Karadeniz Pet

Çiftleşme ve yumurtlama ile ilgili sorunlar hakkında bilgilendirir misiniz.?

İlknur_bjk

Paylaşımcı Üye
Benim kızışmış bir dişi kuşum ve erkek kuşum var. Erkek kuşumun yanında önceden başka bir dişi kuş vardı o yumurtlamıştı. Ama yumurta sıkışmasından öldü. Yerine bu dişi kuşu aldım. Şimdi sorun şu; erkek kuşum dişi kuşa karşı ilgili, alakalı. Birbirlerine yem kusuyorlar. Yuvalığa karşı her ikisi de ilgili. Erkek kuşum ne zaman dişi kuşuma ayak atsa dişi kuş hemen uzaklaştırıyor. Mesela dişi kuş yuvadayken, erkek kuşta yuvanın tüneğine iner inmez hemen dişi kuş yuvalıktan çıkıyor. Bugün öyle bir şeye şahit oldum ki şok oldum. Erkek kuş yuvaya girmiş ve yuvanın içinde yatıyordu. Yumurta var sandım ama yoktu. Neden böyle yapmış olabilir? Birde erkek kuşumun tüyleri bir garip. Tüyleri tiftik tiftik. Yaklaşık 6 aya yakın bu şekilde. Düzelmedi gitti. Ama enerjisinde, hareketlerin de sıkıntı yok. Dişi kuşumda yumurta olduğunu sanmıyorum ama yine de beni bilgili kişiler bu yazdıklarıma karşı yorum atarsa aşırı sevinirim.

Ekli dosyalar

• 20180804_144415.jpg
    20180804_144415.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 18
  • 20180804_144007.jpg
    20180804_144007.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 20
  • 20180804_144214.jpg
    20180804_144214.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 15
  • 20180804_143833.jpg
    20180804_143833.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 16
Bazi tuy donemi agir gecer ve kus atlatamaz. Diger tuy doneminde gecer belki. Disinizin burnu kahverengi olmus ama belki erkegi begenmiyor da olabilir.erkekte bi rahatsizlik sezmiste olabilir. Siz bi sure havuclu mama deneyin kizismaya yardimci olur

Bazi tuy donemi agir gecer ve kus atlatamaz. Diger tuy doneminde gecer belki. Disinizin burnu kahverengi olmus ama belki erkegi begenmiyor da olabilir.erkekte bi rahatsizlik sezmiste olabilir. Siz bi sure havuclu mama deneyin kizismaya yardimci olur
Gerçekten aşırı ağır geçiriyor. Herhangi bir hastlığı yok aslında tüyleri dışında. Hergün dışkısını da kontrol ediyorum normal dışkısı. Dişi bize alışık. Yani ele,avuca geliyor. Ondan mı acaba istemiyorum diye düşünmeden de edemiyorum. Ama erkek kuşum bu kadar eşeşmek istiyorsa acaba ona karşı haksızlık ediyor muyumdur.? Sonuçta dişim eşleşmek istemiyorum. Eşleşme harici her şeyi yapmasına rağmen.. Mama veriyorum arada..

Dişi kuş bayağı kızışmış. Gerekli ortamları yarattıysanız bir müddet onları başbaşa bırakın, çok fazla rahatsız etmeyin. Gerisi ise şans artık:)

Bu arada çiftleşme konusundan bağımsız bir şey diyeceğim. Dişi kuş fotoğrafta tüylerini kabartmadıysa hep o şişkinlikteyse sanırım yağlanma var. Uçurun.

Dişi kuş bayağı kızışmış. Gerekli ortamları yarattıysanız bir müddet onları başbaşa bırakın, çok fazla rahatsız etmeyin. Gerisi ise şans artık:)
Rahatsız etmiyorum ki. Salmıyorum bile. 2.5 ay önce aldım bu dişiyi. Aldığımda da böyle koyu kahverengi ceresi vardı. Kızışmış dedi aldığım petshop da.

Rahatsız etmiyorum ki. Salmıyorum bile. 2.5 ay önce aldım bu dişiyi. Aldığımda da böyle koyu kahverengi ceresi vardı. Kızışmış dedi aldığım petshop da.
Salmamanız yağlanmaya neden olmuş olabilir. Sağlık her şeyden önce gelir. Uçurun kuşları.

Bu arada çiftleşme konusundan bağımsız bir şey diyeceğim. Dişi kuş fotoğrafta tüylerini kabartmadıysa hep o şişkinlikteyse sanırım yağlanma var. Uçurun.
Hafif kabartı tüylerini ama evet karnının altında bir şişlik var ve elime alıp baktığımda yumuşak bir şişlik geliyor. Salarsam erkekle bağarı kopmaz mı.?

Hafif kabartı tüylerini ama evet karnının altında bir şişlik var ve elime alıp baktığımda yumuşak bir şişlik geliyor. Salarsam erkekle bağarı kopmaz mı.?
Beraber uçarlar, oyun oynarlar. Yumurtlaması istenen kuşların genelde çok fazla kafes dışında vakit geçirmesi istenmez ama sizin durum farklı. Yağlanma farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Önce ikisi de sağlıklı olsun sonra da sağlıklı yavrularınız gelir inşallah:)

Beraber uçarlar, oyun oynarlar. Yumurtlaması istenen kuşların genelde çok fazla kafes dışında vakit geçirmesi istenmez ama sizin durum farklı. Yağlanma farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Önce ikisi de sağlıklı olsun sonra da sağlıklı yavrularınız gelir inşallah:)
İnşallah :)