Karadeniz Pet

Zebra İspinozu

GLTSRY

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Balkon geceleri soğuk, öğlen ise sıcak oluyor. Kuşları gün içinde, içeri alıp çıkarmak zorunda kalıyorum. Acaba yerleri bu şekilde değiştirmem yumurta yapmalarını engeller mi?

Bu sabah, yuva yaparlarken videoya aldım:

Son düzenleme:
Sen yerlerini çok değiştirme belli bir yere koy sıcak olursa cam fln. Açarsın soğuk olursa üstlerine birşey örtersin ve sanırım yumurta yapmalarını engeller

Isısı uygun bir odaya koydum. 3-4 günde bir belki havalandırmaya çıkarırım. Böylece yumurtlamalarını bekleyeceğim.

Bu sabah ilk yumurtayı yapmış. Sanıyorum sırayla birkaç tane daha yapabilir.

yumurta.jpg

Bu dakikadan itibaren yerlerini değiştirmeyin odada kalsın yoksa yumurtaları kirabilirler

Kafesin içinde yada tabanında ip varsa kafesten çıkarın yoksa yumurtaların üzerini iple kaparabiliyorlar yumurtalar boşa gidebiliyor.
Çıkardım, mama tavsiyesi için de teşekkür ederim.
Şimdilik hem dişi hem erkek uzun süre kuluçkaya oturuyor. Gözlemlemeye devam ediyorum. Bazen dişi kuluçkadan kalkıyor, bu durumda erkek oturması için zorluyor.

Son düzenleme:
Bu sabah ikinci yumurta da geldi. Yuvayı da biraz genişletmiş. Anlaşılan devam edecek.

Yumurta2.jpg

Eder eder 4 ile 6 yumurta gelir sabırlı olmak rahatsız etmemek lazım

Teşekkürler. Bugün bir ara kuşların çiftleşmeye devam ettiklerine şahit oldum. Bundan dolayı, inşallah yumurtalara zarar vermezler.

Teşekkürler. Bugün bir ara kuşların çiftleşmeye devam ettiklerine şahit oldum. Bundan dolayı, inşallah yumurtalara zarar vermezler.
Edecekler her yumurtadan önce çiftleşme ve döllenme şart yoksa yumurta boş çıkar

Bugün yumurtalar 3 olmuş. Kuşlar daha fazla kuluçkada oturur oldu. Gözlemlediğim ilginç olan bir davranış var. Yem değiştirmek için yaklaştığımda dişi, yuvayı yumurtaların üzerine doğru bozuyor. Ben gittikten sonra düzeltip, tekrar kuluçkaya oturuyor.

Hint3.jpg

Son düzenleme:
Personeller dörtlemiş. Erkek yuvayı sahipleniyor. Yuvanın tepesini de her geçen gün daha fazla kapatıyorlar. Genellikle dişi yuvadan ayrılınca, erkek aşağıda verdiğim videodaki gibi ötüyor.

Yumurta4.JPG

Bugün 5. yumurta da geldi. Bahsettiğim davranış. Kafese yaklaştığımda dişi yuvayı bozuyor. Hemen sonra erkek düzeltiyor ve dişi tekrar kuluçkaya oturuyor. Dişinin yuvayı, bilinçli bozduğunu, yumurtaları gizlemek istediğini düşünüyorum.

bu zaten çok normal bir davranış bunu çoğu kuş yapar yumurtaları koruma amaçlı.Çok rahatsız edildigini düşünürse ya kuluçkaya yatmayı bırakır ya da yumurtaları kırar son evre bu olur genelde

Son düzenleme:
Hocam bunların yuvası o değil siz kanarya yuvasını kullanmışsınız bu nedenle üstünde kapatmaya çalışıyor sağlıkla besleyin

Sanırım bizim 5 yumurta boşa gitti. Bugün mama verirken yuvayı bozdular ve bir daha düzeltmediler. Kuluçkaya da oturulmuyor. Gelecek sefere, doğru yuvalığı tercih ederim.

Sanırım bizim 5 yumurta boşa gitti. Bugün mama verirken yuvayı bozdular ve bir daha düzeltmediler. Kuluçkaya da oturulmuyor. Gelecek sefere, doğru yuvalığı tercih ederim.
Hemen elleme yumurtalar sıcaksa sorun olmaz Anna yine oturabilir