihtiyacım var minik yavrularım için şimdiden teşekkür ederim :)
Açık renk olan kızım Bıcır koyu renk olan ise oğlum Çiko :) Kafesin resmini de ekledim. A'dan Z 'ye bütün bilgi ve deneyimlerinize ihtiyacım var ;)
Bıcır ve Çiko 1 2018-05-17 at 14.28.56.jpeg
Bıcır ve Çiko 2 2018-05-17 at 14.28.56.jpeg
Bıcır ve Çiko 3 2018-05-17 at 14.28.56.jpeg

hayırlı olsun foruma hoşgeldiniz.
gözüme ilk çarpan kafesin tabanına serdiğiniz kağıt üzerinde boya olduğu için sıkıntılı kuşlar genelde kağıdı kemiriyorlar buda kuşlarınız için sağlıksız.
tek yemlik var sanırım bunu 2 yeçıkarın. gaga taşı, kum ve kalamar ekleyebilirsiniz.

- Öncelikle kardeş kuşlar ilerde çiftleşirlerse yavrularında veya yumurtalarında fizyolojik sıkıntılar olabilir.
- kireç taşı ve kalamar kemiği yerine ben mineral blok öneririm.
- vitamin ve probiyotik takviyesi yapmalısınız. (haftada 4 gün)
- karışık ve paketli yem kullanın.
- bit spreyi kullanın.
- mümkün olan en sık şekilde kafeslerini temiz tutun.
- plastik tünek kullanmayın.
- bir adet zilli oyuncak takabilirsiniz.
- tabanda ızgara tel olsa sağlık açısından daha iyi olur.

Teşekkür ederim. A4 kağıt kullanırım bundan sonra :) . Yarın alışverişe gidip eksik gedik her şeyi almayı düşünüyorum. Bu yüzden bilgi almak için sorularımı yazdım. Maalesef dışarı sık sık çıkamıyorum çıkmışken eksiklerini ihtiyaçlarını alayım dedim :)

Teşekkür ederim ben aklımdaki alacakları yazayım siz gerek olanları ekleyip fazla olanları çıkartmamı söyleyebilirsiniz.
1- Ek bir kafes (Kafesi temizlerken diğerine koymak için)
2- 2 adet yemlik (temiz temiz kullansınlar diye :)) evdeki 2 yemliğin kurumasını bekledim yemlerini koymak için.
3- 1 adet ek suluk
4- Mineral bloğu
5- Kalamar kemiği
6- Kuş kumu
7- 2 adet mama kabı (birisine kuş kumu koymak için diğerine de mama )
8- Banyoluk
9- Vitamin
10- Dış parazit spreyi
11- Ahşap tünek
Aklımda olanlar bunlar. Bu probiyotik takviyesini nasıl sağlayacağım acaba?
Suluklarını günlük temizliyorum. Sularını ise kaynamış soğumuş su olarak dolduruyorum.
Yemlerini 2 günde bir kabını temizliyorum içindeki kabukları üflüyorum.
3 günde bir kafesin altını temizliyorum maalesef tam bir kafes temizliği yapmam mümkün değil ek bir kafes almadığım sürece. Alırsam haftada bir tam kafes temizliği uygulayacağım dış parazitleri önlemek adına.
Başka bir bakım ve ihtiyaç bilgim maalesef yok :(

-ek kafese gerek yok kuşlarınız evde neşeli bir şekilde uçarken siz kafesi temizlersiniz.
-akıllı yemlik kullanmanızı öneririm.
-ek suluğa gerek yok. (ilaç kullanması gerekirse bunun için daha küçük suluk olabilir.)
-mineral blok yeterli.
-kuma ve kalamara gerek yok.
-1 adet mama kabı yeterli
-banyoluk olsun.
-vitamin içinde amino asit olandan olsun.
-dış parazit spreyi şart.
-ahşap tünek şart.

mutlu hobiler. :)

-ek kafese gerek yok kuşlarınız evde neşeli bir şekilde uçarken siz kafesi temizlersiniz.
-akıllı yemlik kullanmanızı öneririm.
-ek suluğa gerek yok. (ilaç kullanması gerekirse bunun için daha küçük suluk olabilir.)
-mineral blok yeterli.
-kuma ve kalamara gerek yok.
-1 adet mama kabı yeterli
-banyoluk olsun.
-vitamin içinde amino asit olandan olsun.
-dış parazit spreyi şart.
-ahşap tünek şart.

mutlu hobiler. :)
Teşekkür ederim :)

Daldarı akdarı kısaca darı çeşitleri, aspur yulaf gibi besinler de verebilirsiniz mama yapabilirsiniz alışmaları için. Probiyotik de alın diazyme 256 gibi. Yeşillik olarak naneyi çok severler.

Teşekkür ederim ben aklımdaki alacakları yazayım siz gerek olanları ekleyip fazla olanları çıkartmamı söyleyebilirsiniz.
1- Ek bir kafes (Kafesi temizlerken diğerine koymak için)
2- 2 adet yemlik (temiz temiz kullansınlar diye :)) evdeki 2 yemliğin kurumasını bekledim yemlerini koymak için.
3- 1 adet ek suluk
4- Mineral bloğu
5- Kalamar kemiği
6- Kuş kumu
7- 2 adet mama kabı (birisine kuş kumu koymak için diğerine de mama )
8- Banyoluk
9- Vitamin
10- Dış parazit spreyi
11- Ahşap tünek
Aklımda olanlar bunlar. Bu probiyotik takviyesini nasıl sağlayacağım acaba?
Suluklarını günlük temizliyorum. Sularını ise kaynamış soğumuş su olarak dolduruyorum.
Yemlerini 2 günde bir kabını temizliyorum içindeki kabukları üflüyorum.
3 günde bir kafesin altını temizliyorum maalesef tam bir kafes temizliği yapmam mümkün değil ek bir kafes almadığım sürece. Alırsam haftada bir tam kafes temizliği uygulayacağım dış parazitleri önlemek adına.
Başka bir bakım ve ihtiyaç bilgim maalesef yok :(
Kus kumu koymak.icin mama kabı yetine küçük suluk alin daha az israf ederler ve daha temiz kalır yemlik 3 4 tane olsun elinizde fazladan içinde yem mama sebze rendesi vermekmicin kullanırsınız gaga taşı ağaç tünek kalamar kemiği olmazsa olmaz sulukda elinizde en az iki tane 100 ml lik olsun bir tanede ilaç sulugu olsun ne olur ne olmaz hasta olurlar diye bir kafes karantina için ve o kafese 1 yemlik.1 suluk bir gaga taşı bir kalamar kemiği tahta tunegi ayrı olsun ve en on3mlisi aldığınız yere gidip ya erkeği ya dişiyi verip onun yerine başka bir yuvadan alin kardeş kuşları es yapmakdan kaçının

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bunlara ek olarak toz multi vitamin b vitamini probiyotik ve banyoluk alin

üretim devam ettiği için sadece alt plastik tavayı temizliyorum. çok rahatsız etmeden hızlıca.

Kus kumu koymak.icin mama kabı yetine küçük suluk alin daha az israf ederler ve daha temiz kalır yemlik 3 4 tane olsun elinizde fazladan içinde yem mama sebze rendesi vermekmicin kullanırsınız gaga taşı ağaç tünek kalamar kemiği olmazsa olmaz sulukda elinizde en az iki tane 100 ml lik olsun bir tanede ilaç sulugu olsun ne olur ne olmaz hasta olurlar diye bir kafes karantina için ve o kafese 1 yemlik.1 suluk bir gaga taşı bir kalamar kemiği tahta tunegi ayrı olsun ve en on3mlisi aldığınız yere gidip ya erkeği ya dişiyi verip onun yerine başka bir yuvadan alin kardeş kuşları es yapmakdan kaçının

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bunlara ek olarak toz multi vitamin b vitamini probiyotik ve banyoluk alin
Teşekkür ederim. Üzgünüm ikisinden birini geri götüremeyiz. İkisinide çok seviyoruz.
Değerli bilgileriniz için gerçekten çok teşekkür ederim. Şimdilik daha yavru sayılırlar. Zamanla kafeslerini ayırabilirim belki bilmiyorum :)

Suyu her gun degistiriyorum. Yemi her gun kabuklarini ufluyorum. Kafesi de haftada bir temizliyorum ve haftada bir bit spreyi sıkıyorum

Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim. Kafesleri temizlerken kuşları ne yapıyorsunuz acaba benim evin içinde salmam mümkün değil salonda kapısız tarzda olduğu için ev turu yapabilir çarpabilir bana da pek alışkın değiller öneriniz nedir

kafesin altını çıkartın. kafesi gazete kağıdının üstüne koyun. plastik tavayı temizledikten sonra altına renksiz kağıt serip kafesi tekrar takın.

Size kendi programımı anlatıyım.

- Haftalık 2 3 kere kafes temizliği yapıyorum.
- Günlük taze su veriyorum ilaç, vitamin, limon, elma sirkesi ve maya koyuyorum bunlar olduğun da 2 gün kalıyor taze se günlük.
- Hepsini ayrı farklı günler de veriyorum karıştırma yapmıyorum.
- Yem kontrolü yapıyorum sabah üflüyorum kabuklar dağılacak şekilde fazla üflemeyin kırılmamış yemler de gidebilir bunu gece yatmadan önce de uyguluyorum.
- Genel kafes temizliğini aylık yaparım kafesin her yerini elma sirkeli suyla bir bezle defenkte ederim tülünü de bol suyla yıkarım tünek de dahil. Suluk yemlik vs sıcak su da bekleterek yıkarım bunlar da bol suyla.
- Bit ilacına karşıyım 2 3 senedir kuş bakıyorum hiç bitlenmediler zaten bakımı olan kuş neden bitlensin kimyasal oldugu için karşıyım. Mecbur kalmadıkça kullanmayın.
- Kuş temizliğini de yıkanacakları kabın içine bir miktar elma sirkesi damlatır öyle yıkanmalarını sağlarım. Cereyan da kalmasın derece 20 derecenin altında olmasın dikkat edin.

Biraz uzun oldu sanırım kusura bakmayın bir sorunuz olursa yazabilirsiniz tekrar :)

Size kendi programımı anlatıyım.

- Haftalık 2 3 kere kafes temizliği yapıyorum.
- Günlük taze su veriyorum ilaç, vitamin, limon, elma sirkesi ve maya koyuyorum bunlar olduğun da 2 gün kalıyor taze se günlük.
- Hepsini ayrı farklı günler de veriyorum karıştırma yapmıyorum.
- Yem kontrolü yapıyorum sabah üflüyorum kabuklar dağılacak şekilde fazla üflemeyin kırılmamış yemler de gidebilir bunu gece yatmadan önce de uyguluyorum.
- Genel kafes temizliğini aylık yaparım kafesin her yerini elma sirkeli suyla bir bezle defenkte ederim tülünü de bol suyla yıkarım tünek de dahil. Suluk yemlik vs sıcak su da bekleterek yıkarım bunlar da bol suyla.
- Bit ilacına karşıyım 2 3 senedir kuş bakıyorum hiç bitlenmediler zaten bakımı olan kuş neden bitlensin kimyasal oldugu için karşıyım. Mecbur kalmadıkça kullanmayın.
- Kuş temizliğini de yıkanacakları kabın içine bir miktar elma sirkesi damlatır öyle yıkanmalarını sağlarım. Cereyan da kalmasın derece 20 derecenin altında olmasın dikkat edin.

Biraz uzun oldu sanırım kusura bakmayın bir sorunuz olursa yazabilirsiniz tekrar :)
Yok ne kusuru tam tersi vakit ayırdığınız için teşekkür ederim :) Bana da güzel bir program hediye etmiş oldunuz.
Kafesi temizlerken kuşları ne yapıyorsunuz?
Suyu kaynamış soğumuş su olarak mı dolduruyorsunuz, hazır su mu?
Dış parazit olduğundan şüpheleniyorum ben kuşlarımda açıkcası sürekli kaşınıyorlar. O yüzden kafesin köşelerine, tahta tüneğin köşelerine sıkarak dış parazit oluşumunun önleneceğini görmüştüm youtube da bir video izlerken. Her yerden bilgi edinmeye çalışıyorum Çiko ve Bıcır için :)

Geri