Karadeniz Pet

Ayrı yemlikte sadece yulaf vermenin zararı olur mu ?

Kyuzo

Yeni Üye
2 Kuşum da tüye girdi normal karışık yemliğinin yanında farklı bir yemliğe de yulaf doldurup hergün veriyorum bir zararı olur mu kuşa ?

Yemine karıştırmak yeterlidir. Ancak tüye girdiğinde extra takviye olsun diyorsanız ayrı bir kapta 2-3 günde bir verin ama 10 günü aşmasın. Hele uçuramıyorsanız daha da az verin. Ayrıca havuç mama takviyesi de yapabilir yeşillik verebilirsiniz.

Yem yemiyor diye bir durum olmaz kullandığınız yemi değiştirin farklı aromalarda yem kullanın. Yulaf vermeyin fazla yağlandırırsınız kuşu ve zararı yüksek olur. Yumurta maması yapabilirsiniz fazla olmamak şartı ile meyve sebze verebilirsiniz ve nadiren dal darı verebilirsiniz. Uçurmuyorsanız özellikle hiç vermeyin.

Ayrı yemlikte vermenizin bir zararı olmaz. Eğer sadece yulaf tüketmiyorlarsa sorun yaşamazlar, hatta faydasını görürler. Zaten çoğu kuş yulafı ağzında gevelemekten hoşlanır, önemli bir kısmını da bu geveleme sırasında dökerler.

Arkadaşlar zaten gerekli açıklamayı yapmış. Ben de ufak bir ekleme yapmak istiyorum. Tüydeki kuşlar için sularına B vitamini karıştırabilirsiniz. Gerçekten bu süreci hızlı ve sağlıklı atlatmalarında çok yardımcı oluyor.

Geri