Karadeniz Pet

Çikom hasta oldu. Lütfen yardım..

harabe

Yeni Üye
Arkadaşlar kuşum yaklaşık 1 - 1,5 haftadır ara ara videodaki durumu yaşıyordu.. Şu son birkaç gündür bu durum sıklaştı.. Bunu yaptıktan sonra yem kusuyor ve kursağı büzüşüyor.. Zayıflamaya başladı.. Bu durumun sebebi nedir.. Lütfen yardım edin..

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 56
  • 3.jpg
    3.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 50
MErhaba kusak iltihabı olabilir. araştırın tedavi yöntemlerii bir kaç defa anlatılmıştı forumlarda

Dostum söylediğin hastalık kuşta ne gibi etkilere yol açar.. Misal benim kuşum hala çok hareketli, konuşmasında falan bir sorun yok. Ancak bu hapşırma gibi çıs çıs hareketi yaptıktan sonra bir miktar yem kusuyor.. Daha sonra ise hareketleri normal, ancak zayıfladı bunu görebiliyorum.. Yem olarak sade kanarya yemi kullanıyorum.. Kuşu aldığım üretici bunu verdiğini buna alıştıklarını söylemişti.. Sanırım yemle alakası yoktur çünkü uzun süredir 4-5 aylık kuşum ve hep bu yemle beslendi..

Öncelikle geçmiş olsun;
İş yerimde proxy olduğu için wideo yu açamıyorum. Kursak mantarı ile ilgili başlıca gözle görülür belirtileri ve evrelerinden size bahsediyim ona göre kendiniz kıyaslayın çünkü gözle 1-2 saatlik gözlem olmadan wideo da gelse resimde gelse ezbere konuşmak yanlış olur.
Başlangıçta kuşta kabarma olur dışkı yeşilimsi olur 2-3 gün bu şekilde devam eder.
Ardından yem kusmalar başlar 1-2 gün yem kustuktan sonra yemler salyamsı sıvı ile beraber gelmeye başlar gelen yemler yapış yapıştır
Hastalık ilerledikçe yeme içmede azalma başlar yem kırsa bile yutamaz kursak boş kalır çünkü boğazdaki mantar büyüyerek boğazı sarıyor en son öldürme noktasında nefes dahi aldıramaz hale geliyor.
toplam 1 hafta kadar geçtiğinde kuş böğürür gibi ağzını açıp kapatmaya başlar, ortalama 4-5 gün içinde kuş yavaş yavaş zayıflamaya başlar
kusma zamanları artığında ağzını açıp kokladığınız da ağzı küflü peynir gibi kokar.
hastalığın ilk 1 haftalık gözle görülür evresi bunlardır kendiniz gözlemlerinize göre kıyaslayın.
Tedavi olarak en etkili ilacı "Ranidazole 40"tır ortalama 10 kuştan 8-9 u zamanında müdahale ile ve doğru uygulama ile kurtulur bu ilaç ile.
7-10 gün arası ilacı kullanmak gerekir ve ardından 1 gün temiz su verip 1 gün probiyotik 1 gün vitamin 1 gün tekrardan probiyotik takviyesinde bulunmak gerekli aksi taktirde hastalığı ileri zamanlarda tekrarlar...
İlacın kapalı pakati 100gr ı 80tl+kdv di en son aldığımda 10 günlük program için 15 gr kadar yeterli gelecektir, çevrenizde kuş üreticileri veya güvercinciler var ise sorun elinde bulunan olabilir 25-30tl civarı ücret ile veriyorlar ortalama olarak 15gr ını. hastalıktan emin olup tedarik edemez iseniz ilaç elimde mevcut ihtiyacınız kadarı ile yardımcı olurum yakınsanız elden veririm olmadı kargo ile yollarım 0538 581 96 82 numaram duruma göre whatsapp'tan iletişime geçebilirsiniz

Kahraman bey ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Yazınızı okuduktan sonra kuşumun bu hastalığı yaşamadığını düşünüyorum.. Hatta şu an size yazarken bıcır bıcır konuşuyor.. Dün bir mama tarifi izleyip onu yaptım biraz yedi birde kursak kumu yoktu ondan aldım. Belkide sindirimle ilgili sıkıntısı vardı.. Kuşumdaki kusma 3-4 belki 5-6 parça tane yem şeklinde oluyordu. Herhangi bir sıvı yada yapışkan bir halde değildi.. İçim biraz rahatladı.. Birde şuan aşırı tüy döküyor mevsimsel sanırım.. Bunun için bir vitamin takviyesi yapmalı mıyım?

Kafesin de Kum ve kalamar kemiği mutlak olmadı lazim yoksa 1. Sebep i budur zaten . Tüy zamanlarında b vitamini ihtiyacı vardır . Vitamin olarak quick vitacombex kullanıyorum tavsiye ederim . Doğal yollar ister iseniz yulaf içi maydanoz taze nane maydanoz gibi yiyecekler tukettirebilirsiniz

Geri