Karadeniz Pet

Yumurta Yerine Nohut Tozu Kullanımı

Ü

Üye silindi 25657

Guest
Merhaba sevgili dostlar, malum biz hobiciler ve üreticilerin en uğraşlı ve önemli işi muhtemelen mama yapmaktır. Bazılarımız hazır mamalar kullanıyor, bazılarımız ev yapımı yapıyor. Ancak bir ortak noktamız var hepimizin, mamalarımız servisten bir süre sonra ne yazık ki bozuluyor. Özellikle ev yapımı yumurta içerikli mamalar kısa sürede tüketilmeli. Bu durum benim aklımı uzunca bir süredir kurcalıyor. Mamalarımıza yumurta koyarken amacımız kuşlarımıza protein ağırlıklı bir diyet yaptırmak. Peki öyleyse yumurta yerine kuşlarımızın yiyebileceği yumurta kadar protein sahibi, hatta daha çok protein ihtiva eden bir ürünler değiştirsek ne olur? Mamalıkta duran mamanın ömrünü uzatmak adına benim aklıma ilk gelen şey yumurta tozu kullanmaktı, ancak fiyatı beni caydırdı. Şuan da ise düşündüğüm şey, mama karışımımın içine NOHUT UNU koymak.

100 gram haşlanmış yumurtada

Kalori (kcal) 155
Toplam yağ 11 g
Kolesterol 373 mg
Sodyum 124 mg
Potasyum 126 mg
Karbonhidrat 1,1 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 1,1 g
Protein 13 g
A Vitamini 520 IU C Vitamini 0 mg
Kalsiyum 50 mg Demir 1,2 mg
D Vitamini 87 IU B6 Vitamini 0,1 mg
B12 vitamini 1,1 µg Magnezyum 10 mg bulunuyor.

100 gram nohut ununda

Kalori (kcal) 386
Toplam yağ 7 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 64 mg
Potasyum 846 mg
Karbonhidrat 58 g
Diyet Lifi 11 g
Şeker 11 g
Protein 22 g
A Vitamini 41 IU C Vitamini 0 mg
Kalsiyum 45 mg Demir 4,9 mg
D Vitamini 0 IU B6 Vitamini 0,5 mg
B12 vitamini 0 µg Magnezyum 166 mg bulunuyor.

Nohut unu veya leblebi tozu ile yapacağımız bir hazır mamanın kafesteki ömrünün çok daha uzun olacağına inanıyorum. Bu fikrim ile alakalı deneyimi olan ustalarımız var mı? Fikrim saçma mıdır? Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Saygılar, hürmetler.

Merhaba sevgili dostlar, malum biz hobiciler ve üreticilerin en uğraşlı ve önemli işi muhtemelen mama yapmaktır. Bazılarımız hazır mamalar kullanıyor, bazılarımız ev yapımı yapıyor. Ancak bir ortak noktamız var hepimizin, mamalarımız servisten bir süre sonra ne yazık ki bozuluyor. Özellikle ev yapımı yumurta içerikli mamalar kısa sürede tüketilmeli. Bu durum benim aklımı uzunca bir süredir kurcalıyor. Mamalarımıza yumurta koyarken amacımız kuşlarımıza protein ağırlıklı bir diyet yaptırmak. Peki öyleyse yumurta yerine kuşlarımızın yiyebileceği yumurta kadar protein sahibi, hatta daha çok protein ihtiva eden bir ürünler değiştirsek ne olur? Mamalıkta duran mamanın ömrünü uzatmak adına benim aklıma ilk gelen şey yumurta tozu kullanmaktı, ancak fiyatı beni caydırdı. Şuan da ise düşündüğüm şey, mama karışımımın içine NOHUT UNU koymak.

100 gram haşlanmış yumurtada

Kalori (kcal) 155
Toplam yağ 11 g
Kolesterol 373 mg
Sodyum 124 mg
Potasyum 126 mg
Karbonhidrat 1,1 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 1,1 g
Protein 13 g
A Vitamini 520 IU C Vitamini 0 mg
Kalsiyum 50 mg Demir 1,2 mg
D Vitamini 87 IU B6 Vitamini 0,1 mg
B12 vitamini 1,1 µg Magnezyum 10 mg bulunuyor.

100 gram nohut ununda

Kalori (kcal) 386
Toplam yağ 7 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 64 mg
Potasyum 846 mg
Karbonhidrat 58 g
Diyet Lifi 11 g
Şeker 11 g
Protein 22 g
A Vitamini 41 IU C Vitamini 0 mg
Kalsiyum 45 mg Demir 4,9 mg
D Vitamini 0 IU B6 Vitamini 0,5 mg
B12 vitamini 0 µg Magnezyum 166 mg bulunuyor.

Nohut unu veya leblebi tozu ile yapacağımız bir hazır mamanın kafesteki ömrünün çok daha uzun olacağına inanıyorum. Bu fikrim ile alakalı deneyimi olan ustalarımız var mı? Fikrim saçma mıdır? Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Saygılar, hürmetler.
Hiç bir fikir saçma değildir . Beyan ettiğiniz fikir bence denenip artı ve eksileri görülebilir . Kışın zaten mama 1 gün kafesde kalabilir diye bi yerde okumuştum kastettikleri ortamın sıcaklığının az olup kullanım ömrünün artması herhalde

Bence de yumuryadan daha iyi fikir. Yeterki unu mama haline getirebilelim. Bir de bulguru araştırın. Ben daha önce önermiştim. Nemli bulgurun üzerine bir miktar nohut unu katarak verilebilir.

Ustalar teşekkür ederim. Ayrıca çimlendirilmiş tohumlardaki miktarlarıda araştırarak yumurtadan kökünden kurtulma taraftarıyım. Bulguruda gündeme alıyorum hemen Selçuk Bey.

Bizi bilgilendirin lütfen gelişmeler hakkında

Kardesim yaptiktan sonra bizi bilgilendirisen cok iyi olur :)

Çok güzel bir araştırma olmuş elinize sağlık ama şöyle bir noktaya değinmek istiyorum diyetisyen bir tanıdığım protein tozu kullandığım için kizmisti bana bunun yerine yumurta yememin daha paydali olduğunu söylemişti bende o kadar yumurta yiyemiycegimi söylemiştim protein çeşitlerinden bahsetmişti bana protein tozlarindaki proteinin soya proteini olduğunu (vegan arkadaşlar daha iyi bilir) ve yumurtaya göre çok sağlıksız olduğunu söylemişti yer yüzünde en kaliteli proteinin yumurtada olduğunu söylemişti belki nohuttada o tarz bir durum söz konusu olabilir ama kesinlikle güzel bir düşünce olmuş gelişmeleri burda paylasirsaniz çok sevinirim

Geri