Karadeniz Pet

Yeni Yavru

Layzy

Yeni Üye
Herkese merhaba, muhabbet kuşlarım 25 gün önce ilk yumurtalarını yaptılar, bugün de ilk yavruları yumurtadan çıktı. Bu durum benim için bir ilk, bundan sonrası için ne yapmalıyım hiç bir fikrim yok. Kırılan yumurtayı kafesten almalı mıyım? Başka bir şey yapmalı mıyım? Yoksa hiç ellemesem daha mı iyi?

Merhaba ben de ilk yumurtalarda sizin durumunuzdaydım, şimdiye kadar iki kez yavru aldım kuşlarımdan, bildiğim kadarını size anlatayım. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra ben kabukları yuvalıktan almadım, onları sanırım dişi kuş yiyor. Kuşları çok fazla rahatsız etme, ben her sabah yuvalığı açıp kontrol ediyorum ve kumlarını iki günde bir değiştiriyorum. Kumu fazlaca koy çünkü yavruların zeminde ayakları kayıyor ve açılıyor, anne üzerine yatınca çarpık bacak sorunu oluşabiliyor. Benim 5 tane yavrum var şu an ve ortalama 17 günlükler. Yavruların büyüklüklerine ve sayısına göre ölçüyü değiştirmek suretiyle anne babaya her gün çeyrek yumurta ve biraz da haşlanmış mısır veriyorum. Özellikle bu ikisine bayılıyorlar benim kuşlarım. Ebeveyn kuşların, özellikle anne kuşun, karakterini iyice öğrenmen ve güvenini kazanman gerekiyor. Çünkü yuvalık temizliği, yavruları biraz sevmek falan derken strese girebiliyorlar. İlk yavrularında kuşlarının güvenlerini kazanmak için yavrularla anne babanın gözünün önünden ayırmadan ilgilenmeni öneririm. Tabi ben kuşların üzerine titriyorum biraz zira bu şekilde yapmasan da sorun yaşamayabilirsin. Yuvalık ve kafes temizliğine çok özen göster çünkü kuş biti türeyebiliyor özellikle yavru olduğu zamanlarda. Tedavisi zor değil ama hiç olmasa daha iyidir. Şimdilik aklıma bunlar geldi yine aklınıza takılan birşey olursa seve seve yardımcı olurum.

@furkangunsoy Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Hamster talaşı koymuştum ancak anne yuvadan attı hepsini, tekrar koyarım temizlikten sonra. Daha bugün ilk yavru çıktı ve beş tane daha yumurta var. Sence ilk temizliği ne zaman yapmalıyım, anne sürekli yuvada ve hiç rahatsız etmek istemiyorum.

@furkangunsoy Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Hamster talaşı koymuştum ancak anne yuvadan attı hepsini, tekrar koyarım temizlikten sonra. Daha bugün ilk yavru çıktı ve beş tane daha yumurta var. Sence ilk temizliği ne zaman yapmalıyım, anne sürekli yuvada ve hiç rahatsız etmek istemiyorum.
Talaşı önermiyorlar çok hijyenik olmadığını söylüyorlar. Kum kullan. Kum için de aşırı farklı fiyatlar var anlam veremedim. Bir petshopta kilosunu 5 liraya da gördüm, 300 gramını 8 liraya da gördüm. Uygun fiyatlı bir yerden tedarik etmeni öneririm. Temizlik için de anne kuş yuvalığa dışkı yapmaz normalde ama yapıyorsa şu an da temizleyebilirsin. Normal şartlarda kumun kirlendiğini gördüğünde temizle. Ben tüm yavrular çıkana kadar temizlik yapmamıştım

Geri