Karadeniz Pet

Bir çift kuşun kuluçka ve yavru takvimi

[MENTION=15588]eNeTeN[/MENTION] Hadi hayırlısı olsun. İnşallah sağlıkla büyüdüklerini görürsün.

[MENTION=15588]eNeTeN[/MENTION] Hadi hayırlısı olsun. İnşallah sağlıkla büyüdüklerini görürsün.

Cok tesekkur ederim. 2ser gun arayla yumurtalarin cikmasini bekledim. Artik 2ser gun arayla yavrularin cikmasini bekleyecem :)

Cok tesekkur ederim. 2ser gun arayla yumurtalarin cikmasini bekledim. Artik 2ser gun arayla yavrularin cikmasini bekleyecem :)
Aynen öyle. Yavrular çıkınca da gözleri açılsın, Ayakta dursun, Tüyleri ne renk, cinsiyetleri ne renk, yeme ne zaman düşecekler durumu olacak :)

gözünüz aydın, hayırlı olsun, sağlıklı olurlar inşallah. 24 ü gibi bende yumurtaların çatlamasını bekliyorum artık.

Maşallah sağlıklı yavrularınız olsun inş

21 Haziran itibariyle 2. yavrumuzda dünyaya geldi. Maşallah.

Numaralandırdığım yumurtalardan 2. ve 3. yumurta sağlıkla dünyaya geldi fakat 1. yumurta çatlamadı. Büyük ihtimal 1. yumurtamız boş fakat tüm yumurtaların günü dolana kadar boşta olsa yumurtaları yuvadan çıkarmayın.

mPA1Y1.jpg

EY95a8.jpg

massallah bizimkilerde doluysa insallah 23ünden sonra gelicekler her asaması ayrı bir heyecan :)

Maşallah bereketli üretimler

23.06.2015 itibariyle 3. yavruda sağlıkla dünyaya geldi. Son yavrumuzu bekleyeceğiz artık. Maşallah 1. yavru yeni doğanın 3-4 katı büyüklüğe ulaştı bile...

2gVa40.jpg

ZDP3R0.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:09 -->-> Daha önceki mesaj 17:32 --

ERKEK ingiliz spangle, DİŞİ double factor çekoslovak kuşlarımın kuluçka ve yavru takvimi

----------------------------------------------------------------

31 Mayıs ---> 1. yumurta geldi
2 Haziran ---> 2. yumurta geldi
4 Haziran ---> 3. yumurta geldi
6 Haziran ---> 4 .yumurta geldi
8 Haziran ---> 5. yumurta geldi

-----------------> 1. yumurtadan yavru ÇIKMADI.
19 Haziran ---> 2. yumurtadan yavru çıktı
21 Haziran ---> 3. yumurtadan yavru çıktı
23 Haziran ---> 4. yumurtadan yavru çıktı
-----------------> 5. yumurtadan yavru ÇIKMADI.

Son yumurtaları kontrol ederken üstlerindeki numaralar silindiği için 1. yumurtayı da yuvadan almadım ve son güne kadar bekledim. 26 Haziran itibariyle yumurtaları yuvadan çıkardım. Cımbızla çok dikkatli bir şekilde kabukları kırdım.

İZLENİMLER ve GÖRÜŞ: Her iki yumurtada döllenmiş ve doluymuş Bu beni çok üzdü.

1. numaralı yumurta olduğunu tahmin ettiğim yumurtadan tamamen tamamlanmış bir yavru çıktı. Fakat yavruyu çıkarırken yavrunun kabuğa yapışmış olduğunu gördüm. Gelişimini tamamlamış fakat yumurtadan çıkamamış. Ya da gelişimini tamamlamış havaların sıcak olması nedeniyle nem oranı düşük olduğu için çıkamadan ölmüş.

5. numaralı yumurta olduğunu düşündüğüm yumurtadan ise yine yavru çıktı. Bu yavru diğeri kadar gelişimini tamamlamamış ama kafa ve kolları belli olmuştu. Anne karnında sıvı içinde bulunan cenin gibi bir sıvı içerisindeydi. Düşüncem yavru daha gelişimini tamamlamamış. Diğerleri 17 günde yumurtadan çıkmıştı. Ben aceleci davranıp numaraları olmadığı için bu yumurtayı da açma gafletinde bulundum. Diğerlerine göre takvimde çıkması lazımdı ama 18. günündeydi. Tabi tam olarak bilemicem ama en az 3 gün daha beklemeliydim diye düşünüyorum. Maalesef oda yaşamıyordu.

SONUÇ: Tam havalar sıcakladığı için dinlendirmeye alacağım zamanda yumurta gelmesi kötü oldu. Fakat yumurta gelince ayırmadım ve kuluçkaya devam ettim. Kuşlarım maşallah 5 yumurtanın beşide döllenmiş şekilde kuluçkayı tamamladı. Havalardan dolayı yavrunun birini, benim aceleciliğimden dolayı da(belki yine yaşamayacaktı ama bi ihtimal) bir diğerini kaybettim. 3 sağlıklı yavru ile kuluçka süresini tamamladık.

27 Haziran itibariyle;

1. yavrum----> 8 günlük
2. yavrum----> 6 günlük
3. yavrum----> 4 günlük

Bir kuluçka dönemini en baştan sonuna kadar resimlendirdim ve bilgilendirdim. Tüm bu işe yeni başlayan tecrübesi olmayan ya da az bulunan arkadaşlara faydalı olmasıydı amacım. Artık yavrularımın gelişimini paylaşmaya devam edeceğim. Herkese yararlı bir makale olmuştur umarım.

Gaziantep'te üretime devam. Yeni başlayan arkadaşlara faydalı olacağını düşündüğüm için konuyu güncellemek istedim.

Yumurta takibi açısından faydalı olabileceğini düşündüğüm için tekrar güncellemek istedim.

Geri