Karadeniz Pet

Bu yavru kuşun rahatsızlığı nedir ? (Videolu)

Küçükadam

Paylaşımcı Üye
Selamun aleyküm arkadaşlar. Altta videoda gördüğünüz yavru albino kuşu 1 ay önce bir üretici abiden ücretsiz sahiplendim. Kuş 2. 2.5 aylık civarı. ayaklarında sakatlık var. Aldığım üreticiyede başka biri tarafından anne babası ve kardeşleriyle birlikte sahiplendirilmiş. Üreticinin anlattığına göre aldığı kişinin yanlış yuvalık kullanması sonucu yavrumuz sakat kalmış. Benim üzerinde durmak istediğim konu ise, bu yavru aldığımdan beri korkma veya benzeri sesler çıkarıyor hıçkırır gibi. 1 aydır böyle. yem yemesinde tünekte durmasında sıkıntı yok. Akşam olunca karanlıkta sesi kesiliyor ama sabah ışığıyla beraber akşama kadar bu sesi çıkarıyor. Korktuğunda ses dahada artıyor ama normal durduğu zaman ses devam ediyor.Kuş acı çekiyormuş gibi hissediyorum ama hastalıklardan anlamadığım için bir anlam veremedim. yardımcı olur iseniz sevinirim arkadaşlar.

Son düzenleme:
Cok uzulerek soyluyorum bende bilmiyorum nesi var fakat aci cekiyor. Bence bir veterinere goturseniz yerinde olur. Sanirim sag ayaginda da bir problem var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Evet hocam ayağında problem var lakin, ayak acısı çekmiyor. yani rahatlıkla tırmanıp tünekte durabiliyor. neyin acısıdır anlayamadım. Ama en anlam veremediğim şey şuan suskun, yani akşam olunca bu ses kesiliyor, sabah olana kadar bu sesi çıkarmıyor. Ben bi nevi korku olarak düşünüyorum. yani kuş sabah ışığıyla birlikte böyle olmaya başlıyor, ani bir haraket olunca yanındaki kuşlardan ( ki o kuşlar bu kuşa hiç zarar vermiyor ) sesi dahada artıyor. sonra azalıp normal düzeyde devam ediyor.

Gercekten ilginc bir durum, cok uzuldum durumuna ; keske bilsem ve size yardim edebilsem. Uykuya gecme hali acisini unutmasina sebep olmuyordur zira bu hayvanlarin aci algisi memeliler gibi degil. Isik, sistemlerini acma- kapama tuslari gibi. Veterinere goturseniz bence iyi olur

Hocam tekirdağda küçük bir beldede oturuyorum. Veteriner var lakin kuşlardan anlamıyor. Üretici abide kuşu öylece görünce alıp besleyeyim diğer kuşların yanında büyür dedim lakin pişman oldum aldığıma. Aldığımda bu durumunu farketmemiştim. Sizinde dediğiniz gibi gerçekten ilginç bir durum. Kuşun acısı nasıl bir acı bilmiyorum ama bedene zarar veren bir durum değil. Yani bi nevi travma gibi düşünüyorum gözlemlediğim kadarıyla. Korku travması. Hani bir insan ani bir korkuyla nasıl travma yaşar zor kendine gelir. Buda heralde önceden bir durum yaşamışki böyle oluyor. sesi dinlediniz, hıçkırık gibi. korkuyla meydana gelen. yem yerken bu sesi kesiliyor sonra gene başlıyor.

Yemine bir miktar karanfil ( cayin icine katilan karanfil) ezip katarsaniz ama 1-2 dis/kok ,acisini hafifletir. Karanfilin icindeki madde discinin disinize sktgi lokal anestezi.

Veterinerden Eritrom isimli ilaçtan alın yarım suluğa 50 CC ye yani 1 mercimek tanesi kadar ilaç katıp iyice eritin 5 gün verin. Ama önce dışkısını paylaşın emin olalım.

Geri