Karadeniz Pet

2. kuluçka sonrası dinlendirme

furkan taha

Yeni Üye
Muhabbet kuşlarımın şu anda 2. kuluçkası üç yavrusu var. Bu kuluçkadan sonra kuşları dinlendirmek istiyorum fakat yavrular yeme düşmeden dişi tekrar yumurtluyor. Bu durumda ne yapmam lazım??? Ayrıca kuşları ne kadar dinlendirmem gerekiyor???

Ev ortamında hobi olarak besliyor iseniz bence dinlendirmeyin.
Fakat dişi kuşun kondisyon ve ruhi durumunu kontrol edin. Zayıflama yavrulara karşı öfke, saldırma falan varsa o vakit düşünürsünüz. Acemi hobici olarak benim görüşüm budur. Kuşlar mutluysa bence sonuna kadar devam.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Birde Ayhan bey in şu yazdıklarını yapıştırayım;
Ayhan bey demişki;
Anne baba normal beslenme şartlarında bir defa üretime geçtiğinde artık yaklaşık 60 günlük periyotlarla üremeye devam ederler.
Normal dönemde kuşlara akdarı verilir haftada 2 defa mama verilir. Yumurta da mama 3 verilebilir. Yavrulu dönemde de bakan kişinin bakımına göre 3-4 defa mama verilmelidir. Bu arada probiyotik, multivitamin, desteklari haftada 1 veya 2 haftada 1 yapılmalıdır. Yavrulu dönemde yuva temizliğine ve altlık kullanımına özen gösterilmeli ve bitlenmeye müsaade edilmemelidir. Bir dişi 10 kuluçka geçirirse verimli üreme zamanı hemen hemen bitmiş olur. Bakım ve besleme şartlarına göre daha uzun aralıklarla üremeye devam edebilir. Erkekler 3-4 sene üreme yapabilirler.

Ev ortamında hobi olarak besliyor iseniz bence dinlendirmeyin.
Fakat dişi kuşun kondisyon ve ruhi durumunu kontrol edin. Zayıflama yavrulara karşı öfke, saldırma falan varsa o vakit düşünürsünüz. Acemi hobici olarak benim görüşüm budur. Kuşlar mutluysa bence sonuna kadar devam.

Evde üretim yapılsa dahi 3 kuluçkadan fazlası kuşa zarar verir, en iyi şekilde bakılsa dahi bu sıkıntıdır çünkü üretimde olan kuşların salınmaması gerekir. Salındığı takdirde yavrular aç kalabilir yahut yumurtalar soğuyabilir, ancak istisnalar da vardır. Ben arada bir 1 çiftimi salıyorum, şu an yavruları var. Ancak kendileri 5 dakika sonra giriyorlar, mamayı tazeleyeceğim zaman salıyorum zaten. Ben mama yaparken onlar dışarda oluyorlar, 10 dakika sonra gelen taze mamayla da içeri giriyorlar. Bunu bu şekilde tutturan varsa kuşlarını salabilir. Ancak bu da dinlenmemelerini gerektirmez. İnsanlar için düşündüğümüz şeyleri, hayvanlar içinde düşünmeliyiz. Mutlu olsalar bile kuşlar yorulurlar, özellikle yumurtlama ve kuluçka dişi için daha çok yorucudur çünkü yumurtlama başlı başına yorar dişiyi.

Muhabbet kuşlarımın şu anda 2. kuluçkası üç yavrusu var. Bu kuluçkadan sonra kuşları dinlendirmek istiyorum fakat yavrular yeme düşmeden dişi tekrar yumurtluyor. Bu durumda ne yapmam lazım??? Ayrıca kuşları ne kadar dinlendirmem gerekiyor???
Sizin şu an dinlendirmeye ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum, 2 kuluçka olmuş ve 2. kuluçka da 3 yavru varmış bu az bir orandır ve bir yem takviyesi edinmenizde fayda var zannediyorum, mümkünse içinde E vitamini olsun. Onun dışında dinlendirmek için babayı kafesten ayırabilirsiniz, anne yavruları besleyecektir muhtemelen. Yalnız bu dönemde mama ve vitamin desteği çok önemlidir. Çünkü anneyi besleyen de çoğunlukla babadır. Yahut baba yavruları besliyor, ilgili bir babaysa anneyi de ayırabilirsiniz ancak annenin yumurtlama durumuna dikkat edin. Bu dönemde evde müsait olan başka bir çiftiniz var ve bakıcı iseler bu çok daha iyi olur. Bakıcı çiftler bizim için bu açıdan da önem taşır. Yoksa siz ne kadar istemesenizde yumurtalar durmak bilmeyebilir.

Tekrar yumurta yapmaya başlıyorsa başta kızıştırıcı etki yapacak takviyeleriniz varsa bunlar kuluçka döneminde verilmemesi gerekir.Bunlara rağmen hayla üremeye devam ediyorsa ebeveynler ayırmalıdır.Yavrulara bakıcılık yapabilecek aç bırakmayacak anne ve babadan hangisi ise o yuvalıklı kafeste bırakılır.Genelde erkek kuşlar bırakılıyor ama yeteri kadar iyi bakamıyorsa dişi tekrar bırakılıyor.Bunu gözlemleyip kontrol edip siz karar vereceksiniz.Şöyle bir durum da var dişiyi başka kafese alıp tekrar yavrulu kafese alırsanız yavrularını dışlama onlara zarar verme durumları olmaması için gözlemlemelisiniz.
2. kuluçkadan sonra dişide yıpranmalar başlar yani ev ortamında çok iyi bir kür ile4-5 ağız yavruda alınabilir ama özel bir bakım gerektirir.Bunu yapabilmek için baya profosyonel hazırlanmış kürler uygulanır ve ev üretiminde daha böyle birşey görmedim.Genelde üretimhanelerde fazla yavru alabilmek adına yapılır.
Yavrularınızın erken yeme düşmesi için 20 günlük olduktan sonra yuvalığa dal darı bırakabilirsiniz.

Tekrar yumurta yapmaya başlıyorsa başta kızıştırıcı etki yapacak takviyeleriniz varsa bunlar kuluçka döneminde verilmemesi gerekir.Bunlara rağmen hayla üremeye devam ediyorsa ebeveynler ayırmalıdır.Yavrulara bakıcılık yapabilecek aç bırakmayacak anne ve babadan hangisi ise o yuvalıklı kafeste bırakılır.Genelde erkek kuşlar bırakılıyor ama yeteri kadar iyi bakamıyorsa dişi tekrar bırakılıyor.Bunu gözlemleyip kontrol edip siz karar vereceksiniz.Şöyle bir durum da var dişiyi başka kafese alıp tekrar yavrulu kafese alırsanız yavrularını dışlama onlara zarar verme durumları olmaması için gözlemlemelisiniz.
2. kuluçkadan sonra dişide yıpranmalar başlar yani ev ortamında çok iyi bir kür ile4-5 ağız yavruda alınabilir ama özel bir bakım gerektirir.Bunu yapabilmek için baya profosyonel hazırlanmış kürler uygulanır ve ev üretiminde daha böyle birşey görmedim.Genelde üretimhanelerde fazla yavru alabilmek adına yapılır.
Yavrularınızın erken yeme düşmesi için 20 günlük olduktan sonra yuvalığa dal darı bırakabilirsiniz.
Katılıyorum ancak genelde üretimhanelerde de uygulanan bu yöntemi(çeşitli takviyeler ile yumurtaları artırma vs. ancak takviyeler zararlı olan suni takviyelerdir) sağlıksız buluyoruz çoğu hobici olup üretici olan bizler. Çünkü bu fazla kazanç adına onların sağlıklarıyla oynamak oluyor, 2 yıldan sonra da kuşlarını elden çıkarıyor bu kişiler zaten. Sağlam bir damızlık diye söylüyorlar, ama çok yorgun ve sağlıksız bir damızlık aslında ve bunu kimse bilmiyor. Bu yanlış, en fazla 3 ağızdan sonra muhakkak dinlendirme yapılmalıdır ister ev ister üretimhane üretimi olsun

Katılıyorum ancak genelde üretimhanelerde de uygulanan bu yöntemi(çeşitli takviyeler ile yumurtaları artırma vs. ancak takviyeler zararlı olan suni takviyelerdir) sağlıksız buluyoruz çoğu hobici olup üretici olan bizler. Çünkü bu fazla kazanç adına onların sağlıklarıyla oynamak oluyor, 2 yıldan sonra da kuşlarını elden çıkarıyor bu kişiler zaten. Sağlam bir damızlık diye söylüyorlar, ama çok yorgun ve sağlıksız bir damızlık aslında ve bunu kimse bilmiyor. Bu yanlış, en fazla 3 ağızdan sonra muhakkak dinlendirme yapılmalıdır ister ev ister üretimhane üretimi olsun
Bu işi hobi olarak yapıyorum ve ben kuslarima zarar gelmesini istemiyorum. Bu yüzden kuşları dinlendirmek istiyorum.
Dişi kusum yavrular yeme düşmeden tekrar yumurtladigi için tam olarak ne zaman,disiyi mi erkeği mi ayirmaliyim ve ne kadar süre ayirmaliyim???

SM-E700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu işi hobi olarak yapıyorum ve ben kuslarima zarar gelmesini istemiyorum. Bu yüzden kuşları dinlendirmek istiyorum.
Dişi kusum yavrular yeme düşmeden tekrar yumurtladigi için tam olarak ne zaman,disiyi mi erkeği mi ayirmaliyim ve ne kadar süre ayirmaliyim???

SM-E700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hobici olmasanız da profesonel üretici olsanız da zaten bu usülsüz ve en önemlisi sağlıklarına zarar verecek uygulamayı yapmayın, keşke hiçkimse yapmasa ama maalesef ticaret herkes için ön planda.

Ben erkeği ayırmanızı tavsiye ederim, çünkü anne her zaman en iyi şekilde besler. Yavrular büyüdüğü, yuvadan atladıkları zaman da 1 ay kadar dinlendirin ancak yine söylüyorum, siz 2 kuluçka almışsınız henüz ve 2. kuluçkadaki yavru da az 3 tane. 3. kuluçkayı da alabilirsiniz, bekleyin ayırmanıza gerek yok sağlıklarında bir sıkıntı yoksa şayet, bunu siz bilirsiniz tabi. Ancak ayırsanız da ayırmasanız da muhakkak mama verin günlük, hele yavrular çıkınca daha önemlidir. Bir yem takviyesi de edinin, VİTALİS gibi Nekton S gibi. Ben VİTALİS kullanıyorum. Kuluçka döneminde mamanın içinde yahut yemin için kızıştırıcı ürünler bulunmasın, mamanın içindeki havuç ve tarçını ve nijeri siz kullanmayın. Eğer yemin içinde varsa yemi değiştirin. Mama hakkındaki ve yem takviyesi hakkındaki olası sorularınız için bu konuya bakabilirsiniz:
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mama-hk-bilgilendirme-sakuram.62649/

Ben profosyonel üretim yapan yeteri kadar bilgi birikime sahip üretimhaneleri kasteddim teoride bunu yapabilmek mümkün.gerçekte ülkemizde böyle bir yer görmedim duymadım.Sadece mama içerikleri ,takviyeleri o kadar iyi ayarlanmalı ki kuş hem ihtiyaci besini alabilmeli hemde bağışıklık sistemi güçlü kalabilmeli.Kullanılan her bir içeriğin uyumu ve kuştaki etkileri bilinmeli.Bazı üretimhanelerde 2-3 ağız yavru alıp kür diye yapılan bana yöre yanlış birçok uygulama var.Yani bu konu tamamen farklı üzerinde tartışılır fikir alışverişi yapılır.Teoride mümkün olan birşey için yanlıştır demek olmaz diye düşünüyorum.

Ben profosyonel üretim yapan yeteri kadar bilgi birikime sahip üretimhaneleri kasteddim teoride bunu yapabilmek mümkün.gerçekte ülkemizde böyle bir yer görmedim duymadım.Sadece mama içerikleri ,takviyeleri o kadar iyi ayarlanmalı ki kuş hem ihtiyaci besini alabilmeli hemde bağışıklık sistemi güçlü kalabilmeli.Kullanılan her bir içeriğin uyumu ve kuştaki etkileri bilinmeli.Bazı üretimhanelerde 2-3 ağız yavru alıp kür diye yapılan bana yöre yanlış birçok uygulama var.Yani bu konu tamamen farklı üzerinde tartışılır fikir alışverişi yapılır.Teoride mümkün olan birşey için yanlıştır demek olmaz diye düşünüyorum.
Anladım demek istediğinizi bende diyorum ki bu Türkiye'de de var. Adamlar öyle sıkıntılılar ki, suni takviyeler yapıyorlar. Böyle dedim ben, şöyle anlatayım bir de; tarladan daha hızlı ürün almak için ne yapıyorlar? Aşılıyorlar, yapay oluyor değil mi? Doğallığını kaybediyor, sağlığa zarar veriyor ürünler sonuç olarak. Kuşlarda da böyle suni destek yapıyor bu üreticiler. Yoksa bu ne kadar bilgisi olsa da yanlış, amaç tamamen daha çok yavru almak. Dolayısı ile daha çok para kazanmak. Şimdi anlatabildim sanırım demek istediğimi, siz beni anlamadınız. O dediğiniz yeterince profesyonel harika üretim yapan bilgili sağlığı düşünen üreticiler inanın bunu yapıyor. Bu konu da sonuç olarak asla istisnaya yer yoktur, çünkü bu kesinlikle ve kesinlikle kuşları yorar.

Sizin dediğiniz gibi mama ile vitamin ile olmuyor o iş, daha hızlı çalışsınlar yapsınlar üresinler diye yapay suni takviyeleri uyguluyorlar. Mesela aklıma gelenlerden birini söyleyeyim. Sun tohumlandırma işlemi, suni dölleme. Daha çok yumurta gelsin diye bunu da uyguluyorlar, yahut isteklerini fena halde sürekli hale getirmek için çeşitli değişik suni takviyeler uyguluyorlar ve bu açıdan kuşları 2 yaşına geldiklerinde üretmeyip, satıyorlar. Harika damızlık dişi! Daha dönce yavru alınmış süper bir show muhabbet kuşu! Alıcılara hayırlı olsun! :) Herkesi kastetmiyorum, bu işlemleri uygulayanları kastediyorum. Sağlık sıkıntısı olmaz mı? Olur ebette. Sanırım şimdi anlaştık zannediyorum, anlatabilmiş olmalıyım.