Karadeniz Pet

Zibidi çok hasta; acil yardım lütfen!!!

korsan

Yeni Üye
Öncelikle merhabalar.... Tahmini 3 aylık bir muhabbet kuşum var ve kendisi 20 gündür bende. Aldığım günden beri sulu dışkı çıkarmakta fakat ishal olduğunu düşünmüyorum. Canlı hareketli bir kuştu ama iki gündür çok az yemek yemekte. Esas önemli nokta ise kuş aldığım günden beri her gün büyük boy suluk suyunu bitirmekte yani her gün dolduruyorum ve bitiriyor. Şunu belirteyim ki kafesi her an odamda olduğundan her an gözlemliyorum. Suyla yıkanmıyor yada başka bir şey yapmıyor. Her gün bir büyük suluk suyu içiyor. Nette araştırdım ve böbreklerinde sıkıntı olduğu konusunda bir konu var. Açıkçası bana son iki gündür hiç sağlıklı gelmiyor. Tüylerini kabartıp uyuyor sürekli. Yem çok ama çok az yiyor ama şu halde bile suyunu kesin bitiriyor. Konuyla ilgili acilen bilgisi olanlar varsa yazarsa sevinirim. Ne yapmalıyım? Çok güzel ve cana yakın bir kuş, kaybetmek istemiyorum.. Saygılar....
858.jpg

sulu dışkı yaptığı için vucudu sürekli su kaybediyor. buna bağlı olarak beyin de sürekli su içmesi için sinyal gönderiyor.
sorunun temeline inip ishali geçirmelisiniz.
ishal için ilaç alabilirsiniz ve de aspur ( sade kanarya yemi) kullanmalısınız ?

Hemen çarşıya indim ishal için ilaç ve bahsettiğiniz kanarya yemini aldım... Zibidi, ilaç suyun rengini ve tadını değiştirince başta içmekte tereddüt etti ama akabinde hemen içmeye başladı. Kanarya yemindende bir miktar yedi.. Umarım faydası olacaktır bunların.. Gelişme olursa bildiririm... Teşekkürler..

kuşunuza haşlanmış patates verin.
ve hasta olduğu için olduğu ortamı sıcak tutun.
inşallah kısa zamanda sonuç alırsınız

İlacın ismi Avidiare. İshal dediğimde direk bunu verdi.

Teşekkürler Mücahit Bey ve Kubrick kardeşim iyi dilekleriniz için....

ne demek kardeşim herzaman.
birde son olarak mümkünse dışkısının fotoğrafını paylaşabilir misiniz ?

Şimdi kendileri uyku modu aldı, birazdan uyanıp kafesten çıkar ve illaki dışkılıcak yine... O zaman çekip atarım hemen....

Bu arada madem böle bir başlık açtım şunlarıda paylaşayım isterim.. Sanırım benim Zibidi hastalık bazında şanssız bir kuş.
Şu 20 günlük süreçte birde göz nezlesi atlattı. Sol gözü kıpkırmızı olup şişmişti, akabinde nette araştırmam sonucu birisi gentagut göz damlası ve terramycin göz kremi tavsiye etmiş ve ben yine panik halinde gece nöbetçi eczane bulup ilaçları alıp, tedaviye başlamıştım ve Allah'tan 3 gün içinde kızarıklık ve şişlik tamamen geçti ve gözü eski halini aldı... Ama cidden o gözünün o halini görünce çok üzülüyodum..
İlk geldiği zamanda şöle bir sıkıntı yaşamıştık. Sürekli tırnaklarıyla kendini kaşıyordu, hani o kaşırken kendini bende kaşınmaya başlıyordum o derece yani.. Sonra inceleme sonucu vücudunda ufak, böle adını koyamadığım bazı canlıların dolaştığını gördüm, bir an görünüp tüylerinde kayboluyorlardı... Ertesi gün bit pire spreyi aldım ve düzenli kullanımla bu derdimizden de kurtulduk....
Açıkçası ben muhabbet kuşu hobime 10 senelik bir ara vermiştim.. Yani Zibidi bu aradan sonra aldığım ilk kuş... Daha önce beslediğim kuşların bu kadar hastalandığını hiç hatırlamıyorum.

Soguk ortamdan uzak tutun aspur (kanarya yemi ) verin insallah iyilesir

Öncelikle merhabalar.... Tahmini 3 aylık bir muhabbet kuşum var ve kendisi 20 gündür bende. Aldığım günden beri sulu dışkı çıkarmakta fakat ishal olduğunu düşünmüyorum. Canlı hareketli bir kuştu ama iki gündür çok az yemek yemekte. Esas önemli nokta ise kuş aldığım günden beri her gün büyük boy suluk suyunu bitirmekte yani her gün dolduruyorum ve bitiriyor. Şunu belirteyim ki kafesi her an odamda olduğundan her an gözlemliyorum. Suyla yıkanmıyor yada başka bir şey yapmıyor. Her gün bir büyük suluk suyu içiyor. Nette araştırdım ve böbreklerinde sıkıntı olduğu konusunda bir konu var. Açıkçası bana son iki gündür hiç sağlıklı gelmiyor. Tüylerini kabartıp uyuyor sürekli. Yem çok ama çok az yiyor ama şu halde bile suyunu kesin bitiriyor. Konuyla ilgili acilen bilgisi olanlar varsa yazarsa sevinirim. Ne yapmalıyım? Çok güzel ve cana yakın bir kuş, kaybetmek istemiyorum.. Saygılar....
Ekli dosyayı görüntüle 3974

Ben kuşum hastalandığında eczaneden kuşlar için olan neo terramycin alıp vermiştim iki gün sonra kendine geldi eğer düzelmezse araştırıp kullanabilirsin

Ben kuşum hastalandığında eczaneden kuşlar için olan neo terramycin alıp vermiştim iki gün sonra kendine geldi eğer düzelmezse araştırıp kullanabilirsin
Neo terramycin vitaminli antibiyotiktir hastlık ahricinde destek amaçlı vermeyiniz. Kuşunuz antibiyotiğe bağışıklık kazanıp ilerde ilaca tepki vermeyebilir. Bilgilerinize.

Neo terramycin vitaminli antibiyotiktir hastlık ahricinde destek amaçlı vermeyiniz. Kuşunuz antibiyotiğe bağışıklık kazanıp ilerde ilaca tepki vermeyebilir. Bilgilerinize.

Teşekkür Ederim bende hastalandığında vermiştim sadece normal zamanda hiç vermedim hafif soğuk algınlığı vardı o süreçte vermiştim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mücahit Bey bu sabahki dışkı resimleri....

a.jpg
b.jpg

hayvanın içtiği su direk çıkmış.
haşlanmış patates verin.
ilaçlı suyunu hergün yenileyin.
aspuru vermeyi ihmal etmeyin.
kuşunuz yine ilk resimdeki gibi kabarmış halde mi ?

Evet normalde dışarı çıktığında oynardı şimdi dışarda bile kabarıp uyku modu alıyor ne yazıkki... Zaten az öten bir kuştu, ötmesi hepten kesildi..
Bunun dışında dediğiniz her şeyi uyguladım son yazdığınız...

Ne yazzıkki patatese ilgisiz kaldı, yaklaşıyo yanına sonra direk uzaklaşıyo yemeden...
Şunu sormak istiyorum; ben ayrı bir yemliğe kanarya yemi koyup verdim ama normal kendi diğer yemide duruyor kafeste. Ama daha çok kendi yeminden yemekte... Kendi yeminide kafeste tutmakla hatamı yapıyorum?

Suyuna 3 damla elma sirkesi damlatabilirsin ishali keser geçmiş olsun

Son düzenleme:
Bu sürede maydonoz gibi besinlerinde kuşa verilmemesi gerektiğini biliyorum ben onlarada dikkat edin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri