Karadeniz Pet

Yulaf'ın doğru kullanımı nasıldır?

BeycanDeveloper

Yeni Üye
Yulaf aldım ve bunu çok kullanmak zararlıymış tüy dökümünde kullanmak faydalıymış onun dışında 2 haftada 1 yarım yemlik versem nasıl olur?

Çok zararlı değil aksine besleyici ve tatlı bir besin kuşlar için. Ancak normal tohumlar yerine yulafla doymaları sorun teşkil eder.
7-10 günde bir çay kaşığı kadar verebilirsiniz. Tüy dönemlerinde sıklığı artırabilirsiniz.

Fazla verirsen yağlandırır ya da tüy dökümüne sokar. Ben ödül olarak kullanıyorum daha çok. Elinize alıştıracağınız zaman elinize filan dökerseniz gelip yemeleri açısından teşvik ediyor. Ben 2 dudağımın arasına koyuyorum ordan alıyorlar. Düzenli olarak değil de daha çok karma bir şekilde abartmadan verirseniz sıkıntı olmaz.

Zararlı değil sadece fazla verirseniz eğer, tüye sokar. Haftada 1,2 kez 1 tatlı kaşığı kadar verebilirsiniz.
Hocam birde aşağıda ki vitaminden aldım 2 haftada bir kullanmayı düşünüyorum. Çay kaşığının ucu kadar yani birazcık suluğuna karıştırıp kullanmayı düşünüyorum bunu yaptıktan sonra içip içmediğinden emin olamam suyunu yani hani görmeyebilirim. Bir gün boyunca durması idealdir değil mi?

@Recai hocam birde kendime aşağıda ki gibi bir pano hazırladım. Mesela haftada bir dediğim besinlerin hepsini aynı gün vermem doğru olmaz değil mi? Hepsini hafta içinde belirli zamanlara serpiştirmem daha doğru ve sağlıklı olur birde panomu incelediğinizde önerebileceğiniz bir şeyler var mı? Acaba.

Hocam birde aşağıda ki vitaminden aldım 2 haftada bir kullanmayı düşünüyorum. Çay kaşığının ucu kadar yani birazcık suluğuna karıştırıp kullanmayı düşünüyorum bunu yaptıktan sonra içip içmediğinden emin olamam suyunu yani hani görmeyebilirim. Bir gün boyunca durması idealdir değil mi?
Kuşların suları normal şartlarda da zaten 24 saatte bir değiştirilmeli.

@Recai hocam birde kendime aşağıda ki gibi bir pano hazırladım. Mesela haftada bir dediğim besinlerin hepsini aynı gün vermem doğru olmaz değil mi? Hepsini hafta içinde belirli zamanlara serpiştirmem daha doğru ve sağlıklı olur birde panomu incelediğinizde önerebileceğiniz bir şeyler var mı? Acaba.

Ekli dosyalar

• kuş beslenme tablosu.png
    kuş beslenme tablosu.png
    14.5 KB · Görüntüleme: 9

Bu arada kış aylarında duş aldırmanı önermem. Sebze meyve konusunda;

Bu arada kış aylarında duş aldırmanı önermem. Sebze meyve konusunda;
Tamamdır hocam çok teşekkürler bugün ılık suda aldırmayı düşünüyordum yani banyoluğa su koyup içine yeşillik koyacaktım ama sanırım doğru değil yazın yapacağız o zaman. Çok teşekkürler.

Tamamdır hocam çok teşekkürler bugün ılık suda aldırmayı düşünüyordum yani banyoluğa su koyup içine yeşillik koyacaktım ama sanırım doğru değil yazın yapacağız o zaman. Çok teşekkürler.
Yani doğru değilden ziyade oda sıcaklığı düzgünse yapılabilir ama kuşlar azıcık hava akımına kapılsa hasta olabiliyorlar. Narin yapıları sebebiyle ben kışları duş aldırmanızı önermem.

Multivitamini haftada 1 kez, banyo yu ise hiç yaptırma. Şekerli meyveleri çok verme (çilek muz vb.) mama kafeste 6,7 saat kalması yeterli. Haftada 2 kez de probiyotik ver...

Multivitamini haftada 1 kez, banyo yu ise hiç yaptırma. Şekerli meyveleri çok verme (çilek muz vb.) mama kafeste 6,7 saat kalması yeterli. Haftada 2 kez de probiyotik ver...
Hocam peki bu probiyotik ile vitamini suya karıştırmak mı? Daha sağlıklı yoksa yem içine mi? Suya karıştırmam lazım diye biliyorum ama.

Hocam peki bu probiyotik ile vitamini suya karıştırmak mı? Daha sağlıklı yoksa yem içine mi? Suya karıştırmam lazım diye biliyorum ama.
Mamaya da suya da karıştırabilirsin. Mamaya eklersin 6, 7saat ten fazla kalmasın kafeste.

Geri