Karadeniz Pet

Yerli ama Show ayarında muhabbet kuşu?

Ufuk PERVANE

Yeni Üye
Herkese selamlar

Yerli ırk muhabbet kuşundan iri nesil (show ayarında) muhabbet kuşu üretilebilir mi? Üretilebilir ise nasıl ve hangi metodlar kullanılır? Olmaz ise neden olmaz?

Üretici arkadaşlar ve ustaların yorumlarını bekliyorum. Şimdi den teşekkürler.

Eger yerli kirik degilae yerli kus verir kaninda olmasi lazi. İri kus olmasi icin

Keçiden inek dogurmasini beklemek gibi birsey sanırım ☺

Doğal ortamında yerli tabir edilen ırk boyutlarında ve vasıflarında olan kuşlardan, show ayarında kuşları nasıl üretmiş olabilirler acaba? Yoksa doğada show kuşlarının ataları ayrı olarak bulunuyorda böyleliklemi üretilmişlerdir?

Bir çeşit ırk ıslah çalışmasımı yapmışlar mıdır bu ecnebiler?

Attan sipa bekliyoruz direkt geçiş olmaz çek yerli çiftleşir yavrusu ingilize atılır kademe kademe ilerlenir yoksa iki yerliden show beklenmez

Imkansizi basarirsin ☺

İlgilenip cevap yazan herkese teşekkürler.

Benim anlamadığım nokta şu dünyadaki tüm muhabbet kuşları ırkları Avustralya kıtasındaki bir türden üretildiyse ve bu türün kitaplarda yazan boyutları bizim yerli ırk dediğimizle aynı ebatlarda ise bu kadar iri kuşları nasıl ürettiler. Laboratuar ortamında genleriylemi oynanmıştır yoksa doğal olarak iri doğanları çiftleştirerek bunu başarmışlardır.

Kafamda deli sorular :)

Ben okudugum kadariyla cevap veriyim. Genleriyle oynanmis. Normalde bizlerde olan fistik yesili disinda baska renk muhabbet kuşu yok. Ama zamanla genleriyle oynayarak farkli renkler ve farkli boyutlar yapmislar diye biliyorum

Genle felan oynamak yok aslında. Doğada her hayvan aynı standartlarda değil. Artı Özellikleri eleyerek Show Dediğimiz kuşlara ulaşılmış. Benim bildiğim de bu

Bizim show diye tabir ettigimiz jumbo boy kuslar tabii ki renk ve genleriyle oynanarak uretilmislerdir. Yoksa irileri ayirayim. en irileri birbirleriyle esleyeyim durumu yok yani. Bunu basarabilseydi zamaninda Adolf Hitler becerirdi ;)

Bence de genle oynamadan en iyileri secmek jumbo yetistirmek icin yeterli olamaz. Cunku olmayan bi seyi ne kadar ugrasirsan ugras ortaya cikaramazsin. Nacizane gorusum :)

Yav boşverin kafa yormayi yapan yapmış bizde besleyelim

Tabiki genlerıyle oynanmıs kuslardır bu işi ilk ingilizler yapmıstır ve bu yuzden iri ırk kuslara ingiliz adı verılmıstır.

yerli veya çek kuştan iri ırk kus elde etmek imkansızdır.

Bende renk, tüy varyetelerini elde edebilmek için yabancıların "selective breeding" dedikleri seçerek üretim yöntemini kullandıklarını okumuştum. Ustaların görüşüne göre Demek ki iri varyeteler elde etmek için bu yöntem işe yaramıyor. Herkese teşekkürler, keyifli pazarlar.

Geri