Karadeniz Pet

Arkadaşlar Kaç Merhem Oldu Geçmiyor Ayağını Yiyor

Onur ÇAĞLAR

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar bir gün sabah evden çıkıcam son bir kez kuşlara bakıyım dedim kuşlar normaldi. Sonra öğlen eve geldim erkek kuşum baldırı şişmiş ve basamıyor. Sonra hemen veterinere götürdüm, doktor Hirudoid Forte Jel ilacını verdi ama geçmedi sonra ben kuşun ayağında enfeksiyon olduğunu fark ettim ve kendim Fucidin aldım ama oda geçirmedi ve kuşum gün geçtikçe ayağını yiyor ne yapacam bilemiyorum. Bugün ise gittim Prednol ve Bactroban kremlerini aldım bu iki kremi karıştırıyorum ve sürtüyorum ama kuşumun ayağı kalmadı denecek kadar az bu da son hali ne yapacam yardımcı olun kuşum yaşar mı ? yoksa içten içe ölüyor mu ?
6yvD83.jpg

BybODG.jpg

Sağlam bir veteriner araştırmalısınız kremle onla bunla geçmez veteriner bacaktan kesmesi lazım ayağını.

Çok geçmiş olsun, ayağı çok kötü görünüyor. Kremlerle enfeksiyonu gideremezsiniz, ağızdan antibiyotik şart. Ayrıca ayak steril olarak sarılmalı ve düzenli aralıklarla pansuman yapılmalı. Bu şekilde tedavi sonrası kuşunuz da dirençliyse hastalığı yenebilirsiniz, lakin uzuv kaybı olacaktır her halukarda.

Ayrıca çok tecrübeli değilseniz ve çevrenizde bu tedaviyi uygulayabilecek veteriner ya da üretici varsa ona bıraksanız daha iyi olur bence.

Of ya şuan çok kötü oldum ağızdan antibiyotik dediğiniz neler var acaba

Arkadaşlar kuşuma ağızdan antibiyotik vericem ve şuan gidip betadine alıcam sargı beziyle sarıp kafese koyucam ve erkeği dişisinden ayırıyım mı ? ama hiç ayrılmak istemiyor ve sürekli dişisinin peşine gidiyor ve dişi ona arada bir vuruyor ne yapıcam yardımcı olursanız sevinirim

Bence bu konuda tecrübeniz yoksa ve size yardımcı olabilecek başka bir tecrübeli de yoksa yanınızda, tek başına altından kalkabileceğiniz bir hastalık değil bu. İyi bir veteriner tüm uzvun ampüte edilmesi ya da pansuman + antibiyotik tedavisi arasında bir seçim yaparak en doğru kararı verecektir duruma göre. Veterinere ulaşmak zaman alacaksa ağızdan bir ya da iki antibiyotik başlanmalı.

Arkadaşlar kuşumun sağlığı iyiye gitmeye başladı bana acil antibiyotik lazım ne önerirsiniz tabi kuşlar için antibiyotik arkadaşlar bu kuşumdaki hastalığın adı ne

Son düzenleme:
Arkadaşlar kuşum nefes mi ? alamıyor anlamadım sürekli ses çıkartıyor ağzından

Bence kuşu uyutmalısınız. Bu şekilde yaşaması çok zor. Yaşasa bile yaşam kalitesi çok düşük olacak. Acı çektirmeden uyutmak gerek fikrimce.

O fikri bende aileme söyledim dediler ki kesinlikle öyle bir şey yapma Allah'tan ümit kesilmez diyorlar ama bende kuşu öyle gördükçe moralim çok bozuluyor Selçuk abi ne yapacam anlamadım abi şimdi veterinere götürdüm sanırım kuşun soluk borusuna ilaç kaçırmışım ben kuşa bir ara antibiyotik ilaç veriyordum tabi ki doktor vermişti soluk borusuna kaçmış dünden beri ses çıkartıyor çok üzülüyorum kuş belli acı çekiyor o sesi nasıl yok edebilirim bu arada da abi doktor dedi ki yapacak bir şey yok öyle yaşar dediler

Arkadaşlar kuşumun durumu kötü oldu ama yemek yiyor su içiyor ama sürekli o sesi çıkarıyor sizce suyuna ağrı kesici veya soğuk algınlığı koyuyum mu ? acil yardıma ihtiyacım var

Ağrı kesiciyi 4 saatte bir ağzına damlatın bir damla. Belli ki acı çekiyor

Arkadaşlar kuşum iyileşti ama ayağında biraz iltihap var ama oda gitmiyor sizce eşini yanına atsam bulaşır mı ?

Atmaktan vazgeçtim abi yardımların için çok saol

Geri