Karadeniz Pet

Yuvalığa ilgiyi nasıl arttırırım ?

Atakan Atmaca

Paylaşımcı Üye
Herkese merhaba. 8 Aylık çiftim var. Yavrudan alınmalar , 1 haftadır yuvalık kafeste takılı. Dişi ve Erkek kuşumun yuvalığa olan ilgisini hiç görmedim. Haftada bir yumarta haşlayıp , havuş rendesiyle beraber veriyorum ama hiç yuvaya ilgileri yok. Her gün yuvalığa girdiler mi diye kontrol ediyorum ama düzeni hep aynı. Sadece bir kere dişi kuşumun tüyünü yuvalıkta gördüm.

İlgiyi nasıl arttırabilirim ?

Kuşlarım benim odamda kalıyor , genellikle akşamları kullanıyorum odamı. Sessiz ve sakin , kimse onları rahatsız etmiyor. Akşamları karanlıktayken , laptop ile dizi izlemek için genelde odamda oluyorum. Kuşlarım korkar mı ? Laptopun ışığını görüp tele çıkıyorlar.

Kafes düzeni bu konuda kilit nokta. Her şeyin yeri kafes merkezli olmalı. Ben şahsen tek tünek kullaniyorum 45 cm üretim kafeslerinde. Tunegi de yuva girişine göre ayarliyorum. Kuslar da rahat ediyor girip çıkarken. Kafes de oyuncak olmasın. Dikkat dagitacak hicbir sey olmasin hatta. Tek ilgilenebilecekleri yuva olsun.

Kafes düzeni bu konuda kilit nokta. Her şeyin yeri kafes merkezli olmalı. Ben şahsen tek tünek kullaniyorum 45 cm üretim kafeslerinde. Tunegi de yuva girişine göre ayarliyorum. Kuslar da rahat ediyor girip çıkarken. Kafes de oyuncak olmasın. Dikkat dagitacak hicbir sey olmasin hatta. Tek ilgilenebilecekleri yuva olsun.
Hocam sizin bahsettiğiniz kafes düzeninin fotoğrafını çekip yollar mısınız size zahmet

Dişi yumurtalara yatıyor mesela şuan. Tek tüneğin şahsen çok faydasını gördüm.
34571

Sol üstte. İyi bak ;) Standart kalamar kemiklerinden değil bendekiler. Gaga taşı da gereksiz bence. Onunla ugrasacagina kalamarla uğraşsın. Kalsiyum da alır. Ayriyeten Calcimax D3 de kullanıyorum. Sana da tavsiye ederim.

Sol üstte. İyi bak ;) Standart kalamar kemiklerinden değil bendekiler. Gaga taşı da gereksiz bence. Onunla ugrasacagina kalamarla uğraşsın. Kalsiyum da alır. Ayriyeten Calcimax D3 de kullanıyorum. Sana da tavsiye ederim.
Farkettim baya büyük boyutu, calcimax d3 yok da fotoğraftaki var uygun mudur?

Ekli dosyalar

• B27725CA-3C69-41F2-8397-3B7557606D3B.jpeg
    B27725CA-3C69-41F2-8397-3B7557606D3B.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 26

Hocam 3 gündür kuşlarımı gözlemliyorum , genellikle gece olmakla birlikte yuvalığa giriyorlar. Bugün sabahtan itibaren aralıklarla yuvalığa beraber girdiler. Bazen de ayrı ayrı giriyorlar. Ne yapmalıyım ? Sanırım dişi kuşum yuvalıkta ki mısır koçanlarının bir kısmını atmış , dün baktığımda yuvalıktaki folluğun yuvarlak kısmında az bir mısır koçanı vardı , sabah ise o bölgeye mısır koçanlarını biriktirmişler. Acaba yavru için hazırlık mı yapıyorlar ?

@UgurluTurk @bay.akçakaya

Sabır biraz az kalmış

Zamanla olacak inşallah, bende beklemedeyim.

İnşallah beklediğimize değer. Bu iki kuşumu bana arkadaş olsunlar diye aldım , amacım başta üretim değildi. Ama git gide kendilerine olan ilgi artınca yuvalık taktım. İnşallah yavrularını sevmek nasip olur. :)

İnşallah beklediğimize değer. Bu iki kuşumu bana arkadaş olsunlar diye aldım , amacım başta üretim değildi. Ama git gide kendilerine olan ilgi artınca yuvalık taktım. İnşallah yavrularını sevmek nasip olur. :)
Bende bir tane almıştım ses olur bana uğraş olur diye, şimdi toplamda 4'e ulaştı. Bakalım iki çifti de beklemedeyim, dediğiniz gibi yavrularını sevmek nasip olur hepimize inşallah :)

Geri