Karadeniz Pet

Boş çıkan yumurtalar nasıl doldurulur?

hebelup

Yeni Üye
Herkese iyi günler;

Benim sorunum 1 adet yeşil erkek ile bir adet mavi-beyaz dişi kuşlarımın çiftleşmeleri normal olmasına, birbirlerine bakmalarına, yem su bakımını eksik etmiyor olmamıza rağmen bu güne kadar yapılan 4 / 7 / 4 adetli üç seri yumurtanında boş çıkmış olması. En son dün yumurtaları kontrol ederek altından aldım. Dişiye acıyorum. O kadar yatıyor bekliyor. Lakin sonuç yok.

Ayrıca davranış bakımından dişi yumurtaları koruma eğiliminde olsa da ara ara çıkıp ihtiyaçlarını görüp içeri geri giriyor. Bu davranış normal midir?

Teşekkürler.

Herkese iyi günler;

Benim sorunum 1 adet yeşil erkek ile bir adet mavi-beyaz dişi kuşlarımın çiftleşmeleri normal olmasına, birbirlerine bakmalarına, yem su bakımını eksik etmiyor olmamıza rağmen bu güne kadar yapılan 4 / 7 / 4 adetli üç seri yumurtanında boş çıkmış olması. En son dün yumurtaları kontrol ederek altından aldım. Dişiye acıyorum. O kadar yatıyor bekliyor. Lakin sonuç yok.

Ayrıca davranış bakımından dişi yumurtaları koruma eğiliminde olsa da ara ara çıkıp ihtiyaçlarını görüp içeri geri giriyor. Bu davranış normal midir?

Teşekkürler.
Ben olsam erkegi degistirirdim tabi

Herkese iyi günler;

Teşekkürler.
erkekde kısırlık olabılır ama sız deısmeden once 1 sans daha verıp takvıyelerde bulunun probıyotık mama multı vıtamın c ve e vıtamını gıbı yıne aynı sonuc olursa 4. kuluckasındada erkegı deısırsınız cunku 3 kulucka okadar yumurtaya ragmen ılla bırının dolu olması gerekırdı

E vitamini ve selenyum takviyesi yapın hocam. Kısırlık yoksa doluluk oranında bariz artış olur. Ayrıca erkek ve dişinin ilk deneyimleri ise 3 kuluçkanın boş çıkması çok anormal bir durum değil. Belki çiftleşmemişlerdir, veya çiftleşse dahi becerememiş olma ihtimalleri mevcut.

Herkese iyi günler;

Teşekkürler.
Yemlerini sularını eksik etmemek yeterli değildir. Kuşlara hiprachok , omnivit veya mutavit alıp üçgün üstüste verin sonrasında haftada 3 defa verin. Ayrıca diazyme 256 alıp her gün sularına katın. İki takviyeden de çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katıp sularını her gün taze hazırlayın. Ayrıca günde 14 saat ışıkta kalsınlar. Erkek kısır değilse , ki bence kısır olma ihtimali çok düşük , yumurtalar dolu çıkacaktır.

Yemlerini sularını eksik etmemek yeterli değildir. Kuşlara hiprachok , omnivit veya mutavit alıp üçgün üstüste verin sonrasında haftada 3 defa verin. Ayrıca diazyme 256 alıp her gün sularına katın. İki takviyeden de çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katıp sularını her gün taze hazırlayın. Ayrıca günde 14 saat ışıkta kalsınlar. Erkek kısır değilse , ki bence kısır olma ihtimali çok düşük , yumurtalar dolu çıkacaktır.
selcuk bey benım 2ci yavrum bugun 17 gunluk yumurtadan cıkdı fakat öldu malesef karnında sag alt kısmında yuvarlak bır yesıllık vardı ve cıkdıgındada zaten olucegını anlamısdım cok haraketsızdı neden ölmus olabılır :/ ?

Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar. Son tahlilde başımdan geçenleri anlatarak sizi biraz güldüreyim.
Hafta sonu verdiğiniz bilgilere istinaden alışveriş için biraz araştırma yapayım dedim. Araştırma yaparken cinsiyet belirleme konuları geldi önüme onları da inceledim. Derken ben de kuşları inceleyim bakalım nasıllar derken her ikisinin de dişi olduğuna dair ibareler gördüm. Üretici olduğunu bildiğim bir arkadaşıma kuşları götürdüm şunlara bir bak bunlar çift mi dedim "Hayır abi bunların ikisi de dişi" diyerek ilk şoku yaşattı. Ardından e bunlar birbirinin üstünden inmiyorlar 12-13 yumurta yaptı dedim olabilir abi dedi. Öyle kaldım. Sonra kuşlardan birini alıp erkek vermesini istedim. Aldım eve getirdim. Ancak gelirken kuşlar çok kavga ettiler. Hemen kafeslerini ayrıdım ancak geç kalmışım. Bizim çıldın yumurtacı dişi erkeği boynundan vurmuş erkek akşamına gitti. Kuşları çok seven ve pek duygusal oğlumun önemli bir sınavı vardı. Kuşun öldüğünü öğrense psikolojisi allak bullak olacaktı. Gece 00:30da petshop açtırdım yeni bir kuşu getirip diğerinin yerine yerleştirdim. Öğlen gelen oğlum farklılığı tam anlayamadı ama gene de üzüldü. "Kuş akşam hastalanmıştı ya yaşlanmış herhalde baksana kafasına" falan dedi. Ben de ilaçtan olmuştur diyerek geçiştirdim. Şimdilik yeni çiftin birbirine alışması için yanyana iki ayrı kafeste tutuyoruz. Biraz alıştıklarında bir araya getireceğim ya korkuyorum dişiden. Bakalım ne olacak.

Son düzenleme:
Geri