Karadeniz Pet

çiftleştiler ama yumurta yok :(

• Konbuyu başlatan NİSANUR ALAŞ
  • Başlangıç tarihi
N

NİSANUR ALAŞ

Guest
merhaba arkadaşlar 5 6 yıldır muhabbet kuşu bakıyoruz bir kaç yıl önce 2 kuluçkayada 6 yavru almıştım. bazı nedenlerden dolayı kuşlarımızı değiştirdik. 1 dişi 1 erkek yerli kuş aldık. alalı 3 ay bile olmadı. mubişlerim çiftleşti kur yapıyorlar çok iyi anlaşıyorlar ama dişi kuş folluğu sevmedi galiba hiç içinde olduğunu görmedim. folluk ta daha önceki kuşum yumurta yapmıştı yeni bir folluk almam lazım mı?
kafeste mürekkeb balığı kemiği var haftada bir yumurta maması veriyorum kuş kumu veriyorum pekmezli kraker yaptım haftada bir onu veriyorum başka ne yapmam lazım ?
kafes önce balkonda asılıydı gece soğuk oluyor gündüzde çok rüzgar oluyor ondan odama bilgisayar masasının üzerine aldım.
foto lazım biliyorum ama şimdi yükleyemem 1 haftaya kadar eklerim inşallah...
gerçekten sağlıklı yavrular almak istiyorum ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler..

Yapılıcak olanları yapmıssın ama dişi kusun biraz daha zamana ihtiyacı var ciftlesme olduysa dişi kusun yuvaya ilgi göstermesi yakındır diye tahmin ediyorum. ama yere de yumurta yapabilir.

Kuşlar sürekli rahatsız edilen bir yerde ise kuş kendini rahat hissetmediği için girmemiş olabilir?

Böyle bir durum var mı ?
Kuşları alırken sordunuz mu kuştan daha önce yavru alınmış mı?
Kuşlar çiftleşiyor olabilir fakat cinsel olgunluğa ulaşmamış olabilir. Yani her çiftleşen kuş yumurtlamaz. Kuş 5 aylıktır 6-7 aylıktır,henüz yumurta oluşmaz. Bu gibi durumlar mevcut mu?

yuvanın içine bir şey koydunmu

yuvada oval delik var içine bir şey koymama gerek yok galiba.
çok fazla rahatsız olmuyorlar arada bir blgsyarda film izleriz o kadar. dişi mubiş ten yavru alınmıştı galiba öyle sanıyorum yaşıda 2 gibi daha fazlada olabilir. ayrıca dişi kuş sürekli folluğun önündeki tünekte duruyor

yuvanın içine kuş kumu veya talaş koyarak dişinin yuvaya ilgi duyması sağlnabilir

kuş kumu yumurtayı soğutur ama ben öyle biliyorum