Karadeniz Pet

Yumurta tıkanıklığı mı?

Hobi Papağan Expert

Meraklı Üye
Arkadaşlar kızgınlık yumurtası yapan bir sultan almıştım(daha doğrusu sahibi öyle söyledi ve kuş hamile gibiydi) eşe attım gelir gelmez çiftleştiler yuvalığa girip çıkmalar her gün 4 5 defa çiftleştiler 7-10 gün böyle gitti ancak geldiğinde zaten hamile olduğunu düşündüğüm kuş bu süreçte yumurtlamadı hatta halsizleşti gözleri kapalı bir vaziyette kafeste duruyor bazen tabanında bekliyor bugün aldım elime yağladım yumurta tıkanıklığımı acaba diye durum fotodaki gibi kuşun altı baya şiş ellediğimde yumuşak baya herhangi bir sertlik hissetmedim içi dopdolu sanki ne yapmam gerekiyor bu konuda acil yardımlarınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-06-17 at 13.14.09 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-17 at 13.14.09 (1).jpeg
    118.5 KB · Görüntüleme: 33
  • WhatsApp Image 2020-06-17 at 13.14.09.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-17 at 13.14.09.jpeg
    103.5 KB · Görüntüleme: 34
  • WhatsApp Image 2020-06-17 at 13.14.09 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-17 at 13.14.09 (2).jpeg
    121 KB · Görüntüleme: 34
Arkadaşlar yağladıktan sonra kuş kafesin tabanına kabuksuz bir şekilde yumurtlamış ancak yinede halsizlik ve şişlik var

Kabuk üretemedi mı acaba kalsiyum eksikliği olmasın.

İşte bana geldiğinden beri mineral bloğu kalamar kemiği kum vesaire kafesinde bulunuyor , kullanıyor daha öncesinde hiç verilmemiş gagası bile uzamıştı bir hafta içinde gagası gerek benim kesmemle gerek kendisininde bilemesiyle düzeldi. ancak kuş hamilelik durumundan dolayı halsiz ve zayıflamaya başladı hafif ishal var elektrolit kullanıyorum su kaybını gidermek için ancak demin denk geldim kustu balçık gibi saydam bir sıvı çok pis kokuyordu ne olduğunu anlamadım mide özsuyu olabilir tahminimce ama kuş neden bu vaziyete geldi hiç anlamış değilim. araştırmalarıma göre kabuksuz yumurtayı vücuttan atamıyormuş kaslar, sert bir şey olmadığından şu an pek umutlu değilim kuş yaşasın diye çabalıyorum daha ne yapabilirim bilemiyorum yardımlarınızı bekliyorum

Herhangi bir baskı uygulamadım, kulak temizleme çubuğuyla yağladım. Yağladıktan sonra kabuksuz bir yumurta yapmıştı(fotoları çektikten sonra) ve anüs kısmı fotodaki gibi değilde daha kapalı duruyordu artık.
Kuş dışkılayabiliyor, tünekte durabiliyor ancak yerde durmayı tercih ediyor, su içiyor, yem çok yemiyor bu 2 gündür o yüzden dal darı koyuyorum onu yiyor.
Ancak kuş kusmaya da başladı ya da zaten kusuyordu ben yeni yeni farkediyorum, kuşun dışkısı normal. Ben elimi uzatınca çok seri hareket edebiliyor öyle güçsüz bir vaziyettede değil yani.