Karadeniz Pet

Yumurtlayan dişi kuşum erkeği dövüyor

byzbyz

Yeni Üye
Merhaba herkese hayırlı akşamlar
Bir sorum olacak arkadaşlar. 1 buçuk yaşındaki albino dişi muhabbet kuşum kızgınlıktaydı. Seyahate gitmeden teyzemgile bıraktım kuşumu ve oda kuşuma eş buldu. Kuşum erkeği görür görmez çiftleşmiş ve yaklaşık 4-5 sonra ilk yumurtasını verdi. ilk yumurtadan sonra dişi erkeği dövmeye başlamış. Aldım iki kuşuda getirdim evime. Erkek kuşun kafeste yukarı tüneklere çıkmasına dişi kuşum izin vermiyor yuvalıktan çıkıp dövüyordu erkeği. Erkekle uğraşmaktan yumurtanın üstüne bile yatmıyor erkeğe yem bile yedirmiyordu. Gagasını bile çatlatmış diyebilirim. Erkeğinde dişiye olan ilgisi gitti. Yem ile beslemiyor sürekli kaçıyor, kafesten alalım diye çıldırıyordu. Daha sonra erkek kuşu ayırdım. Görebileceği bir yerde fakat ayrı kafeste. Dün kuşum 2ci kere daha yumurtladı. Erkek kuşu tekrar içine koydum belki anlaşırlar diye yine olmadı birazcık burnunu kanattı dişi olan. Geri çıkardık. Şimdi kuşum kalkmadan yuvalıkta kuluçkada yatıyor. Yem yiyip geri gidip yatıyor. Ben ne yapacağımı şaşırdım. Yavrular çıkınca baba öğretir diyorlar yem kırmasını baba hiç ilgili değil. Bu arada dişi kuşumun ilk çiftleşmesi ilk yumurtası. Erkek kuşunda 2.ci çiftleşmesi daha önce çok güzel babalık yapmış özürlü doğan yavrusuna bile o bakıyormuş. Şimdi bizim kuşa ve yumurtalara çok ilgisiz. Ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz ?

Anne yavrulara bakabilir ayrı kalmaları daha sağlıklı olacaktır.
Zaten 2 yumurta yaptı hocam. 2.ci den sonra üstüne yatmaya başladı. Daha yumurtalayacağınıda düşünmüyorum karnı küçüldü 2ci yumurtadan sonra

Zaten 2 yumurta yaptı hocam. 2.ci den sonra üstüne yatmaya başladı. Daha yumurtalayacağınıda düşünmüyorum karnı küçüldü 2ci yumurtadan sonra
Yumurta indirebilir çiftleşme olmadığı için boş çıkma ihtimali yüksektir. Takip edin 4-5 gün sonra yumurtaları ışıkla kontrol edin dolu ise kuluçkaya devam etsin fakat boş ise altından alabilirsiniz yumurtaları.

Eş değiştirmeniz gerekiyor büyük ihtimalle zarar verecek kadar anlaşmazlık varsa sağlıklı üretim yapılmaz o eşlerle.

Yumurta indirebilir çiftleşme olmadığı için boş çıkma ihtimali yüksektir. Takip edin 4-5 gün sonra yumurtaları ışıkla kontrol edin dolu ise kuluçkaya devam etsin fakat boş ise altından alabilirsiniz yumurtaları.

Eş değiştirmeniz gerekiyor büyük ihtimalle zarar verecek kadar anlaşmazlık varsa sağlıklı üretim yapılmaz o eşlerle.
Anlıyorum. Evet eş değiştirmeyi bende düşünmüştüm. Yumurtalar boş çıkarsa dediğiniz gibi alacağım yumurtaları. Benim dişi kuşum çok agresif çiftleşmeden öncede agresifti. Birde erkeğe görede daha iri kuşum. Erkeği küçük gördüğündede anlaşamadıgını duymuştum böyle birşey var mı acaba ? Birde kuşumu bu dönemde hem stresini azaltmak İçin hemde sakinleştirmek için yapabileceğim bir yöntem varmıdır? Sessiz sakin bir odaya aldım. Sürekli bakılıp rahatsız edilmeyeceği bir ortamda var ama yem kabını değiştirirken bile saldırgan davranıyor. Eskidende asabidiydi ama şimdi bizide ısırıp kanatabiliyor

Anlıyorum. Evet eş değiştirmeyi bende düşünmüştüm. Yumurtalar boş çıkarsa dediğiniz gibi alacağım yumurtaları. Benim dişi kuşum çok agresif çiftleşmeden öncede agresifti. Birde erkeğe görede daha iri kuşum. Erkeği küçük gördüğündede anlaşamadıgını duymuştum böyle birşey var mı acaba ? Birde kuşumu bu dönemde hem stresini azaltmak İçin hemde sakinleştirmek için yapabileceğim bir yöntem varmıdır? Sessiz sakin bir odaya aldım. Sürekli bakılıp rahatsız edilmeyeceği bir ortamda var ama yem kabını değiştirirken bile saldırgan davranıyor. Eskidende asabidiydi ama şimdi bizide ısırıp kanatabiliyor
Erkeğin dişiden baskın olması önemli, erkek pasif ise yada dişi çok agresif ise üreme sorunlu geçer.

Ağresif halleri için yapılabilecek pek birşey yok ilk kuluçka deneyimi olduğu için sorunlar olabilir, ihtiyaçlarını karşılamak dışında çok müdahale etmeyin. Eşleşme işlemi için daha baskın bir erkek tercih ediniz mümkünse güvenilir bir üretimcinin salma kafesine bırakılıp kendinin seçmesini sağlayabilirsiniz.

Erkeğin dişiden baskın olması önemli, erkek pasif ise yada dişi çok agresif ise üreme sorunlu geçer.

Ağresif halleri için yapılabilecek pek birşey yok ilk kuluçka deneyimi olduğu için sorunlar olabilir, ihtiyaçlarını karşılamak dışında çok müdahale etmeyin. Eşleşme işlemi için daha baskın bir erkek tercih ediniz mümkünse güvenilir bir üretimcinin salma kafesine bırakılıp kendinin seçmesini sağlayabilirsiniz.
Anladım dediklerinizi harfiyen uygulayacağım çok teşekkür ederim

Ayrı kalsınlar taki yumurtaların boş veya dolu olduğunu anlayana kadar. Eğer doluysa dişi baksın yavrulara. Boşsa 10 gün kadar yatsın sonra yuvalığı alın kafesten ertesi gün erkeği dişinin yanına koyup gözlemleyin. Agresifse yine ayırın. Bir gün sonra tekrar deneyin. 5-6 günde olumlu gelişme olmazsa erkeği değişin.

Hocam bazen kıskanç erkek ilgi bulamadığı ve çiftleşenediği zaman yumurtaları kırabiliyor.

Benim görüşüme göre,
Erkeği ayırın, yemliği suluğu dişinin kolay ulaşabileceği kısma yanç yuvalığa yakın tutun.

Güzel mamalar hazırlayın.
Erkeğin kursak sütüyle bir olmaz ama siz bol takviyeli besleyin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri