Karadeniz Pet

Yeni yavru kuşum

drsn_19

Meraklı Üye
Dün petshoptan yavru muhabbet kuşu aldım. Arka kuyruğu yok. Henüz uçamıyor. Suan eve alışmasını bekliyorum kafesini yüksek bir yere koydum bekliyorum. Ancak kuşub çoğu zaman tek gözü kapalı tek gözü açık baktıgım zaman herhangi bir anormallik yok göz etrafında birde çok fazla kaşıyor gözlerini ve tüyleribi bir hastalık belirtisi olabilir mi
FF08EB13-1524-4EAD-B111-54655DB529A5.jpeg
0ABC57B2-844A-4F9E-9E9A-74ADC415CFDC.jpeg
A6FCE31E-C10E-4509-94D8-9E0F4814CC2C.jpeg

Dün petshoptan yavru muhabbet kuşu aldım. Arka kuyruğu yok. Henüz uçamıyor. Suan eve alışmasını bekliyorum kafesini yüksek bir yere koydum bekliyorum. Ancak kuşub çoğu zaman tek gözü kapalı tek gözü açık baktıgım zaman herhangi bir anormallik yok göz etrafında birde çok fazla kaşıyor gözlerini ve tüyleribi bir hastalık belirtisi olabilir mi Ekli dosyayı görüntüle 46327Ekli dosyayı görüntüle 46328Ekli dosyayı görüntüle 46329

Öncelikle hayırlı olsun,

Kuşun gözlerinde ve çevresinde bir sorun olmadığını belirtmişsiniz fotoğrafta tüye girdiği görülmüyor ama büyük ihtimalle tüye giriyordur. Yinede Elinizde Mevcut ise bit spreyi yada damlası uygulayınız. Kuyruğunun olmadığını belirtmişsiniz vitamin takviyesi yapmanızı öneririm özellikle B vitamini tüy gelişimi açısından önem taşır.

Ahmet TEKKE
Profesyonel Barista & ADR Üretimhane Muhabbet Kuşu üretim ve satış noktası

Merhaba bu fotoğraflardan bir şey anlayamadım ben. Kanatlarını ve kuyruğunu görebileceğimiz fotoğraflar ekleyin.
Keşke petshoptan almak yerine etrafınızdaki bir hobici, üretici birinden alsaydınız. Petshopta satılan kuşların çoğu ithal ve nasıl bakıldıkları getirildikleri malum. Çoğu hastalıklı çıkıyor.

Merhaba bu fotoğraflardan bir şey anlayamadım ben. Kanatlarını ve kuyruğunu görebileceğimiz fotoğraflar ekleyin.
Keşke petshoptan almak yerine etrafınızdaki bir hobici, üretici birinden alsaydınız. Petshopta satılan kuşların çoğu ithal ve nasıl bakıldıkları getirildikleri malum. Çoğu hastalıklı çıkıyor.

Levent hocam bulunduğum yer çok küçük bir il maalesef burada bulamadım hobici bir arkadaş mecbur kaldım desem yeridir. Yoksa bu siteyi ve sizi 3-4 yıldır takip ediyorum yanlış olduğunu biliyorum. Kuşun mümkün mertebe resimlerini çektim. Göz çevresini tahta tüneğe sürtüp ara ara kaşımaya devam ediyor. İlk başta önemsemesemde bu yaştaki bir kuşun uçamaması sanki biraz sorun gibi. Kanatları ve göz çervresi bu şekilde yorum ve tavsiyede bulunursanız sevinirim. Birde ağzını ara ara sürekli açıp ağzından çıtır çıtır sesler geliyor yem yemediği zamanlarda sebebi ne olabilir sizce ?
IMG-8327 IMG-8328 IMG-8329 IMG-8330 IMG-8331 IMG-8332 IMG-8333 IMG-8334 IMG-8335 IMG-8336 IMG-8337 IMG-8338 IMG-8339
bayrak resmi png

Göz .evresi ve kafasını sürtüp kaşımaya çalışıyorsa 2 ihtimal var. Tüy döküyordur veya dış parazit vardır.
Kuyruk ve kanat tüyleri çıkıyor. Kanat uçuş tüyleri eksik çıkıyor gibi duruyorlar. İnşallah hastalık yoktur.
Kuş sahiplenirken özellikle petshoptan alırken tüylerin tam olmasına ve kuşun canlı olmasına dikkat etmek gerek.

Göz .evresi ve kafasını sürtüp kaşımaya çalışıyorsa 2 ihtimal var. Tüy döküyordur veya dış parazit vardır.
Kuyruk ve kanat tüyleri çıkıyor. Kanat uçuş tüyleri eksik çıkıyor gibi duruyorlar. İnşallah hastalık yoktur.
Kuş sahiplenirken özellikle petshoptan alırken tüylerin tam olmasına ve kuşun canlı olmasına dikkat etmek gerek.
Şu aşamada isim olarak tavsiye edebileceğiniz bir vitamin ilacı var mı