Karadeniz Pet

Acil yardım!dişi kuşum hasta ve ne olduğunu anlayamıyorum!

Duygu

Yeni Üye
mrb arkadaşlar uzun bi yazı olucak ama lütfen okuyup yardımcı olun bana.dişi kuşum 2 aydır aynı şeylerden muzdarip :( çok fazla araştırdım,veterinerleri arayıp danıştım ve elimden geleni yaptım ama hala geçmiyor.kuştan anlamadıklarını kendileri söylediğinden veterinere götürmedim.keşke anlayan bi tane bulsam!kuşum bir iyi bir kötü.bir hastalığı var ve dayanıp mücadele ediyor yavrum.dün gece çok fenalaştı.ölüyor sandım ve çok kötü oldum :( biara kusması oluyordu ara ara.sirkeli su ve metpamid hap vermeye çalıştım o dönem.sonra dışkısında kan var sandım.sıvı kısmı pembemsiydi.veterinerin teki fotoyu görüp hormonal bozukluk,çiftleşmesi lazım dedi.eşi var.eşi çok kızışmış durumda,çok istekli ama çiftleşmiyorlar dişi istemediğinden.9-9.5 aydır birlikteler.başka veteriner ishal dedi.avidiare kullandm 1-2 kez.aspur aldım yedirdim.nijer tohumu aldm kızgınlaşması için.ama onu sevmiyor ve yemiyor.bunlar dışında hep dal darı ve ek besin takviyesi yaptım yumurta bisküvi yeşillik vb. sularına arada elma sirkesi koyuyorm ve b vitamini ve multivitamin takviyesi yapıyorum hep.kuşumun yemesinde içmesinde bi sorun yok.poposunda dışkı yok,poposu hep temiz.ishal veya kanlı ishale uymuyor bu yüzden.iştahsızlığı yok ve popo kirliliği yok.eşiyle de oyun oynuyor ötüyor filan ama ara ara hep uyukluyor.hasta gibi kabarıp duruyor uyuklayıp sonra canlanıyor arada.ayrıca buaralar tüydeydi de.son birkaç haftadır da bacakları tutmuyor gibi ve tutunamayıp düşüyor.fenalaşıp kriz geçiriyor gibi oluyor.dün tünekte kan gördüm.kafes tabanında da kanlı kaka vardı.kuyruğuna ve ayağına da bulaşmıştı birz.ayağına ve tırnaklarına baktık bişey yoktu.kan kurumuştu.kanaması yoktu şükür.bişey yapmadım.sürekli dışardalar ve gece uyumaları için sokuyorum kafese.dün uçarken çarpıp düşmüş.köşe bir yerde korkmuş halde bulduk.sonra çarparak uçtu kondu avizeye ama zorlanıyordu durmakta.kafese koymaya çalıştm.sonra yine uçuştu durdu ve yine çarpıp düştü akvaryumun arkasına.bu daha öncede olmuştu 1-2 kez.:(hali içler acısıydı.aldım ve kafese koydum.tünekte duramayıp düştü.sonra penguen gibi yalpalayark yürüyüp kızgınca bağırarak öttü.ben bakamayıp odadan çıktım.çırpınıyor gibiydi.ölüyor sanıp çok korktum ve ağlamaya başladım :( eşim baktı başında durup.sakinleşip tüneğe çıkıp uyumaya başlamış.araştırmalarım sonucu belirtiler yumurtalık sorunu,yumurtlama sorunu,bağırsak iltihabı,zehirlenme,böbrek hastalığı veya karaciğer sorununa uyuyor.bunlardan hangisi bilemiyorum.yada başka bişey mi?kuşumun nesi var ve onu bu halden kurtarıp iyileştirmek için ne yapabilirim?ölücek diye çok korkuyorum.lütfen yardım edin!fotolar:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geçmiş olsun.
Öncelikle hasta kuşu eşinden ayrı tutun, salmayın.
İstanbuldaysan, Fatihte itfaiyenin arkasında belediyenin veteriner polikliniği var. Kuşlardan anlıyorlar. Oraya bir danışın.

teşekkürler levent bey.salmadım zaten,kafesteler şuan.dünkü gibi değil,iyi gibi dişimiz.hayır değilim,bursadayım.sağolun yine de.fotoları eklicem şimdi.bi bakabilir misiniz?belki bildiğiniz birşeydir.

Bursada yine belediyenin veterinerlik hizmeti verdiği birimi vardır.
Özellikle kırsal kesimdeki veterinerler kanatlı hastalıklarından anlarlar..

teşekkürler levent bey.veterinerlik fakültesi var,hastane.en iyi orda çözüm bulabiliriz ama çok uzak oturduğumuz yerden.malum havalar çok sıcak.götürürken başka bişey olursa diye korkuyorum.ne olduğunu bi anlayabilsem ve tedavisini ben yapabilsem.elimden geleni yaparım zaten onu iyileştirmek için.

Baycox adlı ilaç kanlı ishalde çok etkilidir. Mybestpetshopta bölünmüş şekilde satılıyordu galiba

Baycox adlı ilaç kanlı ishalde çok etkilidir. Mybestpetshopta bölünmüş şekilde satılıyordu galiba

Tesekkurler cevap icin.ama dedigim gibi kanli ishale uymuyor, bazi belirtiler yok yani.emin olmadan da ilac vermek istemiyorum.sizce kanli ishal mi?

öncelikle geçmiş olsun,daha önce kendi kuşumda uyguladığım ve kuşumu iyileştiren tedavi yöntemini denemenizi tavsiye ederim,biliyorsunuz hastalıklarda ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar olumlu sonuç alınabiliyor.

eczanelerde 5 tl fiyatla satılan tetra 500 antibiyotiği 500 ml lik suya 1 kapsül açıp tozunu döküp karıştırıp suluğuna koyuyoruz,artanı döküyoruz,her gün bu şekilde taze günlük su ile hazırladığımız karışımı 7 gün boyunca kuşumuza veriyoruz (kafesteki kuşu ayırmaya gerek yok oda içebilir,hastalık onada bulaşmış olabilir,bulaşmadıysada sakıncası yok,ben ayırmamıştım hasta kuşumu)

kuşunuzun tüylerinin arasını kontrol edip eğer bitlenme varsa,bit ilecı kullanırsanız kuşu rahatlatmış olursunuz,bitler hasta kuşu daha çabuk ele geçirip hastalığının hızlanmasına sebep oluyor.umarım kuşunuz sağlığına kavuşur.

Fotoğraflar yeni çekilmiş ise dişi kuş tüye girmiş. Başka bir hastalık belirtisi yok, kakası normal.
B vitamini takviyesi ve havuçlu mama verin haftada 2-3 gün.
fotoğraflar yeni levent bey.sadece dışkı fotosu dediğim dönemden ve daha eski.o fenalaşıp kriz geçirir gibi olduğu gecenin gündüzünde çekmiştim.aynı gün tünekteki kanı da gördüm işte fotodaki.kan neden oldu acaba peki?ayrıca da neden öyle oluyor olabilir arasıra?bacakları tutmuyor gibi oluyor ya işte.çarpıp düşmesi filan?yumurtlama sorununda yumurtalık bacaklara baskı yaptığından ayaklar ve bacaklarda sıkıntı olurmuş.araştırmalarım sonucu öğrendim bunu.başka bir hastalık belirtisi yok diyosunuz ama onlar normal mi?keşke hasta olmasa tabiki!:) teşekkür ederim ilginiz için.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:51 -->-> Daha önceki mesaj 11:46 --

öncelikle geçmiş olsun,daha önce kendi kuşumda uyguladığım ve kuşumu iyileştiren tedavi yöntemini denemenizi tavsiye ederim,biliyorsunuz hastalıklarda ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar olumlu sonuç alınabiliyor.

eczanelerde 5 tl fiyatla satılan tetra 500 antibiyotiği 500 ml lik suya 1 kapsül açıp tozunu döküp karıştırıp suluğuna koyuyoruz,artanı döküyoruz,her gün bu şekilde taze günlük su ile hazırladığımız karışımı 7 gün boyunca kuşumuza veriyoruz (kafesteki kuşu ayırmaya gerek yok oda içebilir,hastalık onada bulaşmış olabilir,bulaşmadıysada sakıncası yok,ben ayırmamıştım hasta kuşumu)

kuşunuzun tüylerinin arasını kontrol edip eğer bitlenme varsa,bit ilecı kullanırsanız kuşu rahatlatmış olursunuz,bitler hasta kuşu daha çabuk ele geçirip hastalığının hızlanmasına sebep oluyor.umarım kuşunuz sağlığına kavuşur.

teşekkürler çetin bey.sizin de mi kuşunuzda benim anlattığım durumlar olmuştu da o ilacı kullanarak iyileşmesini sağladınız?erkek kuşum iyi çok şükür.bulaşıcı bişey değil sanırım yoksa şimdiye bulaşırdı bence Allah korusun. bit sorunumuz olduğunu sanmıyorum çünkü anormal bi kaşıntısı filan yok.sağolun yine de.yanlış anlamayın ama bilip bilmeden kullanmak istemiyorum antibiyotik.sizce neyi var kuşumun?sizinkinde de aynı şikayetler varsa ve düzeldiyse hemen alıp dediğiniz gibi yapayım ama.

benim kuşumun da dışkısı sizin fotoğraflardaki gibiydi,halsizlik vardı,düşmüyordu fakat olduğu yerde uyuklayıp sallanıyordu,bahsettiğim ilacı kullandım,iyileşti

benim kuşumun da dışkısı sizin fotoğraflardaki gibiydi,halsizlik vardı,düşmüyordu fakat olduğu yerde uyuklayıp sallanıyordu,bahsettiğim ilacı kullandım,iyileşti
teşekkürler tekrar.sizinkiyle ortak olan tek sorun dışkıymış anlaşılan.beni endişelendiren kan ve arasıra o ayakları tutmuyormuş gibi yalpalayarak kriz geçiriyor gibi olması :( ayak sorunu da yumurtlamayla ilgili olabilirmiş.sizin o kuş da dişi mi?

dişi,eş beğendirmeye çalışıyoruz,şu an üretici bir arkadaşta duruyor 3 cü erkekte karar kıldı gibi şimdilik iyi anlaşıyorlar.

birebir aynı hastalık belirtileri göstermesine gerek yok,eğer kuşum hastaysa ve illaki antibiyotik kullanmam gerekirse tetra 500 kullanırım,denedim yan tesirini görmedim kuşlarım iyileştiği içinde tavsiye etmekte sakınca görmüyorum,başka bir kuşumda da mantar vardı kafa kısmında cere göz kenarları gaga altları gibi yerlerinde zaman zaman çıkıyor Avipom ile 2-3 aylığına düzeliyordu,bu kuşumda da avipom ile birlikte tetra 500 kullandım,1 yıldır mantardan eser kalmadı.

dişi,eş beğendirmeye çalışıyoruz,şu an üretici bir arkadaşta duruyor 3 cü erkekte karar kıldı gibi şimdilik iyi anlaşıyorlar.

birebir aynı hastalık belirtileri göstermesine gerek yok,eğer kuşum hastaysa ve illaki antibiyotik kullanmam gerekirse tetra 500 kullanırım,denedim yan tesirini görmedim kuşlarım iyileştiği içinde tavsiye etmekte sakınca görmüyorum,başka bir kuşumda da mantar vardı kafa kısmında cere göz kenarları gaga altları gibi yerlerinde zaman zaman çıkıyor Avipom ile 2-3 aylığına düzeliyordu,bu kuşumda da avipom ile birlikte tetra 500 kullandım,1 yıldır mantardan eser kalmadı.

hımm anlıyorum.sağolun verdiğiniz bilgiler için çetin bey.duruma göre ben de kullanırım.iyi günler.

Geri