Karadeniz Pet

Yeni muhabbet kusum 5 haftalik

Furkn41

Yeni Üye
Selam arkadaslar, 3 gün önce yeni muhabbet kusu aldim, erkek kendisi.

Ilk gün geldiginde direk saldim onu ben ve bugüne kadar kafese kapatmadim. Bi sefer kapamayi denedim hemen cikmaya calisti kafesten. Yemligi ve sulugu seffaf oldugundan, mamalarini iceri döküp disari cikmaya calisti. Ilk gün hic elden korkmuyordu elime kondugunda omzuma götürüyordum ve duruyordu ama simdi kapi üstüne masaya ve keyfi geldigi her yere konuyor.
Kus saticisi bana cok sakin bi kus oldugunu gözlemledigini söyledi ve yalniz tutmak icin uygun olabilir diyip verdi kendisini. Daha yavru oldugu belli oluyor.
Elime artik pek gelmiyor anca sevdigi yiyecekler olunca geliyor ondada korkuyor.

Dün disardayken elimle yakalayip sevmek istedim ama pek sevmedi o hareketimi sanirim. Sadece ellerden kaciyor. Bana ilerki günler ve haftalar icin ne yapabilecegimi tavsiye edebilirmisiniz? Sizce ne yapmaliyim??

Genel olarak disarda oldugunda ilgisini ceken bisi oldugunda hemen yaklasiyor mesela yemek yenildiginde yanimiza veya tabaga atlamaktan cekinmiyor.

Selametle

Ekli dosyalar

• 7A01C5CE-D568-446D-80D8-621B2912C2C3.jpeg
    7A01C5CE-D568-446D-80D8-621B2912C2C3.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
1-2 saat kadar yemini alın içinden sonrasında yemi elinize döküp yedirmeyi deneyin bunu 1 hafta gibi bir süre tekrarlayın size alışacaktır elinize gelecektir.

1-2 saat kadar yemini alın içinden sonrasında yemi elinize döküp yedirmeyi deneyin bunu 1 hafta gibi bir süre tekrarlayın size alışacaktır elinize gelecektir.
Disardaykenmi yapayim bunu? Kafesin icine sadece karanlik olunca veya uyumak isteyince giriyor bazen.

Birsürü alistirmak icin seyler okudum internette fakat hepsi kusun kafeste oldugu varsayimiyla yazilmis seyler. Bizim Fistigimiz kapi üstlerinde cerceve üstlerinde yada masalarda hep.. Ama elimde beslemeye bakicam bi suanlik.

Biz kuş sahipleri biraz sabırsız oluyoruz. Her şey zamanla olur. Hayvanların en temel güdüsü besin olduğu için yemlerle alıştırmak en mantıklı olanı. Siz ilgiyi devam ettirip kuşu ürkütmediğiniz, korkutmadığınız müddetçe, her geçen gün daha samimi olacağını göreceksiniz.

Biz kuş sahipleri biraz sabırsız oluyoruz. Her şey zamanla olur. Hayvanların en temel güdüsü besin olduğu için yemlerle alıştırmak en mantıklı olanı. Siz ilgiyi devam ettirip kuşu ürkütmediğiniz, korkutmadığınız müddetçe, her geçen gün daha samimi olacağını göreceksiniz.
Peki tesekkür ederim. Hayvani mesela avuc icine almayi alistirmaya calisayimmi yoksa benden yabancilasirmi nasil anlayabilirim ve sinirlarin nerde oldugunu nasil anlayabilirim??

Yedirdim suanda bacagimin üstünde uyuyor Fistik :p

Ekli dosyalar

• 7256F77A-AF26-4FF8-BBBB-64D0F300ED00.jpeg
    7256F77A-AF26-4FF8-BBBB-64D0F300ED00.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 47
Avuç içine almak kuşun karakterine bağlı. Eğer hoşuna gitmiyorsa uğraşmayın, kendinizden soğutursunuz

Avuç içine almak kuşun karakterine bağlı. Eğer hoşuna gitmiyorsa uğraşmayın, kendinizden soğutursunuz
Sanirim avuc icime almak istedigimden beri benden sogudu gibime geliyor tam emin degilim ama.. belkide saldigimdan ve ilgisini pek cekmediginden parmagima gelmiyor.. anlayamadim pek. Yavru daha zaten..

mubişiniz hayırlı olsun. Allah sağlıklı uzun ömürler versin.
Öncelikle ilk gün direkt salmanız bence hata olmuş, çok şükür bir yere çarpıp kendine zarar vermemiş.
Ben ilk yeni gelen mubişin hem kafesine hemde geldiği eve, evdeki aile bireylerine alışması için 3-4 gün onu yormadan sessiz sakince kafesinde bekletilmesi taraftarıyım.
O etrafa bakar, sesleri dinler ufak ufak çevreye çevredekilere alışır.
Size alışmasıda sabır isteyen bir süreçtir, siz yeterki onu sevin onunla ilgilenin, onun temizliğini yapın, yemini suyunu güzelce verin bunların karşılıkları size misliyle bağlılık olarak geri dönecektir.
Mubişler çok küçük yavru iken alıştırılmadıysalar ellenmeyi avuçlanmayı kesinlikle sevmezler ve bunu yapmanızı kesinlikle tavsiye etmem, kızıp strese giriyorlar
O sizin parmağınıza gelcek, omzunuzda başınızda bütün odaları evi dolaşcak, yanağınızla kendini size okşatcak, boynunuzun altına pusucak kolunuzun altına giricek ve daha neler neler tüm bunlar zamanla sabırla olcak işler, dediğim gibi siz yeterki onu sevin onunla ilgilenin, onun temizliğini yapın, yemini suyunu güzelce verin bunların karşılıkları size misliyle bağlılık olarak geri dönecektir. Can dostunuz evladınız olcak
Tekrardan Allah sağlıklı uzun ömürler versin

mubişiniz hayırlı olsun. Allah sağlıklı uzun ömürler versin.
Öncelikle ilk gün direkt salmanız bence hata olmuş, çok şükür bir yere çarpıp kendine zarar vermemiş.
Ben ilk yeni gelen mubişin hem kafesine hemde geldiği eve, evdeki aile bireylerine alışması için 3-4 gün onu yormadan sessiz sakince kafesinde bekletilmesi taraftarıyım.
O etrafa bakar, sesleri dinler ufak ufak çevreye çevredekilere alışır.
Size alışmasıda sabır isteyen bir süreçtir, siz yeterki onu sevin onunla ilgilenin, onun temizliğini yapın, yemini suyunu güzelce verin bunların karşılıkları size misliyle bağlılık olarak geri dönecektir.
Mubişler çok küçük yavru iken alıştırılmadıysalar ellenmeyi avuçlanmayı kesinlikle sevmezler ve bunu yapmanızı kesinlikle tavsiye etmem, kızıp strese giriyorlar
O sizin parmağınıza gelcek, omzunuzda başınızda bütün odaları evi dolaşcak, yanağınızla kendini size okşatcak, boynunuzun altına pusucak kolunuzun altına giricek ve daha neler neler tüm bunlar zamanla sabırla olcak işler, dediğim gibi siz yeterki onu sevin onunla ilgilenin, onun temizliğini yapın, yemini suyunu güzelce verin bunların karşılıkları size misliyle bağlılık olarak geri dönecektir. Can dostunuz evladınız olcak
Tekrardan Allah sağlıklı uzun ömürler versin

Cok tesekkürler, uzun süre sonra yine bakiyorum yine. Kusumuz kacmis bulunmakta. Malesef annem balkona camasir asmaya ciktiginda kacmayi basardi.
Yeni bir kus aldik bu sefer heralde 3-4 aylik ve kuscu onu ele alistirmis. Suana kadar elimden yem yiyor ve direkt ilk gün disari cikarmadim daha önce yaptigim gibi.

Geri