Karadeniz Pet

Yumurta maması ve kuşumun çıkardığı ses hakkında

Atakan Atmaca

Paylaşımcı Üye
Kuşlarıma ilk defa yumurta maması yaptım , içinde sadece haşlanmış yumurta , yumurtanın kabugu ve havuç var. İkisi de beğenerek yiyor. Sorum şu ; bu mamayı saat 11 gibi yaptım , ne zaman kafesten kaldırmam gerekiyor ?

Diğer sorum ise , erkek kuşumdan mı yoksa dişi kuşumdan mı geliyor bilmiyorum ama birisi güvercinlerin çıkardığı sesi çıkartıyorlar. Hani güvercin yürürken gugug gibi ses çıkartır ya , dişi ya da erkek de bu sesi çıkartıyor fakat sürekli yapmıyor. Ne ile alakalı acaba ?

Kuşlarıma ilk defa yumurta maması yaptım , içinde sadece haşlanmış yumurta , yumurtanın kabugu ve havuç var. İkisi de beğenerek yiyor. Sorum şu ; bu mamayı saat 11 gibi yaptım , ne zaman kafesten kaldırmam gerekiyor ?

Diğer sorum ise , erkek kuşumdan mı yoksa dişi kuşumdan mı geliyor bilmiyorum ama birisi güvercinlerin çıkardığı sesi çıkartıyorlar. Hani güvercin yürürken gugug gibi ses çıkartır ya , dişi ya da erkek de bu sesi çıkartıyor fakat sürekli yapmıyor. Ne ile alakalı acaba ?

Ünal Vlog un yumurta maması tarifinde 7-8 saat sonra kafesten kaldırılması gerektiği geçiyor. Bende öyle yapıyorum. Forumda da aşağı yukaru bu süreyi geçmemesi gerektiği belirtilmişti. Tabi bu oda sıcaklığıyla alakalı bir durum. 7-8 saat sonra bozulma başlıyormuş.

Gugug sesini benim ufaklıkta yapıyor arada nedenini bende merak ettim şimdi.

Ünal Vlog un yumurta maması tarifinde 7-8 saat sonra kafesten kaldırılması gerektiği geçiyor. Bende öyle yapıyorum. Forumda da aşağı yukaru bu süreyi geçmemesi gerektiği belirtilmişti. Tabi bu oda sıcaklığıyla alakalı bir durum. 7-8 saat sonra bozulma başlıyormuş.

Gugug sesini benim ufaklıkta yapıyor arada nedenini bende merak ettim şimdi.

Saat 11 de yaptım , hala yiyorlar alayım mı mamayı ?

Saat 11 de yaptım , hala yiyorlar alayım mı mamayı ?

7 saat ortalama bir zaman yani 7 saat oldu hemen almalıyım diye bir şey yok 1-2 saat oynamanın çok zararı olacağını sanmıyorum. Tabi yazın durum daha ayrı olur. Yeterince yediklerini düşünüyorsanız çıkarın derim en iyisi.

Günlük dursun örneğin sabah koyarsanız akşam kaldırın. Yumurta çabuk bozulan bir besindir.

3 saat sonra kaldırın.yumurta bozulur.

Ortam ısıtılıyorsa yumurta 4 saat sonra başlar bozulmaya.
Yumurta ve havucun içine bir miktar tuzsuz etimek ezip koyabilirsin.

Evet odam sıcak oluyor sürekli. Peki bu yumarta mamasını nasıl diğer günlere sarkıtırız ? bir tane yumurta yaptım sadece çeyreği kullanıldı diğerlerini maalesef attım. Atmaktan başka çare var mı ?

İkinci soruma da yanıt verirseniz sevinirim. Kuşlarımdan birisi güvercin gibi "guggu" gibi ses çıkarıyor.

Ben kalan mamayı yumurtayı kargalara atıyorum hiç yemek seçmiyorlar doğrusu :)

Geri