Karadeniz Pet

6 buçuk aydır uçamayan kuşumun değişen tüyleri çok garip çıkıyor.

botaninko

Meraklı Üye
bu kuşu 1 aylıkken yaklaşık 6 buçuk ay önce almıştım. ilk bir iki gün uçuyordu. sonra yavaş yavaş güçsüzleşti ve uçamamaya başladı. 4 ay kadar kendim iyileştirmeye uğraştım sonra olmayınca ist. üni veterinerliğine götürdüm 2,3 kez. veterine bir şeyler denedik. en son tüy örneği bıraktık. tüyden inceleyecekler. 1 aydır neredeyse onu bekliyorum.

kuşun tüyleri çok garip çıkıyor. ilk başta böyle değildi. dökülen kuyruğu yerine çıkan yeni kuyruğu cılız ve yamuk yumuk. dökülen tüyleri yerine çıkan bir çok tüy de hem garip çıkıyor hem de çıkması epey uzun sürüyor. tipi çirkinleşmeye başladı.
nasıl iyileştirebiliriz siz biliyor musunuz?

Son düzenleme:
ben kolay kolay duzelecegını sanmıyorum ve kolay kolayda cozum bulabılcegınıde sanmıyorum cunku ufak tefek bır sıkıntı yok cıddı gıbı bence durumu
veterıner ne dıyecek acaba o onemlı
bıde sızın yapabılecegınız elınızden geldıgınce ıyı bakmak mama vıtamın mıneral kalsıyum vb cesıtlı takvıyeler yapmak kusa cok ıyı bakabılırsınız sızın yapacagınız bu bıde haftada bır on gunde bır kusun suyuna 2 3 damla elma sırkesı koyun benım tavsıyelerım bu kadar ınsallah saglıgını gerı kazanır gecmıs olsn

ben kolay kolay duzelecegını sanmıyorum ve kolay kolayda cozum bulabılcegınıde sanmıyorum cunku ufak tefek bır sıkıntı yok cıddı gıbı bence durumu
veterıner ne dıyecek acaba o onemlı
bıde sızın yapabılecegınız elınızden geldıgınce ıyı bakmak mama vıtamın mıneral kalsıyum vb cesıtlı takvıyeler yapmak kusa cok ıyı bakabılırsınız sızın yapacagınız bu bıde haftada bır on gunde bır kusun suyuna 2 3 damla elma sırkesı koyun benım tavsıyelerım bu kadar ınsallah saglıgını gerı kazanır gecmıs olsn

teşekkür ederim. anneden babadan geçen bir hastalık herhalde bu.

Tüylerinin bozulması, sanırım protein ve aminoasit sentezinde dolayısı ile metabolizmada ciddi bir problem gibi görünüyor. Nekton Bio diye bir ilaç var biraz pahalı, seçim sizin...

nekton bio kullanabilirsiniz. sonucta tuy vitamini. yardimci olabilir. istanbul'da kanatlidan anlayan veterinerler var. forumda yaziyolardi nereler iyi diye. bence imkan varsa onlardan birine goturun.gecmis olsun

Tüylerinin bozulması, sanırım protein ve aminoasit sentezinde dolayısı ile metabolizmada ciddi bir problem gibi görünüyor. Nekton Bio diye bir ilaç var biraz pahalı, seçim sizin...

nekton bio kullanabilirsiniz. sonucta tuy vitamini. yardimci olabilir. istanbul'da kanatlidan anlayan veterinerler var. forumda yaziyolardi nereler iyi diye. bence imkan varsa onlardan birine goturun.gecmis olsun

teşekkür ederim. istanbul üniverstesine götürdüm. tüy verdim de 3,4 haftadır sonucunu bekliyorum. ona göre bir şey yapacaz artık. işe yarayacağını bilsem pahalı olması sorun değil :\ veterinere sorarım söylediğiniz ilacı da. sağolun tekrar.

Kuş gerçek anlamda çok hasta bakımsız kalmış kronik bi hastalık yoksa kuş çok kısa sürede toparlar ilaç vitamin olayına kesinlikle karşıyım yalandan bi etiket yapıştırıyorlar o şişelerin üzerine millete vitamin diye satıyorlar çoğu ve ne olduğu bile belli değil en doğrusu doğal yoldan iyileştirmeye çalışmak. Nasıl yaparım dersen bol bol C vitamini olacak meyveler ver dilimle portakalı elmayı koy önüne yesin yap bir de okkalı yumurta maması 2 günde bi bide ondan ver bak bakim kuş nasıl toparlıyor. Kuşun farklı renkte sicsa hemen ilaca hurra hücum ediyoruz ne gerek var abi artı hani kuşta problem ne onu bile tam olarak anlamadan bilmeden bilinçsizce yapılıyor. Yanlış anlama bu senin için değil bir çoğumuzun genel olarak yaptığı bi hata.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:52 -->-> Daha önceki mesaj 23:48 --

https://youtu.be/R2YHi_-kRiM
Bu kuşa ilaç denilen hiç birsey kullanmadan zamanında ve doğru şekilde müdahale ederek kurtardım dişi kuşum kafası hep bu şekilde yukarda kendi etrafında tur atıyordu ölecekti zamanında müdaheleyle kuş düzeldi

teşekkür ederim. anneden babadan geçen bir hastalık herhalde bu.
kuşunuza maşallah
ilk önce sunu belirteyim bu kuşa sonradan olmaz genelde.yuvadan atlar ve uzun tüyleri dökülür.kuş kendi yavrunuzmu başkasındanmı aldınız bilemem ama farkındaysanız aldığınızdan beri yada yuvadan atlagından beri uçamıyodur.
bu sorun genetik bir sorun deil bu konuyu birçok kez yazdım bu sorunu yaşayan arkadaşların bana danişanlardan kiminin kuşunu veya kümesini birlikte düzelttık kimide kulagının arkasına aldı dedıklerimi suan kuşları hala tavuk :(
birçok kümeste birçok üretici yada hobici arkadaşta bu sorun var fakat herkes sorunlarını hastalıklarını sakladığı için tavuk gibi yerde dolaşan ucamayan yavrular almaya devam ediyorlar.hatta form içindede bu adam çok iyi uzman prof. dediğiniz insanlar bu sorunu yaşıyor ama dediğim gibi herkes saklıyor.
bu sorunun sebepleri üretildiği kümesten başlar kuş 6 aylık deil 2 yaşında olsada gerekli tedavi yapılmazsa genelde düzelemez.
kendi tespitlerimce sebepleri sunlardır
pvc yuvalık kullanımı
yuvalıkların yeterınce hava sirkilasyonuna elverişli olmayısı
kümes içi havalandırma sistemı olmayısı yada yetersızlıgı
anaclardan devamlı dınlendırılmeden yavru alınısı
aminoasit ve mineral eksikliği
özellikle yavruların büyüme çagı esnasında gerek anaclar gerek yavruların b vıtamını ve biotin eksıklıgı
iç parazit
özellikle dış parazit
yavrunun yuvadan erken atlayışı ve gerekli beslenmeyi sağlayamamamısı
uzun tüy sorunlarına sebeptir.isteyen arkadaşlara gerekli kürü veriyorum.kendi damızlıklarım ve yavrularım bunun dışında sayısız eş dost kuşunu düzelttik yardımlaşarak.
önemli olan ırk deil iriliği vasfı deil ırkı ne olursa olsun sağlıklı kuş ve bunu sağlıklı şekilde en iyisini üretebilmek mesele.istediğiniz kadar iyi temiz kümesiniz istediğiniz kadar çok pahalı kuşlarınız olsada sağlıklı olmadıkça bir anlamı yok.
utanmadan bu tip sorunlu yavruları yada damızlıkları satılıga cıkartıyorlar yada satıyorlar.yine utanmadan o düzelir yavru oldgundan yada tuyde oldugundan öyle diyene aldanmayın 2 3 sene gecssede düzelmez.
elimden geldiğince bu hobiye hizmet etmeye ılerletmeye calısıyorum.bu yazdıklarımı gerekli kişiler okuyacak biliyorum sözüm onlara lütfen insanları kandırmayın.
keyifli sağlıklı hobiler

Son düzenleme:
kuşunuza maşallah
ilk önce sunu belirteyim bu kuşa sonradan olmaz genelde.yuvadan atlar ve uzun tüyleri dökülür.kuş kendi yavrunuzmu başkasındanmı aldınız bilemem ama farkındaysanız aldığınızdan beri yada yuvadan atlagından beri uçamıyodur.
bu sorun genetik bir sorun deil bu konuyu birçok kez yazdım bu sorunu yaşayan arkadaşların bana danişanlardan kiminin kuşunu veya kümesini birlikte düzelttık kimide kulagının arkasına aldı dedıklerimi suan kuşları hala tavuk :(
birçok kümeste birçok üretici yada hobici arkadaşta bu sorun var fakat herkes sorunlarını hastalıklarını sakladığı için tavuk gibi yerde dolaşan ucamayan yavrular almaya devam ediyorlar.hatta form içindede bu adam çok iyi uzman prof. dediğiniz insanlar bu sorunu yaşıyor ama dediğim gibi herkes saklıyor.
bu sorunun sebepleri üretildiği kümesten başlar kuş 6 aylık deil 2 yaşında olsada gerekli tedavi yapılmazsa genelde düzelemez.
kendi tespitlerimce sebepleri sunlardır
pvc yuvalık kullanımı
yuvalıkların yeterınce hava sirkilasyonuna elverişli olmayısı
kümes içi havalandırma sistemı olmayısı yada yetersızlıgı
anaclardan devamlı dınlendırılmeden yavru alınısı
aminoasit ve mineral eksikliği
özellikle yavruların büyüme çagı esnasında gerek anaclar gerek yavruların b vıtamını ve biotin eksıklıgı
iç parazit
özellikle dış parazit
yavrunun yuvadan erken atlayışı ve gerekli beslenmeyi sağlayamamamısı
uzun tüy sorunlarına sebeptir.isteyen arkadaşlara gerekli kürü veriyorum.kendi damızlıklarım ve yavrularım bunun dışında sayısız eş dost kuşunu düzelttik yardımlaşarak.
önemli olan ırk deil iriliği vasfı deil ırkı ne olursa olsun sağlıklı kuş ve bunu sağlıklı şekilde en iyisini üretebilmek mesele.istediğiniz kadar iyi temiz kümesiniz istediğiniz kadar çok pahalı kuşlarınız olsada sağlıklı olmadıkça bir anlamı yok.
utanmadan bu tip sorunlu yavruları yada damızlıkları satılıga cıkartıyorlar yada satıyorlar.yine utanmadan o düzelir yavru oldgundan yada tuyde oldugundan öyle diyene aldanmayın 2 3 sene gecssede düzelmez.
elimden geldiğince bu hobiye hizmet etmeye ılerletmeye calısıyorum.bu yazdıklarımı gerekli kişiler okuyacak biliyorum sözüm onlara lütfen insanları kandırmayın.
keyifli sağlıklı hobiler

teşekkür ederim. kuşu bu forumdan başka birisinden almıştım. kendi yavrum değil. kuş aldığım ilk 2 gün uçuyordu. sonra yavaş yavaş halsizleşmeye uçamamaya başladı. ben de kuşu üşüttüm ya da ishal ettim falan sanmıştım. dışkısı da suluydu çünkü. bir süre kendim uğraştım olmayınca ist. üni veteriner kliniğine götürdüm.

kuşun tüyleri ilk 4 ay normaldi. tüy değişmeye başladıktan sonra yeni çıkan tüyler çok garip çıkmaya başladı.

sorun sizin dediğiniz şeyse bahsettiğiniz kürü bana da verebilir misiniz

bu kuşun 2,3 ay önceki hali. tüyleri normal olduğu zamanlardan.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:26 -->-> Daha önceki mesaj 10:47 --

kuşta iki çeşit virüs çıktı. polyomavirus ve circovirus. kuş böyle kalacakmış. en kötüsü de bulaşıcı olması. diğer erkek kuşuma da %99 bulaşmış. erkek kuşun kendisinde sıkıntı olmayacak ama çiftleşirse yavruları da öyle doğacakmış. bu virüse dikkat edin. kümesinize böyle bir kuş koyarsanız tüm kümesin nesli bozulur.

Geri