Karadeniz Pet

Bugünlerde Ülkece Yaşadığımız Sıkıntılarla alakalı bir abimizin düşünceleri

MevlütŞimşek

Meraklı Üye
[YOUTUBE]8-mXmbkTFwA[/YOUTUBE]

Son düzenleme:
Birileri bu ülkeye silahla birşeyler yaptırmaya çalıştığı ve bazılarıda bundan kar, rant ve çıkar sağladığı sürece, birileri olmayan milletin milliyetçiliğini yapıp ülkeyi şehir milisleri ile doldurup terörün siyasi uzantısını desteklediği sürece, bazıları milletin iradesiyle seçildiğini unutup halkın canına tak ettiği kararları aldığı yada almadığı sürece bu ülkede gençleri kimse düşünmüyor düşünmeyecekte. Ben bunları söyleyince suçlu oluyorum fakat maalesef ülkemizde durum böyle. İnsanlar ne siyasi irade gücü olan oy vermeye yetkisini gerektiği gibi yerine getiriyor nede seçtikleri insanları denetleyip görevini sorguluyor yok maalesef yok. Ben buradan sormak istiyorum sistemizde oy kullanan yüzlerce insan var kaçımızın seçtiği vekiller düşüncelerini yansıtıp haklarını koruyor ? Yada 550 vekil için konuşalım. Benim yok maalesef.

3 sene italya da kaldim egitim icin. Orda sorunlar yok mu? Elbette var. Issizlik var, gecim derdi var, gocmen sorunlari var, yolsuzluk&politik guvensizlik var. Oradaki ayrismadan, bolunmuslukten bahsedeyim biraz...

Italya da birbirine yakin sehirler arasinda eskiden gelen bir catisma vardir (dusmanlik degil). Mesela Verona ve PAdova arasindaki cekisme. Ancona-Fabriano ve Pesaro-Fano cekismesi gibi... Birbirlerinden hazzetmezler. Birbirlerine ustunluk kurma gayreti icindelerdir

Daha buyuk olcekte Italya da kuzey.guney ayrimi vardir (bizdeki dogu-bati gibi). Kuzeydekiler kendilerini daha avrupai, caliskan ve disiplinli gorurler. Guneydekilerin kendilerine yuk olduklrini dusunenler coktur. Guney ise kendi kulturunu yasar, onlar da kuzeyden hazzetmez. Kuzeyde yaya gecinde durup yol veren arac, guneyde kirmizi isikta onunde duran arac varsa korna calar, niye bekliyorsun diye...

Dunyadaki en fazla aksani olan ulke italyadir. Ve bundan gurur duyarlar. Oyle ki sicilya aksaniyla konusani, bu aksani bilmeyen baska bir italyan anlayamaz. Hatta aralarinda 50 km mesafe olan iki kasabanin aksani birbirinden cok farklidir. Ve kendi aksanlarinda birbirlerini anlayamazlar. Bu durum italyanin tarihte genelde boluk porcuk olmasi ve Yunan-arap-Fransiz-Alman kulturlerinin fazlaca etkisinde kalmasiyl ilgilidir.

Yani aslinda hayatin cogu alaninda onlar da bolunmustur, ayrismistir. Bu insanin, toplumun dogasinda olan bir sey bence. Ama kimse birbirine dusmanlik beslemez. Yine birbirlerine selam verir, ayni masada yemek yerler. Ayni kilisede dua ederler. Belki de butun bu farkliliklarin getirdigi zenginligin farkindalar ve bundan ayni zamanda keyif aliyorlar. Ben orda bunu anladim: Farkliliklar insanlari zenginlestiriyor. Cunku ortk degerleri en basta insana saygi ve insanlari oldugu gibi kabullenmek. Biraz da tatli rekabet... KEske bizlerde farkliliklarimizla yasamayi ogrenebilsek, bunun bizleri nasil zenginlestirdiginin farkina varabilsek. Ama bu kosullarda bunun nasil mumkun olacagini ben de bilmiyorum. Ne siyaset, ne ekonomi nasil cozum bulabilir farkliligin yarattigi dusmanliga? Bu dusmanlik nasil bir tatli rakbete donusur? Tek bildigim bu onyargilar, bu sevgisizlik oldugu surece isimiz cok zor...

Son düzenleme:
Geri