Karadeniz Pet

1 ayı geçti bize alışamadı

aurora

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

1 ay önce 1,5 aylık bir dişi kuş aldım. Evimizde bir tane de erkek kuş var, erkek olanı elimden yem yedirerek alıştırmıştım birde hergün 5-10 dakika kafesin içinde elimi tutuyordum. Fakat dişi olan elimden yem yemiyor. elimi kafese soktuğum an kendini en uzak yere atıyor ve bana bakıyor. aynı odadayken sürekli bana bakıyor ama elimi ona götürünce yine kaçıyor.
Birde erkek olan bana alışmasına rağmen, ben dişiye yaklaşınca kabarıyor, kızıyor, dibime geliyor yani dişiye yaklaşmamı istemiyor. Birkaç gün ayrı odalarda tutup dişiyi alıştırmak istedim fakat dişi benden yine kaçtı.

Çok üzülüyorum arkadaşlar kuşumu nasıl alıştırabilirim kendime?

Birinci olarak karakter meselesi olarak kuşunuz insancıl olmayabilir.
İkinci olarak dişi kuş ne kadad yavru olursa olsun bazıları kesinlikle alışmıyor benim dişi kuşum da asla alışmadı ne denirse yaptım ısırırsa çekme elini falan dediler denedim hiçbiri olmadı yalnızca elimden yiyor elime gelmiyor :D
Üçüncüsü de yanında bir muhabbet kuşu varken insana alışması çok zor.
Yani yapabilecek pek bir şey yok bu konuda maalesef ki. İlgilenmeye devam et yine de ümitsizliğe kapılma aynı kafesteyken ikisi de eline yem koy uzat erkek yerse dişi de güvenip yemeye başlar.

Geri