Karadeniz Pet

10 bit ve 2 yumurta

kandemir

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,
Muhabbet kuşumda 2 yumurta var. inşallah bugün 3 olacak 6 gündür yatıyor. yalnız bir sorunum var. akrabamız bakamadığı için bir kuş vermişti. bu hayvandan bit geçmiş. dün akşam tülünün üzerinde yumurtaların üzerinde siyah minik böcekler vardı. galiba bit. deli gibi kaşınıyorlar. benim sorum : bit spreyi alsam anneye zararı olur mu? yumurtalara zararı olur mu? yada nasıl çözüm bulabilirim.
teşekkürler.

kuluçka zamanında yavrular cıkmadan once bı temızleme yapabılırsınız kus huyluysa yumurtaya yatmayabılr

nasıl bir temizleme ? ben kafesi ve örtüsünü yıkıyorum. ama yuvaya dokunmuyorum. ilk yumurtaya dokunduğum için yumurtayı attı. sprey sıksam halsizlik tüy dökme olur mu? kuşlara baktım ama yok gibi. sadece kafeste var.

Yuvayi bastan asabi temizleyip ilsclamalisiniz sonrada kuşlar için ense damlasi kullanabilirsiniz

kafesi öncelikle bastan aşa kaynar suyla yıka sonra yuvalığın içini temizle talaş varsa dök yenisini koy ve sonra paranız varsa küçük ardap 200 ml 30 tl en fazla sprey ile kafesi ve yuvalığı sıkın birazda anneye sıkın ardap saten göz felan fark etmiyor üstüne sıkmanız yeterli ardap almassanız vitaform (oydu adı her halde ensesine damlatmalık bit ilecı de verirler) al ensesine 1 damla ve avispray al onu sık avispray 10 tl vitaform da 10 tl 20 TL oldu 10 tl daha kat ardap al bence :)

kuşlar rahat olsun parası sıkıntı değil. yalnız sorun yuvayı nasıl temizleyeceğim. yumurtalarına dokununca yuvalıktan atıyor. talaş falan hiçbir şey koydurmuyor. yuvalığa , yumurtaların üzerine sıksam sorun olur mu?

cok gecmış olsun tez zamanda kurtulursun inşallah kandemir bey hevesınızı kırmak ıstemem ama yuvalıkta işin zor ahsapsa cok cok zor yumurtaların uzerınde hiç denemedim spreyı dişi kus yatar tekrar dıye tahmın edıyrm fakat kafesi yuvalıgı camasır suyu ıle yıkamazsan spreyle falan bıtecek bı sorun deıl malesef bıtler.pet shoplarda satılan spreydır tozdur bunlarda senın ısını görmez kusların bır çiftse ardap sprey onerırım daha fazlaysa vilmectın yada baymec önerırım 10 adet gordugun bit okdar cabuk uruyokı bu hıza ınamazsn elini cabuk tut bit saldırıları cok yogun olursa dısı sonunda yılıp yuvayı terk edecektir şimdi kafesi yıkıyayım dersen kusları muhakkak ıcınden alacaksın camasır suyuna basıp temızlesen tum kafes ve ekıpmanları yuvalık kalacak yıkıyamayacaksın asıl bitlerın oldugu yer yuvalıktır kutunun bırlesme noktalarındakı aralara saklanıyrlardır buyuk ıhtımal.yuvalıgıda yıkasan ahsap hemen kurumaz yıkadıgın kımyasalında kokusu cıkmaz ahsaptan.dısı tekrar yatarmı muamma oyuzden ardap sprey temın et bit saldırılarını bıtıremesen bıle azaltmayı dene yavrular yem kırana kadar tabi inşallah buyuye bilir yavrularınız benım fıkrım bu dedıgım gıbı ısın zor ınsallah kurtulursun bende bıtlerle ılgılı bı konu acmıstım( http://www.muhabbetkusu.com.tr/hast...-kullanma-yontemleri/baymec-ve-bit-28424.html )kafesım pvc ve hala kurtulamadım tam bıtıyo dıyrm tekar cıkıyolar kafayı yemek uzereyım gecmıs olsun

Son düzenleme:
bi fikirde ben vereyim kafesi ve yuvalığı tüm eşyaları değiştirin belki çözüm olur

yumurtalar ve yavruları eldivenle elleyin ozaman koku sinmiyor benimde bir kusum yumurtayı elledim diye kırıp attı yumurtayı şimdi eldivenle elliyom bi sıkıntı olmuyor bide yuvalıklarda plastik folluk kullanırsanız temizlık çok kolay oluyor

Bit internetten gördüğüm kadarıyla büyük bir problem.
Bit varken yavru almanız çok zor, çünkü yavruların kanını emip öldürüyorlar.
Yavrular çıkmadan mutlaka kurtulmalısın.
Bu yüzden anne yumurtaları attı falan demeyip mutlaka temizlemelisin.
Öncelikle yeni bir yavruluk alarak başlayabilirsin, eski yavruluğu kesinlikle kullanma.
Eğer kuşların bitlerden tamamen eminsen kafesi de iyice temizledikten (yada varsa yedek kafese geçtikten) sonra, dişinin kuluçkaya devam etmesini bekleyeceksin.
Devam ederse ne mutlu, etmezse zaten bu şartlar altında yavru alamazsın dediğim gibi.
Bu işlemler sırasında arkadaşların da dediği gibi, yumurtaları eldivenle alabilirsin ve soğutmamaya dikkat et.
Ne kadar zaman sonra soğuyor, onu da usta arkadaşlar söyleyecektir.
Geçmiş olsun.

yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar. ne yapacağım tam emin değilim. yuvalığı değiştirir veya bir şey yaparım dişi yatmazsa çok vicdan yaparım. bitler küçüklü büyüklü dolaşıyorlar. kuşları kontrol ettim ama onlarda bir şey bulamadım. yuvalıkta, kafes tülünde hatta parkenin üzerinde bile bitler geziyor. avisprey aldım. kuşlara birazda sağa sola sıktım ama etkili olur mu bilmem. Toz ilaçlar varmış. kokusu falan yoksa yuvalığa bundan döksem nasıl olur. yavrular çıkmadan el sürmeyeceğim galiba. çıkınca anne kabul etmese de ben büyütürüm diye düşünüyorum.

yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar. ne yapacağım tam emin değilim. yuvalığı değiştirir veya bir şey yaparım dişi yatmazsa çok vicdan yaparım. bitler küçüklü büyüklü dolaşıyorlar. kuşları kontrol ettim ama onlarda bir şey bulamadım. yuvalıkta, kafes tülünde hatta parkenin üzerinde bile bitler geziyor. avisprey aldım. kuşlara birazda sağa sola sıktım ama etkili olur mu bilmem. Toz ilaçlar varmış. kokusu falan yoksa yuvalığa bundan döksem nasıl olur. yavrular çıkmadan el sürmeyeceğim galiba. çıkınca anne kabul etmese de ben büyütürüm diye düşünüyorum.

Bit varken yavru alsanız da büyütemezsiniz.
Bitler yavruları öldürür kanını emerek, daha büyük vicdan azabı olur.
Şu anda hiç yoksa yumurtadan çıkmamışlar.
Annenin bakmayacağı yavruyu sizin büyütmeniz çok çok zor birşey.
Sürekli yanında olmanız, şırınga ile beslemeniz gerekiyor ki annesi gibi beslemenize imkan yok.
Ölme olasılığı çok büyük.
Eldiven ile yumurtayı da yavruyu da alabilirsiniz, kokunuzun sineceğini sanmıyorum.
Bu durum anne babayı da güçten düşürecektir, zaten kuluçka onları yeterince zorluyor.
Yuvalık bitlerin yuvası gibidir, yuvalığı kolay kolay temizleyemezsiniz.
Dişi yatmayacak olsa da, bence mutlaka yuvalığı değiştirmelisiniz.
Kafesi ve kuşları da iyice temizledikten sonra devam edeceksiniz.
Siz bilirsiniz.

allah yardımcın olsun kardeş varsa yeni kafes yeni yuvalık alıp ona takıp yumurtaları ona koy derim kafes yıkama filan dersen gerçekten işin zor

Geri