Karadeniz Pet

Aşırı yem yeme, kursak şişliği, solunum ve dışkı problemi

Merhabalar,

Pet shopta yaşam koşullarına üzülüp aldığım yetişkin erkek kuşum aylardır hastalık(lar)la mücadele ediyor ve kesin bir tanı ve tedavi uygulanabilmiş değil. 3 farklı veterinere gitmemize rağmen farklı tanılar konulmuş ve tedaviler ya yanlış ya eksik kalmış durumda. Gözlemlerini ve uygulamaya çalışılan tedavileri kronolojik sırayla yazacağım. Umarım üstadlar yol gösterebilir ve kuşumuzu sağlıklı bir hale getirebiliriz.

1. Mayıs ayı gibi yeni evine getirdiğimiz kuşum öncelikle ishal belirtileri gösterdi. Yeni geldiği için stresten, yem ve ortam değişikliğinden olabileceğini düşünerek bir tedavi uygulamadım. 1 haftayı aşkın süredir devam edince bir sorun olabileceğini düşünerek veteriner hekimin yolunu tuttuk ancak yem değişikliğinden oldugunu düşünerek tedavi uygulamayı uygun görmediler. Geçen süreden emin olmamakla birlikte, dışkılar popoya yapışmaya ve birikmeye başlayınca, zeytin yagına batırılmış kulak çöpüyle düzenli olarak poposunu temizledim ve gün aşırı olarak suluk ve kafesi dezenfekte ettim. Sorun artarak devam edince üretici bir arkadaşın tavsiyesi ile "caremycin" temin ederek tedavi etmeye çalıştım. Tedavi süreci başarılı olmuş gözüküyordu. Artık popoya dışkı yapışmıyordu. Aradan bir kaç hafta geçmesiyle birlikte dışkı oldukça garip gözüküyordu (yapışkan ve büyük miktarlarda). Bu sorun popoya dışkı yapışmadan devam ediyor. (güncel foto eklendi)

2. Haziran ayını solunum yollarında problemle karşıladık. Kuşum nefes alıp verirken ileri geri sallanıyor ve kuyrugu nefesiyle senktronize bir şekilde aşagı yukarı sallanıyordu. Çok geçmeden veterinerin yolunu tuttuk. Solunum yolu enfeksiyonu teşhisi konuldu ve buna uygun olarak "diklofenak" etkin maddeli ve multivitamin takviyeli bir ilaç hazırlandı. Tedavi tamamlanınca probiyotik ve vitamin taksiyesi yaptım ancak genel anlamda pek bir düzelme gösteremedik. (güncel video eklendi)

3. Kuşumda maalesef kuruma belirtileri var. Yemini geldiği günden beri sürekli yiyor. Yemesinden yana bir sıkıntı yok ancak kursağı sürekli şiş (güncel foto eklendi) ve elime alıp gögüs tüylerine üflediğim zaman kursak altından ayak bölgesine kadar ciddi morluk var. Kemik jilet gibi keskin değil ancak ele geliyor. Bunlar üzerine, 2 hafta kadar mikostatin şurup ve flucan dertatolojik tablet kullandım ancak pek bir ilerleme kaydedemedik. Örnegin bir gün kuşun neşesi iyi ve dışarı çıkmak istiyorken peşi sıra gelen 4-5 gün en ufak bir hareketliliği yok.

Kuşumun geldiği günden beri durumu:
- Kuşum genel olarak sürekli yemek yiyor. Sürekli diyorum çünkü durmadan ve usanmadan yem yiyor. Yemi alıp agzında döndürme vs durumu söz konusu değil. Akıllı yemligin atık alanından takip ediyorum. Sağlıklı (ayrı kafes ve ayrı odada) olan kuşumla yedikleri kıyaslıyorum ve arada çok ciddi miktarda yem kabuk farklılıgı var. Çok yağlanmasına müsade etmeden ve çok zorlamadan mümkün olduğunca uçurmaya çalışıyorum ancak sağlık problemlerinden dolayı kendi istegiyle çok nadir uçuyor.

- Geldiği günden beri doğru düzgün ötmüyor. Kuş sesleri vs açınca bile genellikle tepkisiz kalıyor ve yem yemeye devam ediyor. Çok nadiren dişi kuşumun ötmesine karşılık veriyor ve kendi başına kaldığı zaman hiç ötmedi. Sadece ilaç vs vermek için elime almam gerekirse acı çığlıklar atıyor.

- Kursağı genel olarak şiş. Bununla ilgili veteriner hekimler tarafından bir müdahale yapılmadı.

Videoda ciddi solunum sıkıntısı var gibi duruyor verilen ilacın etken maddesi bu duruma yönelik mi bilemiyorum.İlk defa duydum bunun için kullanıldığını.Kuruma dediğiniz durum başlı başına bir hastalık değil,bir veya bir çok hastalık sonucu hayvanın zayıflaması ve yağ dokusunu kaybetmesi.Şişlik için veteriner ne teşhis koydu? Kuşlardan anlayanını bulmak çok zor maalesef @Recai @FındıkBaba @ADRIAN da bir baksınlar.

Merhaba

Daha uzun bir video atabilirmisiniz.
Caremycin den sonra probiyotik ve multivitamin takviyesi yaptınız mı? Dışkıları çok kötü değil.

Solunum yolu için verdiği ilaç tamamen alakasız. Diklofenak etkili bir ağrı kesicidir. Solunum yolu hastalığına, ağrı kesici ilaç vermiş anlaşılan. Gittiğiniz veteriner kanatlından anlamıyor yani. Hazalın da dediği gibi kuşlardan anlayan veteriner bulmak çok zor..

Şişliğe gelecek olursak ur a benziyor. Sıkıntılı bir bölgede. Kanatlıdan anlayan veterinere götürme imkanınız varsa götürün. Kuşa mikosatatin ve flucan vermeniz yanlış olmuş. Daha uzun süreli bir video atın, nefes alış verişine bakalım.

@Hazal16 Şişlik için veteriner tarafından bir teşhis koyulmadı. Fazla yem yediği için oluyordur normaldir dediler.

@Recai caremycin den sonra da probiyotik(probiacti-bird ve diazyme) ve multivitamin (gervit w) kullandım.
Diklofenak etken maddeli ilaç hazırlayan veteriner kanatlı hayvanlar konusunda İzmir'de gidilebilecek en iyi veterinermiş. Bu forumda da bir çok kişinin referans oldugunu görünce evime oldukça uzak olmasına rağmen oraya gitmiştim. Eğer olumlu referans verebilecek tecrübeli arkadaş varsa önerdiği yere gidebilirim.

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Yeni videoyu upload ettim bu arada.

@Hazal16 Şişlik için veteriner tarafından bir teşhis koyulmadı. Fazla yem yediği için oluyordur normaldir dediler.

@Recai caremycin den sonra da probiyotik(probiacti-bird ve diazyme) ve multivitamin (gervit w) kullandım.
Diklofenak etken maddeli ilaç hazırlayan veteriner kanatlı hayvanlar konusunda İzmir'de gidilebilecek en iyi veterinermiş. Bu forumda da bir çok kişinin referans oldugunu görünce evime oldukça uzak olmasına rağmen oraya gitmiştim. Eğer olumlu referans verebilecek tecrübeli arkadaş varsa önerdiği yere gidebilirim.

Bahsettiğiniz klnik neresi ?

Bana dışkıları çok kötü gelmedi. Tekrardan dışkı fotoğrafı atma imkanınız var mı?

Videoyu izlediğimde ise solunum sorunu göremedim. Nefes alıp verirken hırıltı oluyor mu?
Şişlik için mutlaka kanatlıdan anlayan veterinere götürmek gerek, gittiğiniz kliniğin adı nedir.

Klinik adını paylaşmanın doğru olmayacağını düşünmediğim için müsadenizle en azından şimdilik bu bilgi gizli kalsın.

Güncel dışkı fotoğraflarını akşam saatlerinde ancak yükleyebileceğim.
Nefes alıp verirken hırıltı duyulmuyor. Sadece uçuş yaptıktan sonra bir süre hırıltılı ses çıkartabiliyor.

Kanatlı konusunda iyi olduğunu tecrübe ettiğiniz/önerebileceğiniz veteriner var mıdır İzmir için?

Klinik adını paylaşmanın doğru olmayacağını düşünmediğim için müsadenizle en azından şimdilik bu bilgi gizli kalsın.

Nefes alıp verirken hırıltı duyulmuyor. Sadece uçuş yaptıktan sonra bir süre hırıltılı ses çıkartabiliyor.

Kanatlı konusunda iyi olduğunu tecrübe ettiğiniz/önerebileceğiniz veteriner var mıdır İzmir için?
Bize isim vermezseniz yapılan işlemlerin doğruluğunu geçerliliğini bilemeyiz. Lütfen ozelden veya buradan bildiriniz.

Solunum yolu için, doksisiklin etken maddeli ilaç kullanın. Veterinerden eğer bulabilirseniz hiprodoxi alın, bulamazsanız doksimis alın. Tam dolu suluğa 6 ya da 7 damla ekleyin. 7 gün boyunca kullanın. Kafeste kum, gaga taşı kalamar kemiği varsa kaldırın. 7.günden sonra 3 gün probiyotik ve multivitamin takviyesi yapın.

Hocam ben İzmir'de birçok veterinere gittim kuşlarım için. Mavişehir'de Kutlu bey iyi ama sanırım çoğu kuş için aynı ilaçları veriyor. İlaçları suya karıştırıp verdiriyor. Bence kuşu elimize alıp, ağzına damla vermekten daha iyi. Bornova'da Öz-Vet var, orasıda iyi ama epey pahalı. İşlem yapılmadan önce soruyolar ve fiyatı söylüyolar. Bunların dışında gittiğim veterinerler kedi-köpek veterineri genelde, kuşlardan pek anlamıyorlar.

Hocam ben İzmir'de birçok veterinere gittim kuşlarım için. Mavişehir'de Kutlu bey iyi ama sanırım çoğu kuş için aynı ilaçları veriyor. İlaçları suya karıştırıp verdiriyor. Bence kuşu elimize alıp, ağzına damla vermekten daha iyi. Bornova'da Öz-Vet var, orasıda iyi ama epey pahalı. İşlem yapılmadan önce soruyolar ve fiyatı söylüyolar. Bunların dışında gittiğim veterinerler kedi-köpek veterineri genelde, kuşlardan pek anlamıyorlar.
Mavi şehir en son gidilecek yer izmir de :)

@Recai elimde tetradox 100 mg var. Etken maddesi doksisilin. Başlayayım mı hemen? Tavsiyeniz nedir?

@eyunal son yorumunuzu olumlu referans sayarak yarın kendileriyle görüşeceğim. Umarım derdimize derman olabilirler.

@Recai elimde tetradox 100 mg var. Etken maddesi doksisilin. Başlayayım mı hemen? Tavsiyeniz nedir?

@eyunal son yorumunuzu olumlu referans sayarak yarın kendileriyle görüşeceğim. Umarım derdimize derman olabilirler.

Tedaviye yarın sabah başlayın, tam dolu suluğa bir kapsülün 3'te 1'ini boşaltıp iyice karıştırdıktan sonra kafesine takın. İlaçlı suyu 8 saat sonra kafesten alın.

Not: Tedaviye 5 gün boyunca devam edin, 5.günden sonra @Recai'nin de dediği gibi 3 gün probiyotik ve multivitamin takviyesi yapın.

Tam dolu suluğa 2 pirinç tanesi kadar ekleyin, bundan fazlasını eklemeyin. Yarın sabah başlayın, kafeste kum, gaga taşı kalamar kemiği varsa kaldırın. İlaçlı su hergün değiştirilecek.

Ben orada ki bazi durumlardan rahatsız oldum , pet life a gidiyorum fiyatlar makul seviyede teshis için tecrübe var :)
Pet Life, Aslı hanım mı? Bende daha önce bir kuşumu götürmüştüm. Aslı hanım çok iyi niyetli, en önemlisi paragöz değil. Ama teşhis koyma konusunda sanki çok iyi değil gibi geldi bana muhabbet kuşlarında. İlk gittiğimizde, yaşar bu kuş demişti. 1-2 hafta sonra kaybetmiştik. O arada her gün 2 kere kursaktan beslemesi için götürdük, hiç para almamıştı. Öz-Vet günlüğe 200 TL alıyor. Verdikleri hizmet iyi. Oksijen ve UV veriyorlar. Bulunduğu alanı zefiranlı su ile temizliyorlar. Ama yine de 200 tl çok, bende ondan biraz rahatsız oldum birde muayene ederken bizi içeri almadılar. Kafesi kapıdan aldılar, bizi dışarıda beklettiler. Ondan da biraz rahatsız oldum. Ama Burak beyde, Halil beyde çok ilgililer. Fiyat politikaları keşke böyle olmasa, sürekli gidebilsek. 5-6 gün sonra kontrole gideceğim. Daha önce kontrole gittiğim yerler ücret almamıştı. Umarım Öz-Vet'te almaz.

Hocam para sorun değilse Öz-Vet'e gidin ama epey pahalı. Direk 800 TL den başlayabilir. Film, test ve muayene ücretleri. Orada kalması gerekiyorsa, günlüğü 200 TL. Ben memnunum ama tekrar yazayım, epey pahalı.

Pet Life, Aslı hanım mı? Bende daha önce bir kuşumu götürmüştüm. Aslı hanım çok iyi niyetli, en önemlisi paragöz değil. Ama teşhis koyma konusunda sanki çok iyi değil gibi geldi bana muhabbet kuşlarında. İlk gittiğimizde, yaşar bu kuş demişti. 1-2 hafta sonra kaybetmiştik. O arada her gün 2 kere kursaktan beslemesi için götürdük, hiç para almamıştı. Öz-Vet günlüğe 200 TL alıyor. Verdikleri hizmet iyi. Oksijen ve UV veriyorlar. Bulunduğu alanı zefiranlı su ile temizliyorlar. Ama yine de 200 tl çok, bende ondan biraz rahatsız oldum birde muayene ederken bizi içeri almadılar. Kafesi kapıdan aldılar, bizi dışarıda beklettiler. Ondan da biraz rahatsız oldum. Ama Burak beyde, Halil beyde çok ilgililer. Fiyat politikaları keşke böyle olmasa, sürekli gidebilsek. 5-6 gün sonra kontrole gideceğim. Daha önce kontrole gittiğim yerler ücret almamıştı. Umarım Öz-Vet'te almaz.
Teşhis için her iki yerinde uyguladığı yöntemler benzer iç hastalik için örnek alip laba veriyorlar , son tecrubemi aktarayım ozvet ile , kusumun durumundan o kadar rahatsizdim ki , burada ki bazi arkadaşlar da dahil kusumda en son ihtimal megabakter olduğu kararina vardık. İstanbul florya da ki Filiz hanım ile olayı konuştuk oda megabakter olma olasılığı yüksek dedi . Benim de canıma tak etti mikroskop edinip inceledim ve evet megabakter vardı... tabi pandemi yüzünden Floruada ilac ellerinde yoktu . Bende zaman kazandım tatile cikinca giderim ozvete diye. Neyse olanlar oldu gittik. Tolgay beye ve Burak beye elimde ki görüntüleri sunuyorum , kursaktan örnek alıp inceleyelim diyorum yok . Tolgay bey daha bana sivi icirip sindirim kanalina röntgen ile bakalım belki kanalı tıkayan bir sey vardır falan diyor :) O zamanlarda da tesadüf burada bir arkadaş gitmiş ve Amphoteracin temin etmişti pet life da . Kuşumu götüremedim ama incelemek için orneklerim hazırdı ve haklı da ciktim .
Olayı daha detayli anlatsam inanın mide kalmaz ama olaylar böyle. Elbette ameliyattır ileri uygulamalardır ozvet daha iyidir ama basit bir megabakter teşhisinden kaçıp bir sürü maliyetli ve kuşu yorucu işlemler yapacaktı.
@mr.realistpollyanna önceden gittiğin klinikleri söylemeden ne oraya gidin ne başka yere. Şayet ozvete gittiyseniz orasi muhakkak röntgen istemiştir(haklı olarak) ve görüyorum ki öyle bir işlem yapılmamış kusunuza :)

Geri