Karadeniz Pet

Yuvalık olmadan çiftleşme olur mu

Yağmur Kuşsan

Emektar Üye
Eskiden evde olan dişi kuşuma bir eş aldım. Yuvalık takmadan çiftleşme olur mu ?

yavrulara nasıl bakılacağı hakkında çok bilgili değilim, yavrularının belli bir süreç sonunda olması taraftarıyım.

Yuvalık yoksa kuşlar çiftleşmez. Sadece ilk kuluçkalarda bazen yuvalığı çıkarmana rağmen çiftleşmeler görülür veya iki kuş da çok kızgınsa çiftleşmeler gözükür. Tabi bazı kuşlar farklı yerleri de yuvalık olarak görebiliyorlar. Kafesin bir kısmı gibi, bu durumda da çiftleşme olabilir. Kuşlar kızıştıysa çok da bir şey yapamazsınız. Elma yedirin, yulaf yedirin ve duş aldırın. Kızgınlık bir süreçtir zaten, eninde sonunda geçer.

Yuvalık yoksa kuşlar çiftleşmez. Sadece ilk kuluçkalarda bazen yuvalığı çıkarmana rağmen çiftleşmeler görülür veya iki kuş da çok kızgınsa çiftleşmeler gözükür. Tabi bazı kuşlar farklı yerleri de yuvalık olarak görebiliyorlar. Kafesin bir kısmı gibi, bu durumda da çiftleşme olabilir. Kuşlar kızıştıysa çok da bir şey yapamazsınız. Elma yedirin, yulaf yedirin ve duş aldırın. Kızgınlık bir süreçtir zaten, eninde sonunda geçer.
Anlaşıldı, çok teşekkürler :)

Peki yavru bakmak hakkında çok bilgili değilim, güzel bir bilgi alabileceğim bir yer veya kuşun çiftleşmemesi için yapılabilecek bir şey varmı ?
Bu benim 2 aylık bir üretim dönemim;
Bu @huseyinacikoz066'nın çalkantılı üretim dönemi;
Bu benim yazdığım geniş bir rehber;
Bu da daha fazla bilgi bulabileceğin başlıklar;

Bu benim 2 aylık bir üretim dönemim;
Bu @huseyinacikoz066'nın çalkantılı üretim dönemi;
Bu benim yazdığım geniş bir rehber;
Bu da daha fazla bilgi bulabileceğin başlıklar;
üretim dönemi maddi durum dışında sorunlar çıkaracak bir süreç midir? Özür dilerim çok fazla soru soruyorum ama kuşlarıma iyi bakmak istiyorum. Sonuçta sağlıklı olmaları benim elimde.

üretim dönemi maddi durum dışında sorunlar çıkaracak bir süreç midir? Özür dilerim çok fazla soru soruyorum ama kuşlarıma iyi bakmak istiyorum. Sonuçta sağlıklı olmaları benim elimde.
Yani dişi kuşun yumurtlayamaması, yavruları besleyememeleri gibi durumlar çok sık görülür mü ?

Her kısmında sık sık sorun çıkıyor. Çiftleşme döneminde de çıkıyor, yumurtlama döneminde de, yumurtalardan yavru çıkarken de, o yavrular büyürken de, o yavrular yeme düşerken de. Kuştan kuşa ve eşlemelere göre değişir. Siz ilgileniyorsanız kalanı şans ve zaman.

Her kısmında sık sık sorun çıkıyor. Çiftleşme döneminde de çıkıyor, yumurtlama döneminde de, yumurtalardan yavru çıkarken de, o yavrular büyürken de, o yavrular yeme düşerken de. Kuştan kuşa ve eşlemelere göre değişir. Siz ilgileniyorsanız kalanı şans ve zaman.
Gayet güzel ilgileneceğime eminim fakat çoğu kişide de olduğu gibi biraz endişeliyim. Zamanla alışırım diye düşünüyorum.

Sağlıklı beslenen kuşlarda ebeveynlik içgüdüsü olağan bir şekilde gelişir ve sizin beslemenize vs.gerek kalmaz.
Yumurta sıkışması da her zaman görülmez, istisnai bir durumdur.