Karadeniz Pet

bu konudan herkes bir şeyler öğrensin

hakan97

Meraklı Üye
üstadlar buraya yavrularımızın yeme düştükten sonra kafesten ayırmamız gerektiğini biliyoruz fakat daha geniş kapsamlı anlatım yapabilirseniz herkes nasiplene bilir mesela 6 yavru kuşunuz var yeme düştüler 3 dişi 3 erkek anneyle babayı ayrı kafese,yavruları ayrı bir kafese mi konulmalı nasıl olmalı bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler...

yavrular aynı anda yeme düşmeyeceklerdir.her yeme düşen yavruyu ayırmalıyız bir zarar gelmeden.her yavru yeme ayrıldıgında kabuksuz yem farklı mamalar kanarya yemi vs ile yem yemeye alıştırabilir.veya dal darının kırılması kolay oldugu için kafes tabanına dal darı konulabilir.ilk günlerde tünekler aşagıda yemlik ve suluk mümkünse kafes tabanına konulabilir.son yavru da anne ve babadan ayrılınca.anne ve babanın dinlenmesi için yuva çıkartılmalı kızıştırıcak mamalar ve yemlerden sakınmalıyız.daha tecrübeli arkadaşlarımızda yazmalıki bilgi sahibi olalım..

yavrular aynı anda yeme düşmeyeceklerdir.her yeme düşen yavruyu ayırmalıyız bir zarar gelmeden.her yavru yeme ayrıldıgında kabuksuz yem farklı mamalar kanarya yemi vs ile yem yemeye alıştırabilir.veya dal darının kırılması kolay oldugu için kafes tabanına dal darı konulabilir.ilk günlerde tünekler aşagıda yemlik ve suluk mümkünse kafes tabanına konulabilir.son yavru da anne ve babadan ayrılınca.anne ve babanın dinlenmesi için yuva çıkartılmalı kızıştırıcak mamalar ve yemlerden sakınmalıyız.daha tecrübeli arkadaşlarımızda yazmalıki bilgi sahibi olalım..
evet 2 gün aralıkla doğdukları için yem kırma olayıda ona göre oluyor az önce bi konuda gördüm arkadaş yavruyu ayırmadığı için yavru kuşu annesı baya bir hırpalamış çok üzüldüm o yüzden bu konuyu açma gereksinimi hissettim üstadlarımız bu konu hakkında bilgi verirler ise daha sağlıklı olabilir

evet hepimizin bazı konularda acemiliği oluyor mutlaka bazı konularda erken ve zamanında davranmalıyız hiçbirşey yapamıyorsak profesyonel bilgili arkadaşlardan yardım talep etmeliyiz.bu yavrucakları seviyorsak onların hayatlarına değer verip saygı duymalıyız onlara saglıklı ortam saglamak görevimiz

evet hepimizin bazı konularda acemiliği oluyor mutlaka bazı konularda erken ve zamanında davranmalıyız hiçbirşey yapamıyorsak profesyonel bilgili arkadaşlardan yardım talep etmeliyiz.bu yavrucakları seviyorsak onların hayatlarına değer verip saygı duymalıyız onlara saglıklı ortam saglamak görevimiz
kesinlikle sizinle aynı düşüncedeyim önceden önlem almak çok önemli sonuça ortada şakaya gelecek bir durum yok onlarda can taşıyor...

aynen kardeşim bilgisizlik kötü ayıp birşey degil bizlerde çok iyi biliyor degiliz sora sora danışa danışa yüzlerce sayfa forum msj sayfalarını okuya okuya bilgi sahibi oluyoruz.amacımız hepimizin aynı şey.güzel birşey yapmışsın bilgili arakdaşlar yavruların kafesten ayrılma vakti ve yeni yeme düşme ile ilgili bilgilerini yazarlar umarım.iyi günler

aynen kardeşim bilgisizlik kötü ayıp birşey degil bizlerde çok iyi biliyor degiliz sora sora danışa danışa yüzlerce sayfa forum msj sayfalarını okuya okuya bilgi sahibi oluyoruz.amacımız hepimizin aynı şey.güzel birşey yapmışsın bilgili arakdaşlar yavruların kafesten ayrılma vakti ve yeni yeme düşme ile ilgili bilgilerini yazarlar umarım.iyi günler
sağol kardeşim sanada keyifli hobiler iyi günler :D

Bir musibet bin nasihattan iyidir demiş atalarımız.
Yavrular 25-30günlük civari olduklarinda yavaş yavaş yuvadan kafalarını uzatıp anaçlardan yem istemeye başlarlar. 30-35 günlükken de bu yem isteme çabaları sonuçsuz kalınca tabana inerler ve tabanda buldukları yem parcaciklarini gagalamaya baslarlar. Ben bu süreç hızlansın diye yeme düşmek üzere olan yavrunun bulunduğu kafeslerde tabana dal dari veya aspur koyuyorum.
Insanlarda da oldugu gibi muhabbet kuslarinda da karakter farkediyor. Bazıları tembel çıkıyor 40 günlük olmalarina rağmen halâ anneleri besliyor. Bazilari afacan çikiyor. 30 günluk olmadan yem kırabiliyor.
Burada asil önemli mesele GÖZLEM. Yavru yem kırıyorsa hemen ayırmak gerekir
Herkese keyifli hobiler

Yavrular 25-30günlük civari olduklarinda yavaş yavaş yuvadan kafalarını uzatıp anaçlardan yem istemeye başlarlar. 30-35 günlükken de bu yem isteme çabaları sonuçsuz kalınca tabana inerler ve tabanda buldukları yem parcaciklarini gagalamaya baslarlar. Ben bu süreç hızlansın diye yeme düşmek üzere olan yavrunun bulunduğu kafeslerde tabana dal dari veya aspur koyuyorum.
Insanlarda da oldugu gibi muhabbet kuslarinda da karakter farkediyor. Bazıları tembel çıkıyor 40 günlük olmalarina rağmen halâ anneleri besliyor. Bazilari afacan çikiyor. 30 günluk olmadan yem kırabiliyor.
Herkese keyifli hobiler
değerli yorumunuz için teşekkürler beyfendi

Bu gozel paylasimlar ucun tesekkur edirem. Basa dusduk ama usda yem kiridiqini zann edib aldiqimiz yavru eve geldikden sonra yem kiramadaqini anlasak onu nasil alisdira biliriz yem kirmaya? Mesala men bu gun bir yavru cok kucuk. Geldiyinden beri ne yem yiyor ne deki su iciyor. Yem kirip kiramadiqini nasil anlaya bilirim? Kiramiyorsa nasil alisdira bilirim alismasi icin ne vermeliyim? A birde erkekmi bu kus sizce?

8c8751c088adbca7678b11cfebd15d42.jpg
1eab6fbc8c0e7c07209dc548ca3f0963.jpg

S308 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

IMG_2389.JPG
Herkese keyifli hobiler
Benim 2 kuşum yavrum malesef 2 gün içinde öldü önüne kabuksuz yemde koydum mamada koydum yem kırmayı öğrenemeden anneleri bakmadı. Baba kuş öldüğü için bakımsız kalmışlardı kimi zaman besledi anne kimi zaman beslemedi. Çok zayıflardı afacan olan yaşadı albino ve lutino olan malasef öldü. Ben nerde yanlış yaptım.

Ekli dosyayı görüntüle 4261
Benim 2 kuşum yavrum malesef 2 gün içinde öldü önüne kabuksuz yemde koydum mamada koydum yem kırmayı öğrenemeden anneleri bakmadı. Baba kuş öldüğü için bakımsız kalmışlardı kimi zaman besledi anne kimi zaman beslemedi. Çok zayıflardı afacan olan yaşadı albino ve lutino olan malasef öldü. Ben nerde yanlış yaptım.
elle besleme aparatı alıp veya kendiniz elle besleme aparatı alıp en azından ölmemeleri için onları besleyebilirdin bence

Yavruyu elle beslemek oldukça meşakatli bir iş. Yavru ilk baslarda alışmadıği icin hortumu veya aparati yutmamak icin elinden geleni yapıyor. Eģer kursak yerine nefes borusuna yem basarsanız zaten sonucunda yine ölüm oluyo.
Ayrica vermiş oldugunuz evde hazırlanan mamalar da bir hayli yetersiz kalıyo. Bunun için hazırlanmış ozel mamalar var onlardan kullanip mamayı kursaģına basarsanız yavru için bir yaşama ihtimali doğuyor

Ayrica 28 gün yem yemek için erken sizin kuşlarınız ufakmış. Bir yerden sonra olaya kader diye bakmakta fayda oluyo. Ilahi takdiri . Alacak nefesi o kadarmış demek gerekiyor

Geri