Karadeniz Pet

Ahsap tunek hakkinda

GözdeGB

Paylaşımcı Üye
Ev yapimi ahsap tunekler kuslar icin uygunmudur sizce? Kemirmezler mi. Yapmayi cok istiyorum ama onlar icin uygunlugunu bilemiyorum.

Ben dut ağacının dalından yaptım yapalı 6-7 ay olacak. Hiçbir sıkıntısı olmadı. Kabuğunu soymalı ve kurutmalısınız.

Tahta tünekler mantarı önlemekte en büyük yardımcımızdır, sağlıklıdırlar.Kuşlarımıza zarar vermeyecek şekilde tüneği hazırladıktan sonra, hiçbir sakıncası yoktur; aksine, plastik vb tüneklerden daha faydalıdırlar. Hayırlı, sağlıklı beslemeler.

Kurutulması gerekmekte ancak bu kurutmanın da doğal olması daha iyidir. Eğer fırında kurutmak veya sürekli yanan kalorifer peteği üzerinde tutmak, dalın mukavemetini azaltacaktır. En sağlıklısı, araştırma yaparak, toksik madde içermeyen bir ağacın dalının kabuklarını soyarak önce büyük bir tencerede bir süre kaynatıp sonrasında 4-6 ay kadar, açık havada, ıslanmayacağı bir yerde kurutarak kullanmaktır

Ben kavak ağacından yaptım bir kısmını kabukları soydum bir kısmının soymadım sirkeli suda biraz bekletip balkonda güneşte kuruttum ve şu anda değişerek kullanıyorum.Hatta küçük kavak ağacını uygun boyutta kesip aynı metodla yazın kurutmayı düşünüyorum Sonra bir saksının içine koyup uygun bir yere bırakacam.Saldığımda muhabbetlerin üstüne konabileceği doğal agaç tünek olur.Ihlamur ,kavak agacı, söğüt,çınar,dut ağacı bildiğim kullanılan ağaçlar ama kurutulduktan sonra hemen hemen içerisinde toksik madde barındırmayan her ağaç olabilir.

Geri