Karadeniz Pet

Yeni yavrulayan Muhabbet kuşlarım kavga ediyor erkek çok fena dayak yedi :(

Olcii

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,
Elimde büyüyen dişi muhabbet kuşuma kızışmaya başladıktan sonra erkek muhabbet kuşu evlat edindim.Başta anlaşamadılar hiç ama sonra çok sevdiler birbirlerini çifte kumrular gibi ol

mavi-2
dular sürekli öpüş kokuş çok iyilerdi.Dişi kuşum 6 tane yumurtladı.4 ünden yavrular çıktı son 2 yumurta çıkmadı.İlk kez yumurtluyor bu arada .Dişi kuşum daha yavrular çıkmadan,yumurtadayken,aşırı sahiplendi.Erkek kuş yuvaya girmek istemesine rağmen zaman zaman sokmadı bazen de izin verdi.Yavrular çıktıktan sonra gece bile her ikisi de yuvada uyumaya başladılar.Hatta erkek kuşum çok iyi baba oldu,o da yavruları beslemeye başladı,yuvalığı açmak istediğimizde bile bağırarak eşini ve yavrularını korumaya çalıştı.Hala da öyle.Üzerine titriyor ailesinin.Ne olduysa son 1 hafta yani yavrular iyice büyüyüp tüylenmeye başladıktan sonra olmaya başladı.Bunda erkek kuşun son zamanlarda sürekli çiftleşmek istemesi de etkili sanıyorum.Her sabah yuvanın içinde kavgaya etmeye başladılar.Yavruların üzerinde. Her defasında erkek kuşum feci şekilde zarar gördü.Dişi kuş ,erkeği altına alarak ısırıyor zor ayırdım hep.Erkeği dışarı çıkarıyorum böyle zamanlarda.Sakinleşsinler diye.1 saat sonra her şey yoluna giriyor öpüş kokuş devam ediyorlardı.Bu sabah çarşı işlerim için evden çıktım. 1 saat geçmeden evden aradılar hemen gel kuşlar kavga etti her yer kan diye.Korka Korka gittim ve karşılaştığım manzara beni dehşete düşürdü. resimler ektedir.Kafes ve odanın içinde damla damla kan vardı.Kafes tülü,suluk,yemlikler kafeste ne varsa. Erkek kuşumun kanadı ciddi zarar görmüş kanamış.Dişi kuşumun ise gagası,gövdesine kan bulaşmıştı.Çok korktum çokk size anlatamam.Hala da korkuyorum.Hemen kafesleri ayırdım.Kuş üreticisi ve bu konuda bilgisine çok güvendiğim arkadaşıma da danıştım.Yavrular daha çok küçük en büyüğü 20 günlük ve onlar her bağırdığında erkek kuşum diğer kafeste çırpınıyor yavrulara gitmek istiyor.İçim gidiyor benim de.Arkadaşımın tavsiyesiyle bi gün arayla yavruların kafesine koycam ayrı ayrı tabi.Yaralara herhangi bir müdahalede bulunmadım.Genel anlamda iyi görünüyor kuş ama zaman zaman yaralı kanadını havada bırakıyor.
Erkek kuşum çok mutsuz ve sürekli gözlerini kapatıyor.Küsmüş gibi.Az yemek yiyor.Kuyruğunun ucu da yamulmuş :(
Ne yapmalıyım? Neden bu hale geldiler?Dişi kuşum çok sinirli beni de çok ısırıyor hiç yapmazdı.Hiç bi araya getirmeyecek miyim onları?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Saygılar,
...resmi yanlış yere yükledim ve düzeltemedim kusura bakmayın..

Merhaba Olcii,

Öncelikle erkek kuşunuzun bu durumda olmasına çok üzüldüğümü bilmenizi isterim.

Şunu bilmelisiniz ki, yumurtlama ve yavru bakım evresi dişi kuş açısından stresli bir evredir. Dişi kuşun ilk defa anne olması ve doğal olarak ilk defa yavru bakması, kıskançlık geliştirmesi, eşinin tekrar çiftleşmek istemesi, hamilelik öncesi ve sonrası kaybettiği özellikle kalsiyum stres durumunun çok daha güçlü geçmesini sağlar.

Bu durumun hafiflemesi için erkek kuşu farklı bir kafese almanızı, dişi kuşunuza kabukları inceltilmiş yumurta maması vermenizi, haftada iki gün olmak koşuluyla sevdiği mevsimsel sebze ve meyve vermenizi ve son olarak kalamar kemiği, mineral taşı gibi doğal kalsiyum ve minerallerden mahrum bırakmamanızı tavsiye ederim. Yavrular yuvadan düşünce veya anne tarafından atılınca babanın olduğu kafese alıp yem kırmayı öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Unutmayın anne veya baba tek başına yavru bakabilir.

Saygı ve Sevgiler Dilerim.
Murat Avcı

Merhaba Olcii,

Öncelikle erkek kuşunuzun bu durumda olmasına çok üzüldüğümü bilmenizi isterim.

Şunu bilmelisiniz ki, yumurtlama ve yavru bakım evresi dişi kuş açısından stresli bir evredir. Dişi kuşun ilk defa anne olması ve doğal olarak ilk defa yavru bakması, kıskançlık geliştirmesi, eşinin tekrar çiftleşmek istemesi, hamilelik öncesi ve sonrası kaybettiği özellikle kalsiyum stres durumunun çok daha güçlü geçmesini sağlar.

Bu durumun hafiflemesi için erkek kuşu farklı bir kafese almanızı, dişi kuşunuza kabukları inceltilmiş yumurta maması vermenizi, haftada iki gün olmak koşuluyla sevdiği mevsimsel sebze ve meyve vermenizi ve son olarak kalamar kemiği, mineral taşı gibi doğal kalsiyum ve minerallerden mahrum bırakmamanızı tavsiye ederim. Yavrular yuvadan düşünce veya anne tarafından atılınca babanın olduğu kafese alıp yem kırmayı öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Unutmayın anne veya baba tek başına yavru bakabilir.

Murat Avcı
Murat bey merhaba,
Geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim.Yumurtlama gerçekleştikten sonra bahsettiğiniz gibi yumurtayı kabukları ile ince ince ufalayıp havuç rendesi ile karıştırarak vermeye başladım.Çok severek tüketiyorlar.Kalamar kemiği kuşları sahiplendiğim andan itibaren kafeste mevcut.Sularına vitamini eksik etmem.Buna rağmen kalsiyum eksik kalmışsa demek ki yeterli değil takviye lazım.Yumurtalı mamayı her gün veriyorum çünkü.
Yavruların üzerine yatıyor hala anne kuş.Baba kuş diğer kafeste yavruları her duyduğunda gitmek istiyor.
Onun durgunluğu geçicidir değil mi? Bazı formlarda çyle kötü şeyler yazıyor ki korkuyorum erkek kuşuma bişe olacak diye.

Yumurta bakma evresinde havuc vermeseniz daha iyi olur

Havucun kizistirici etkisi oldugunu biliyorum kizistirmak icin veriliyor

Havucun kizistirici etkisi oldugunu biliyorum kizistirmak icin veriliyor
Ben vitamin olsun diye veriyordum.Bilmiyordum kızıştırıcı etkisini.Teşekkür ederim.
Kuyruğu ve kanadı düzelir mi sizce ?Yardımcı olur musunuz

Daha bilgili uyeler mevcut daha saglikli bilgiler vereceklerdir ben duzelecegini dusunuyorum

Babayı ayırmalısınız bir de havuç kuşu kızıştırır yavruluyken mamaya konmamali

Erkek kuşun yavrularına karşı olan tepkileri gayet doğal fakat bu durum sizde duygusal bir tepki oluşturmamalı çünkü gördüğüm kadarıyla erkek kuşunuz çok hırpalanmış ve yorgun düşmüş. Size nacizane tavsiyem babayı farklı, sessiz bir odaya alın, sadece gün aşırı mevsim meyvelerinden vererek bağışıklığını destekleyin, sadece siz ilgilenin. Bu arada suyuna haftada ayrı günlerde olmak üzere iki gün 3 damla varsa b vitamini koyun eğer yoksa 3 damla limon damlatın. Suyunu ve yemini az vererek günlük taze tutun. Vitamin veya limonu suyun seviyesine göre oranlayın. 3 gün bu şekilde takip edin, düzelme olursa suyuna maydonoz sapları koyarak banyo yapıp rahatlamasına imkan sağlayın. Eğer düzelme olmazsa en yakın veterinerden uzman yardımı alınız.

Murat Avcı

Erkek kuşun yavrularına karşı olan tepkileri gayet doğal fakat bu durum sizde duygusal bir tepki oluşturmamalı çünkü gördüğüm kadarıyla erkek kuşunuz çok hırpalanmış ve yorgun düşmüş. Size nacizane tavsiyem babayı farklı, sessiz bir odaya alın, sadece gün aşırı mevsim meyvelerinden vererek bağışıklığını destekleyin, sadece siz ilgilenin. Bu arada suyuna haftada ayrı günlerde olmak üzere iki gün 3 damla varsa b vitamini koyun eğer yoksa 3 damla limon damlatın. Suyunu ve yemini az vererek günlük taze tutun. Vitamin veya limonu suyun seviyesine göre oranlayın. 3 gün bu şekilde takip edin, düzelme olursa suyuna maydonoz sapları koyarak banyo yapıp rahatlamasına imkan sağlayın. Eğer düzelme olmazsa en yakın veterinerden uzman yardımı alınız.

Murat Avcı
Murat bey çok teşekkür ederim desteğiniz ve verdiğiniz bilgiler için.Umarım faydalı olurlar..Peki yaraya herhangi bir müdahalede bulunmalı mıyım? ne yapmalıyım? Bazı sitelerde batticon,oksijenli su ya da terramicin tavsiye edilmiş benzer durumlara

Murat bey çok teşekkür ederim desteğiniz ve verdiğiniz bilgiler için.Umarım faydalı olurlar..Peki yaraya herhangi bir müdahalede bulunmalı mıyım? ne yapmalıyım? Bazı sitelerde batticon,oksijenli su ya da terramicin tavsiye edilmiş benzer durumlara
Değerli Forumdaşım Olcii,

Sanırım dişi kuş kanatta yer alan kalın tüy tüplerine zarar vermiş. Erkek kuştaki kanlı olan bölgeleri ılık suya batırılmış temiz bir bezle hafifçe silebilirsin. 2 gün sonra yara hala yaş ise çok az antibiyotikli krem kullanabilirsin. Ama gerek kalacağını zannetmiyorum...

Murat Avcı

Değerli Forumdaşım Olcii,

Sanırım dişi kuş kanatta yer alan kalın tüy tüplerine zarar vermiş. Erkek kuştaki kanlı olan bölgeleri ılık suya batırılmış temiz bir bezle hafifçe silebilirsin. 2 gün sonra yara hala yaş ise çok az antibiyotikli krem kullanabilirsin. Ama gerek kalacağını zannetmiyorum...

Murat Avcı
umarım gerek kalmaz dediğiniz gibi.Tekrar teşekkür ederim.İyi akşamlar..

Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Dişi kuşunuz çok strese girmiş gibi görünüyor. 1 gün ara ile yavrulara bakmaları ayrı olduğu gün dişinin daha çok strese girmesine sebep olabilir. Denildiği gibi anne yavrulardan ayrılınca babanın yanına koyabilirsiniz. Bu süreçte erkek ve dişiyi bir araya getirmeyin. Bir süre sonra geçecektir dişinin kızgınlığı zaten. Kıyamam, erkek kuşunuz çok ciddi yaralanmış. Ben müdahale etmeniz gerektiği görüşündeyim. Ilık sulu bez ile ya da oksijenli su ile yarasını temizleyip, terramycin merhem sürün. Yaralar iltihap kaparsa daha kötü olabilir. Durgunluğu yaralanmış ve strese girmiş olmasından kaynaklı erkek kuşunuzun da. Dişiyi yavrularıyla başbaşa kalmak istiyor onu istediği şekilde yavrularıyla bırakıp bu süreçte erkek kuşunuzla ilgilenip stresten çıkmasını sağlayabilirsiniz. Durumu hakkında bilgilendirin lütfen. En kısa zamanda geçmesi dileklerimle.

Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Dişi kuşunuz çok strese girmiş gibi görünüyor. 1 gün ara ile yavrulara bakmaları ayrı olduğu gün dişinin daha çok strese girmesine sebep olabilir. Denildiği gibi anne yavrulardan ayrılınca babanın yanına koyabilirsiniz. Bu süreçte erkek ve dişiyi bir araya getirmeyin. Bir süre sonra geçecektir dişinin kızgınlığı zaten. Kıyamam, erkek kuşunuz çok ciddi yaralanmış. Ben müdahale etmeniz gerektiği görüşündeyim. Ilık sulu bez ile ya da oksijenli su ile yarasını temizleyip, terramycin merhem sürün. Yaralar iltihap kaparsa daha kötü olabilir. Durgunluğu yaralanmış ve strese girmiş olmasından kaynaklı erkek kuşunuzun da. Dişiyi yavrularıyla başbaşa kalmak istiyor onu istediği şekilde yavrularıyla bırakıp bu süreçte erkek kuşunuzla ilgilenip stresten çıkmasını sağlayabilirsiniz. Durumu hakkında bilgilendirin lütfen. En kısa zamanda geçmesi dileklerimle.
Merhaba ,ilk iş birazdan eczaneye gidip teramicin krem almak olcak. Bu sabah erkek kuşum kafeste çıldırdı yavruların sesini her duyduğunda . Acaba başka odalara mo koymalıyım kafesleri? Şuan Yanyana duruyorlar . Ve inanın erkek kuşum dişiye hiç bakmıyor . Dişi ,erkek kuşa yakın tarafa çok geldi ama erkek kuşum yüz vermedi hiç . Sanırım tek derdi yavruları şuan . Onun haricinde morali daha iyi bugün. Sıkılmasın diye ben de onunla 5 buçukta uyandım bugün. Sürekli konuşuyorum kafesine oyuncak taktım onunla oynamaya başladı .
Teramicini ne sıklıkta sürmeliyim ?

Merhaba ,ilk iş birazdan eczaneye gidip teramicin krem almak olcak. Bu sabah erkek kuşum kafeste çıldırdı yavruların sesini her duyduğunda . Acaba başka odalara mo koymalıyım kafesleri? Şuan Yanyana duruyorlar . Ve inanın erkek kuşum dişiye hiç bakmıyor . Dişi ,erkek kuşa yakın tarafa çok geldi ama erkek kuşum yüz vermedi hiç . Sanırım tek derdi yavruları şuan . Onun haricinde morali daha iyi bugün. Sıkılmasın diye ben de onunla 5 buçukta uyandım bugün. Sürekli konuşuyorum kafesine oyuncak taktım onunla oynamaya başladı .
Teramicini ne sıklıkta sürmeliyim ?
Gün içerisinde farklı odalara alıp durumlarına bir bakın. Aynı odada olurlarsa erkek kuş daha büyük strese girebilir yavruların yanına gidemediği için. Durumlarına bir bakın. Eğer farklı odalarda daha stres olurlarsa yine yan yana alırsınız. Dişi kuş yuvadan hiç çıkıyor mu? Çıkıyorsa gün içerisinde dönüşüm yapabilirsiniz. En azından 1 saat babayı içeri koyabilirsiniz mesela. Ama burda dişinin tavrı da önemli onu da strese sokmayalım.
Şimdilik bi farklı odalara alın: Dişiyi ve yavruları göremeyeceği şekilde.
Terramycini gün içerisinde 4-5 saatte bir sürebilirsiniz. Öncelikle ama oksijenli bezleya da ılık sulu bezle kanadı temizleyin.Terramycini her tazelemede bu temizleme işlemini de tekrarlayın.

Demin eczaneye gidip durumu anlattım ve baba Furacin diye bi merhem önerdi daha çabuk etki görürsün dedi onu aldım . Önce yaralı bölgeyi nemli bezle temizledim ardından merhemi sürdüm kulak pamuğu yardımıyla . Keyfi yerine geliyor yavaş yavaş. Bakalım umarım sonuç alırım en kısa zamanda . Bilgilendirmek istedim .

Gün içerisinde farklı odalara alıp durumlarına bir bakın. Aynı odada olurlarsa erkek kuş daha büyük strese girebilir yavruların yanına gidemediği için. Durumlarına bir bakın. Eğer farklı odalarda daha stres olurlarsa yine yan yana alırsınız. Dişi kuş yuvadan hiç çıkıyor mu? Çıkıyorsa gün içerisinde dönüşüm yapabilirsiniz. En azından 1 saat babayı içeri koyabilirsiniz mesela. Ama burda dişinin tavrı da önemli onu da strese sokmayalım.
Şimdilik bi farklı odalara alın: Dişiyi ve yavruları göremeyeceği şekilde.
Terramycini gün içerisinde 4-5 saatte bir sürebilirsiniz. Öncelikle ama oksijenli bezleya da ılık sulu bezle kanadı temizleyin.Terramycini her tazelemede bu temizleme işlemini de tekrarlayın.
Merhaba ,erkek kuşu odadan çıkardım dediğiniz gibi çok strese giriyordu şimdi daha iyi gibi geldi bana. Dişi kuş yuvadan çok az çıkıyor yem yiyip hemen geri giriyor .Öyle sinirli ki kafese yaklaştığımda direk kafesin demirlerini gagalıyor . Sakinleşmesini beklemem gerekecek . Yavrulara dönüşümlü koysam ikisi içinde iyi olmayacak gibi . Biraz daha bekleyip yavruları büyüyünce babanın kafesine alırım diye düşünüyorum . Birde eczaneden Furacin diye bi merhamet önerdiler onu aldım . Yaralı bölgeyi nemli bezle temizleyip sürdüm. İyileşmesini beklicem şimdi . ilginize ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Geri