Karadeniz Pet

Yetişkin dişi muhabbet kuşu eğitimi

Deniz ördü

Yeni Üye
İyi günler yetişkin dişi bir muhabbet kuşum var
Geldiğinde yetişkindi bu yüzden alışması biraz uzun sürdü ama artık ele geliyor veya kafamda durmayı çok seviyor
Ama tek problem herhangi bir şekilde temas kurmama izin vermiyor, okşamak gibi. Ortalama 9 aydır benimle
Alıştırmak için yapabileceğim birşey var mı? önerilerinizi bekliyorum

Bence elinize ve kafanıza gelmesi bile olumlu bir şey, aylarca uğraşıp da sizin yaptıklarınızı başaramayan insanlar var. Kuşların büyük bir kısmı kendilerini sevdirmez, özellikle de dişi olanlar. Tabi bu durum kuşun karakterine bağlıdır, bazen 1-2 aylık yavru kuş dahi alsanız durum böyledir.

Kuşunuzu 1 ay boyunca kafes içerisinde sevin. İlk birkaç gün yavaş hareketlerle, hafif dokunuşlar yaparak kuşunuzun karnını okşayın. İlk başta korkup sağa sola kaçmaya çalışabilir, korktuğu zamanlarda elinizi bir süre hareket ettirmeyin, korkusu geçtikten sonra tekrar sevmeye çalışın. Daha sonra yavaş yavaş yanak tüylerini sevmeye başlayın. Eğer yanak tüylerini sevmenize izin veriyorsa, son olarak kafa tüylerini sevmeyi deneyebilirsiniz. Yanak tüylerini sevdirmeye alışmasına rağmen, kafasını sevdirmek istemiyorsa kuşunuzu zorlamayın. Bu işlemleri günde iki kez 30-40 dk kadar tekrarlayın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence elinize ve kafanıza gelmesi bile olumlu bir şey, aylarca uğraşıp da sizin yaptıklarınızı başaramayan insanlar var. Kuşların büyük bir kısmı kendilerini sevdirmez, özellikle de dişi olanlar. Tabi bu durum kuşun karakterine bağlıdır, bazen 1-2 aylık yavru kuş dahi alsanız durum böyledir.

Kuşunuzu 1 ay boyunca kafes içerisinde sevin. İlk birkaç gün yavaş hareketlerle, hafif dokunuşlar yaparak kuşunuzun karnını okşayın. İlk başta korkup sağa sola kaçmaya çalışabilir, korktuğu zamanlarda elinizi bir süre hareket ettirmeyin, korkusu geçtikten sonra tekrar sevmeye çalışın. Daha sonra yavaş yavaş yanak tüylerini sevmeye başlayın. Eğer yanak tüylerini sevmenize izin veriyorsa, son olarak kafa tüylerini sevmeyi deneyebilirsiniz. Yanak tüylerini sevdirmeye alışmasına rağmen, kafasını sevdirmek istemiyorsa kuşunuzu zorlamayın. Bu işlemleri günde iki kez 30-40 dk kadar tekrarlayın.
Zaman ayırdığınız için teşekkürler
birşeyi belirtmeyi unutmuşum
Çok garip bir hayvan gerçekten :D bazen yanaklarını okşatıyor bazen ele dahi gelmiyor bazen üzerimden inmiyor bazen parçalıycakmışçasına ısırıyor, yeniden teşekkürler

Zaman ayırdığınız için teşekkürler
birşeyi belirtmeyi unutmuşum
Çok garip bir hayvan gerçekten :D bazen yanaklarını okşatıyor bazen ele dahi gelmiyor bazen üzerimden inmiyor bazen parçalıycakmışçasına ısırıyor, yeniden teşekkürler

Rica ederim. O halde kuşunuz size zaten alışmış durumda. Kuş deyip geçmeyelim, onların da insanlar gibi bir günü bir gününü tutmayabilir. Arada sinirlenip ısırması dişi olmasından kaynaklanıyor, stresli olduğu için ısırıyor buna yapacak bir şey yok.

Dişi kuşlar daha haşin olabiliyor yanına gelen eşe bile huysuzluk yapabiliyor .. yetişkin olduğu için alışkanlıkları farklı olabilir insana alışmamışsa sevdirmeyebilir 1,5 yıldır yetişkin erkek besliyorum geldiğinde 1 yaşındaydı hala bana tam anlamıyla alışmadı ele gelir ama asla sevdirmez bende artık sevmeye uğraşmıyorum alıştım böyle

Geri