Karadeniz Pet

Yumurtadan çıkma süresi gecikmesi

Burakeseer

Meraklı Üye
Arkadaşlar hayırlı akşamlar yumurtaların çıkış tarihiyle ilgili bazı sıkıntılarım var internetten baktığım kadarıyla yavruların yumurtadan çıkışı 18-20 gün sürüyormuş benim tutmuş olduğum tarihe göre 7. yumurtada gecikme var

erkek kuş yuvalıkta çok vakit geçiriyor ve anne eskisi gibi yuvalıkta kalmıyor çıkan 4 yavruyu doyurmak için giriyor sadece erkekte yardımcı olmak istiyor galiba ama çok pisletiyor yuvalığı , yavrularda hep dışkısını yapıyor beyaz beyaz , kalan 2 yumurtanın etrafı hep dışkı bu dışkıdan dolayı yavrular yumurtayı kıramıyor olabilir mi acaba ?

dün akşamda yumurtalardan birisinde delik vardı ama yavru uzun bir süre çıkamadı bende kendim çıkarttım diğer yumurtalara da müdahale etsem mi bir sıkıntı olur mu ?

ekte notunu aldığım tarihleri görebilirsiniz

https://hizliresim.com/foibaa

bu gün 21. gün müdahale etmeli miyim bütün kuşlarım 19 günde çıktı ilk kuşum hariç hepsi sağlıklı

Yumurtaya isik tutup foto cekin bi bakalim harici olarak yumurta cok pislenmis dıskı vs vs var buda kirilmasina engel ola bilir harici olarak yumurtayı saat kacta atti ?

Yumurtaya böyle kaka bulaştığında, ılık bir su içinde 5-10 sn bekletip çok nazik bir şekilde kağıt havlu ile kakaları temizleyin. Bu halde yavru yumurtayı kıramaz. Bu temizlik işini son güne bırakmayın, gördükçe yaparsınız. Yumurtaların kaka kaplanması yuvalık içinde taban malzemesi olmamasından veya temizlik yapılmamasından kaynaklı olabilir. 3-5 günde bir yuvalık temizliği yapın.
Yukarda söylendiği gibi yumurtayı aydınlatıp Fotoğraf çekin içini görmemiz gerek. Bu son yumurta mı? Bundan önceki ne zaman çıktı?

en son kontrol ettiğimde damarlar gözüküyordu ve kırmızı renkteydi son 5 gündür falan anne yumurtaların üzerine yatamıyor yavrular büyük olduğu için ondan dolayı gelişim olmamış olabilir mi
Anne yatamasa bile yavruların sıcaklığı yeter.
Yumurtanın içi gözükecek gibi ince bir ışık kaynağı kabuğa yaklaştırıp yumurtanın fotoğrafını öyle çekin.
Yukardaki listeyi şimdi gördüm. Tam yavrunun çıkma zamanı. Eğer sıradaki yumurta buysa. Ilık suda bekletip çok dikkatli temizleyin. Yumurta kırılabilir dikkat edin. Kırılsa bile temizleyip yavruyu alın.

Anne yatamasa bile yavruların sıcaklığı yeter.
Yumurtanın içi gözükecek gibi ince bir ışık kaynağı kabuğa yaklaştırıp yumurtanın fotoğrafını öyle çekin.
Yukardaki listeyi şimdi gördüm. Tam yavrunun çıkma zamanı. Eğer sıradaki yumurta buysa. Ilık suda bekletip çok dikkatli temizleyin. Yumurta kırılabilir dikkat edin. Kırılsa bile temizleyip yavruyu alın.

https://hizliresim.com/0gTg68

son yumurtaydı yumurtayı açtım çok kötü bir koku geldi bu tam olgunlaşmadığı için mi yoksa çıkamadığı için mi böyle olmuş acaba

Yumurtaya böyle kaka bulaştığında, ılık bir su içinde 5-10 sn bekletip çok nazik bir şekilde kağıt havlu ile kakaları temizleyin. Bu halde yavru yumurtayı kıramaz. Bu temizlik işini son güne bırakmayın, gördükçe yaparsınız. Yumurtaların kaka kaplanması yuvalık içinde taban malzemesi olmamasından veya temizlik yapılmamasından kaynaklı olabilir. 3-5 günde bir yuvalık temizliği yapın.
Yukarda söylendiği gibi yumurtayı aydınlatıp Fotoğraf çekin içini görmemiz gerek. Bu son yumurta mı? Bundan önceki ne zaman çıktı?

https://hizliresim.com/3peZbq

yuvalıkta çam talaşı kullanıyorum ama anne nedense talaşı sevmiyor ve yuvanın içinde kanat çırparak talaşları dışarı atıyor temizlik yaptıktan sonra 1 gün içerisinde görselde ki gibi oluyor temizlik için başka ne önerirsiniz