Karadeniz Pet

6 yaşındaki muhabbet kuşum vefat etti.

Zeo

Yeni Üye
İyi günler, dün saat 23.44'te 6 yıllık kuşum vefat etti. Ölüm nedenini bilemiyorum okuldan geldigimde fenalaşmıştı veterinere götüremedik şekerli su ve solunum düzenleyici ilaç vermeyi denedim fakat zorla bile içmedi gece baktım kafesinde ayakta duramıyordu direk kendini bırakıyordu bende kendi yatagımın yanına alıp başında bekledim, belli bi sürede bir nefesi yavaşça hızlanıyor sonra panik atak gecirir gibi kanatlarını açıyor hareket ediyor sonra yine olduğu yerde durup bunu tekrarlıyordu ondan sonra elime alayım dediğimde nefes alışı çok değişti bi anda ciyaklamaya başlayarak nefes sesi gittikçe azaldı öleceğini anlayınca çok geçti zaten ellerimde vefa etti.

Yanında bir eşi vardı eşi ölüşünü görmedi yanımda öldüğü için ama sanki öleceğini anlayınca hiç uğraşmamaya başlamıştı kuşla sadece sabah kalkınca bi eşini arar gibi oldu, sıkıntı şu ki kuş bana hiç alışık değil eğitmemiştik eşi var diye zaten eğitmek çok zor olduğunu duymuştum oyuzden pek uğraşmadım kafesleri sürekli açıktı kendilerine göre takılıyorlardı. Fakat benim aklıma takılan bi kaç soru var, bu kuşların kuluçkaları olmasına rağmen asla çiftleşmediler ilk eşleşip eşleşmediklerini anlayamadım fakat birbirlerinin kafalarını kaşıyorlardı ordan yüksek ihtimal eşleşmişlerdir diyordum. Ölen kuşun öncedende bir eşi vardı ve oda ölmüştü, acaba ondan dolayı mı eşleşmek istemedi anlamadım.

**ÖNEMLİ**
Arkadaşlar ölen kuş dişiydi sağ olan kuş erkek. Ben ona bir eş almak istemiyorum çünkü bu kuşta ölürse bununda vicdan azabını çekeceğim eş alırsam eşi ölüncede vicdan azabı çekeceğim bu ölünce onda eş alıcam falan bu kısır döngüye girecek diye korktuğum için bu kuşun sıkılmadan güzel bi hayat yaşayıp ölmesi en azından vicdanımı rahatlatır çünkü bu kuşunda yaşlı olduğunu biliyorum kabullenmem gereken bir gerçekte vardır ki her canlı birgün göçüp gidecek. Ölen kuşumun sebebi yukarda yazılı olduğu gibi ölüm nedenini bilmiyorum, kafesini iyice sirkeyle yıkayacağım temizliğini yapacağım o konuda sıkıntı yok, kuşuda veterinere götürüp tırnaklarını falan kestirmek istiyorum evde yapmaktan korkuyorum. Kuş sessiz sedasız durduğu zamanlar çok üzülüyorum acaba sıkılıyor mudur diye televizyonu açtım ses olsun diye ötüyor internetten baktığımda keyifli olduklarını gösteriyordu bu ötmeleri. Bu kuşa sizce ne yapmalıyım, oyuncak alsam veya eğitmeyi denesem başarılı olur muyum? LÜTFEN YARDIM EDİN.

Oncelikle başınız sagolsun 🙏🏻 bence kaç yaşında olursa olsun ilgi ve sevgiyle egitilmeyecek hiçbir kuş yoktur 🙏🏻

Oncelikle başınız sagolsun 🙏🏻 bence kaç yaşında olursa olsun ilgi ve sevgiyle egitilmeyecek hiçbir kuş yoktur 🙏🏻
Teşekkür ederim, dediğim gibi sağ olan kuşum için çok üzülüyorum tek başına acaba sıkılıyor mudur diye onunla konuşuyorum televizyonun sesini dinlesin sıkılmasın diye televizyonu falan açıyorum ama bi kaç saatir oda sessiz kafesinde sadece durdu ve kafası cok aşşağıda duruyordu belki daha rahat olduğu içindir ama bir bilgim yok.

Aslinda yanına arkadaş almak en iyisi olacaktir ama siz istemediğinizi belirtmissiniz. O yüzden ilginizi ve sevginizi eksik etmemeniz lazim.cunku depresyona girebilir

Aslinda yanına arkadaş almak en iyisi olacaktir ama siz istemediğinizi belirtmissiniz. O yüzden ilginizi ve sevginizi eksik etmemeniz lazim.cunku depresyona girebilir
Gün içinde hala enerjik kafasını sürekli sallıyor ötüyor falan mutlu gayet şuanlık fakat kafasını sallamasının çiftleşmekle ilgili birşey olduğunu duymuştuk bir bilginiz var mıdır?

Evet o da olabilir. Ama bazen kendi kendilerine eğlenme şekli olarakta yorumlayabiliriz 🙂

Geri