Karadeniz Pet

Arkadaşlarım daha evvel böyle bir şeyle karşılaştınız mı ?

• Konbuyu başlatan manisali
  • Başlangıç tarihi
M

manisali

Guest
Arkadaşlar fotoğraflardaki gibi bir sorunla karşılaştınız mı ? sanki gittikçe dökülüyor gibi. Az evvel sabunlu su ile yıkadım şimdi elektrikli soba açtım ısındı kurulandı ama geldiği günden beri kanatlarının üzeri gitgide dökülüyor :( :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Kuş yıkanmış anlaşılmıyor mevsimlik tüy dökümü olabilir. ASLA KUŞLARINIZI ELİNİZLE YIKAMAYIN VE ASLA ÖYLE SOBA KENARINA FALAN KOYMAYIN... Hemen kapatın o sobayı ya da uzak bir mesafetye koyun hava sürkülasyonuyla kurusun..

hocam mevsimlikten ziyade simetrik olarak kanatlarının aynı bölgesindeki tüy dökülmeleri beni korkuttu.

Ben sıkıntılı bir şey olduğunu düşünmüyorum kuruduğunda da koyarsınız fotoğrafını daha tecrübeliler bakar. Ama yanlış yapmışsınız yıkamakla ikinci bir yanlışta soba.

hocam aynı kuşumun kanadının üzerinde bir de böyle bir şişlik var yağ bezesi gibi bunun hakkında yorumunuz var mı ?

Yağ bezesinden ziyade çok üzgünüm ama ur gibi duruyor

Bu konu hakkında bir bilgim yok bilgim olmadığı konuda da sizi yanlış yönlendirmek istemem umarım daha bilgili olanlar en kısa sürede cevap verirler. Ur insandaki kanser gibi düşünün kanaryalarda tüy durumuna göre eşlememeden dolayı daha çok çıkar. Güvercinlerde de çıkar fakat güvercinlerde genelde o ur yayılmasın diye uru keserler ama artık sağlıklı uçamaz. bir iğne vardı güvercinlere vurulan fakat muhabbetkuşları için ne kadar doğru bilemem. Dediğim gibi sonuç olarak bi canlı var ve sizi yanlış yönlendirmekten sakınırım

hocam peki bulaşıcı mıdır ? kafesteki diğer kuşa bir zararı olur mu ?

Bulaşıcı olduğunu sanmıyorum ama belli olmaz. Az önce bir soruya yazdığım yanıtı size de aynen yazıyorum:
Tümör olabilir. Her veteriner anlamaz. Bulunduğunuz şehirde veterinerlik fakültesi varsa fakültede egzotik hayvanlar ya da kanatlılar üzerine de tahsil yapmış bir hocaya ulaşmaya çalışın. SAKIN ACİL BÖLÜMÜNE GÖTÜRMEYİN. Rezalet oluyor genelde. İç hastalıkları uzmanları anlayabilirler, kuşunuzu fakültede ilgili bölüme götürün. Acile götürüldüğünde elle muayene bile yapılmıyor. Hatta Ankara Veterinerlik F. acilinde çalışan kadın dışkı tahlili yapmak için kafes altına bakıp " ay bu kadarcık mı yapıyor bu" demişti. Durum vahim yani, minicik kuştan -afedersiniz- 1 avuç tezek bekliyorlar. Ama bölümlerde hocalar olduğundan yapabileceğiniz en iyi şey onlara götürmek olacaktır. Muhakkak röntgen çkerler, gerekirse kana bakılır. Ücreti de özellere tek seferde verdiğinizin yarısı kadar olur.

Sizin kuşunuzda tümör varsa bile henüz küçük görünüyor, belki yapılacak basit bir müdahaleyle kurtarılabilir. Daha önce hiç tecrübe etmediğim bir durum, tümör olma ihtimaline karşı araştırmalarınızı yapın isterseniz. Gecikmeden bir veterinere götürün, geçmiş olsun.

tüy dökülmesini ilk olarak sabunlu suyla yıkamanızdan dolayı olduğunu düşündüm çünkü üzerinde başka bir koku varsa o tüyleri yolabiliyorlar mesele yumurtalarına dokanınca koku geçince yumurtalarını bile kırarlar yani demem o ki tüylerini kokudan dolyı yolmuş bnm düşüncem bncede ordaki kitle yaz bezesinden ziyade bir ura benziyor çnkü ur oluşunca deri sarıya döner ve malesef sarı o bölüm

teşekkür ederim arkadaşlar yorumlarınız ve ilginiz için.

Geri