Karadeniz Pet

Biraz da yöresel takılalım :)

Cihat Türkmen

Onursal Üye
:)

Son düzenleme:
sivaslılardamı horon teperdi :)

:) bunu sizden duymayı normal karşılıyorum çünkü Sivas' ın aşağı kesimi de bilmiyor bizim yörenin horon oynadığını :)

Sivas' ın Karadeniz yöresindeniz :) Kuzey Sivas.
Koyulhisar-Suşehri-Gölova-Akıncılar ve İmranlı/Zara ilçelerinin bir bölümü kemençe, kemençe-davul-zurna ve tek davul zurna olmak üzere horon oynar :) Biz de bu yöreye dahiliz :)

yok sivaslıları iyi bilirimde mahallem sivas ordu gümüşhane trabzon rize dolu ama pek sivaslılarda oynuyan görmedim ondan.

Doğru Ümraniye' de çoktur Karadenizliler :)

Sivas' ın aşağı kesimlerinden olabilirler. Ya da Sivas' ın bizim yöremizdenler ise genelde bu oyunun dik horon adı verdiğimiz daha yavaşı çok yaygındır onu çok oynarlar belki de onu görmüşsünüzdür onu da paylaşayım isterseniz :)

evet evet biliyorum dik horonu aynen bizim burası dolu :)

Buda bir genel kültür olarak kafamızda yer ediyor.Kuzey sivasta horon teper imiş :D

Sayenizde sivaslılarında horon oynadıklarını öğrendik.

Sayenizde sivaslılarında horon oynadıklarını öğrendik.

Kültürümüzü tanıtmak en büyük gayemiz :) Gerçekten bilinmiyor çünkü.

Erzurum' da da horon oynandığını çoğu kişi hatta kimse bilmez o yörenin insanları hariç. Erzurum' un da İspir ilçesi horon oynar mesela. Tulumla, Rize kültürü ile Erzurum kültürü bi' arada olmak üzere.

hiç beceremem valla :) ne halayı nede horonu :)

Ben horon tepelim diye bilirdim.Yanlış bir kullanımmı yoksa tepilen başka şeymi var :D

aradabi herkezin kendine ait yöresel oyunu ile sitres atmak lazım .şehir hayatının sitresinden bian olsun insan uzaklaşıyor.

Ben horon tepelim diye bilirdim.Yanlış bir kullanımmı yoksa tepilen başka şeymi var :D

Tepmek sözcüğünü aslında sevmez bizim insanımız :) Hayvanlarda kullanılan bir tabir olduğu için :) Genelde horon oynayalım, horon edelim deriz biz :) Tabi yöreden yöreye değişir :)

aradabi herkezin kendine ait yöresel oyunu ile sitres atmak lazım .şehir hayatının sitresinden bian olsun insan uzaklaşıyor.

Aynen öyle ustam bazen darlanıyorum açıyorum bi' horon havası :)

doğma büyüme sivaslıyım (merkez) sivas ta horon oynandığını ilk defa duydum...