Karadeniz Pet

Aşırı Korkak Muhabbet Kuşu

Poindexterrr

Yeni Üye
Merhabalar, yaklaşık 2 ay önce abim birisinden ücretsiz bir şekilde aldığı muhabbet kuşunu evimize getirdi. Başlarda aşırı korkak bu muhabbet kuşu için ''zamanla korkaklığı azalır'' diyordum. Ama kuş hala aşırı derecede korkak. Durup dururken; çığlık atıyor, kanatlarını çırparak yemlerini dağıtıyor, duvardan duvara çarpıyor. Kuşun daha önceden istismara uğradığını düşünüyorum ve petshop'a vermeyi düşünüyorum. Üzülüyorum bu haline. Sizce ne yapmalıyım?

1621680406823.png

Merhabalar, yaklaşık 2 ay önce abim birisinden ücretsiz bir şekilde aldığı muhabbet kuşunu evimize getirdi. Başlarda aşırı korkak bu muhabbet kuşu için ''zamanla korkaklığı azalır'' diyordum. Ama kuş hala aşırı derecede korkak. Durup dururken; çığlık atıyor, kanatlarını çırparak yemlerini dağıtıyor, duvardan duvara çarpıyor. Kuşun daha önceden istismara uğradığını düşünüyorum ve petshop'a vermeyi düşünüyorum. Üzülüyorum bu haline. Sizce ne yapmalıyım?

Ekli dosyayı görüntüle 56687
kuşun daha önceden bir tramvası olduysa üstüne sizin petshop a vermeniz daha kötü olur. üstelik pet shoplar kuşlara canlılarmış gibi bakmıyorlar sadece ticaret olarak görüyorlar. Kafesin yanına gidip ılımlı ses tonuyla konuşmanız, onu güzel beslemeniz, evde güzel bir ortam oluşturmanız vs sonuç verecektir.

Ben de aklıma gelenleri yazayım. Kafesin içinde korkacağı bir oyuncak nesne vs varsa şimdilik kaldırın. Kuşun kafesi ne çok aşağıda ne de çok yukarıda olsun. Sizinle aynı hizada bir yere koyarsanız iyi olur. Oda değişikliği yapmayın hep aynı yerde olsun yerini benimsesin. Ani hareketler sesler yapmayın. Size de alışması için kuşa faydalı meyveler verin o kafesin içindeyken siz dışardan uzatın elinizden yesin. Sabırlı olursanız illaki alışacaktır. Eğer travması varsa uzun bir süreç olabilir pes etmeyin.

Geri