Karadeniz Pet

Deniz ve ben de aranıza katıldık.

• Konbuyu başlatan Hande ÇELİK
  • Başlangıç tarihi
H

Hande ÇELİK

Guest
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 2 hafta önce 1 aylık mavi bir muhabbet kuşu aldım.
İsmi Deniz.
İşten geldikten sonra ve sabah işe gitmeden önce ilgileniyorum. Kitap okuyorum sesime alışsın diye.
Bazen kafasını kaşımama izin veriyor.
Parmağıma çıkmıyor ama tünek uzatıyorum "Hop" diyorum atlıyor hemen.

Dal darı aldım, pek sevmedi sanırım.
Neler yapmalıyım elime alışması için?
Bir de 1.5 aylık kuşa yemden başka ne vermeliyim?

aramiza hosgeldiniz umarim forumumuzda guzel vakit gecirirsiniz. dal dariyi neredeyse butun mubisler sever belki daha cok kucuk oldugundan yiyemiyordur. mama yapabilirsiniz sitemizde tarifleri bulunmaktadr. resmini gorebilir miyiz kusunuzun ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hoş geldiniz. Bende birbucuk aylikken fistigima daldari vermiştim ilk basta korktu bir hafta yanasmadi daha sonra severek yemeye basladi. Haftada bir veriyorum dal dari bitmeden başka birşey yeniyor :)

aramiza hosgeldiniz umarim forumumuzda guzel vakit gecirirsiniz. dal dariyi neredeyse butum mubisler sever belki daha cok kucuk oldugundan yiyemiyordur. mama yapabilirsiniz sitemizde tarifleri bulunmaktadr. resmini gorebilir miyiz kusunuzun ?

hoşbulduk.
hemen yükleyeceğim şimdi çekiyorum :)
İlk gün yedi dal darıdan, şimdi kafesine astım kaç gündür yemedi.

Hoş geldiniz. Bende birbucuk aylikken fistigima daldari vermiştim ilk basta korktu bir hafta yanasmadi daha sonra severek yemeye basladi. Haftada bir veriyorum dal dari bitmeden başka birşey yeniyor :)

O zaman alışabilir bizimki de :)
Umarım sever, bazen beni unutuyormuş gibi yahu :) o gün ilerleme kaydediyoruz, mesela sevdiriyor kendini, bi gün sonra beni uzaktan görse bile çırpınmaya başlıyor. henüz anlayamadım huyunu :)

Hosgeldiniz güzel vakit geçireceginize eminim forumda.dal darıyı yuvasına asın mutlaka yemeye başlayacaktır bir kaç hafta içinde sonra bir daha ki almanızda gelir gelmez bitirecektir.Kesinlikle haftada 2 kere mama verin kuşunuza

[MENTION=10546]Hande ÇELİK[/MENTION] hanim ayni problem bendede oldu ilgiyi şefkati eksik etmeyin zamanla oturucaktir :) birde kuşa zorla birşey yaptirmayin banyo gibi zorla avuclayip kafese sokmak gibi. Bende ilk olarak tünekle almaya basladim o hop komutunu öğreniyor gel diyorum gelmiyor hop diyorum geliyor :) daha sonra avcuma yem koydum kafesin içine uzattim bunu da yemesi zaman aldi ama basardik daha sonra yemleri tane tane koluna dizdim omuza kadar yol yaptim öyle iste :)

Kafesi :)
Umarım rahat ediyordur.

358nqf5.jpg

Bu da Deniz Bey. İlk geldiğinde gagası siyahtı, sanırım yavrularda öyle oluyormuş. Şimdi değil.

29cx7ox.jpg
[/IMG]

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:39 -->-> Daha önceki mesaj 18:35 --

[MENTION=10546]Hande ÇELİK[/MENTION] hanim ayni problem bendede oldu ilgiyi şefkati eksik etmeyin zamanla oturucaktir :) birde kuşa zorla birşey yaptirmayin banyo gibi zorla avuclayip kafese sokmak gibi. Bende ilk olarak tünekle almaya basladim o hop komutunu öğreniyor gel diyorum gelmiyor hop diyorum geliyor :) daha sonra avcuma yem koydum kafesin içine uzattim bunu da yemesi zaman aldi ama basardik daha sonra yemleri tane tane koluna dizdim omuza kadar yol yaptim öyle iste :)

haha süpermiş yalnız yönteminiz.
Hiç avcuma almadım.
Önce elimi kafesin dışına koyuyorum bi süre hareketsiz duruyor.
sonra tünekle beraber elimi sokuyorum tüneğe çıkıyor ama yalnızca elimi soktuğumda bazen göğsünü kafasını kaşımama izin veriyor, bazen de deli gibi oradan oraya uçuyor. Elimden bi yem yedirebilsem sanırım alışacak :)
Karnı tokken elimden de yemez ki sanki.. :confused:

Mama tariflerine bakıcam şimdi siteden. ;)

Maşallah kafesi de son model :) Aramıza hoşgeldiniz. Suluğunda vitamin var sanırım fazla uzun süre tutmayın sürekli değiştirin. Yem haricinde Mana moderatörümüzün dediği gibi mama hazırlayıp verebilirsiniz. [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] abimizin tarifi var bende onu uyguluyorum.

Levent abinin mama tarifidir. Kuru gıdalar:

Her kuş için 1 tatlı kaşığı hazır mama (Orlux kullanıyorum)
1 tk (tatlı kaşığı) pirinç unu
1 tk mısır unu
1 tk galeta unu
1 tk irmik
1 tk yulaf ruşeymi
1 tk buğday ruşeymi
½ tk balık unu
½ tk keçi boynuzu tozu
½ breed max
Çok az spirulina
½ kalamr kemiği tozu

Yaş gıdalar:

½ haşlanmış yumurta
½ havuç
havucun yarısı kadar kırmızı pancar
12 maydanoz sapı
1 yemek kaşığı haşlanmış mısır
3-5 damla portakal yağı
¼ kızmızı salçalık biber

Son düzenleme:
masallah guzel bir kus benim patatesin yavru haline benziyor cok :) zamanla en yakin dostunuz olacaktir hayirli olsun simdiden :)

hoş geldınız aramıza yavru kuşa hemen dal darı neden verdınız kalamar kemıgı yok sanırım kafeste onu da takın o kadar cok oyuncak varkı bnde olsam sızın yerınıze oyuncaklar ile ilgılenırım :=)

Maşallah kafesi de son model :) Aramıza hoşgeldiniz. Suluğunda vitamin var sanırım fazla uzun süre tutmayın sürekli değiştirin. Yem haricinde Mana moderatörümüzün dediği gibi mama hazırlayıp verebilirsiniz. [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] abimizin tarifi var bende onu uyguluyorum.

Levent abinin mama tarifidir. Kuru gıdalar:

Her kuş için 1 tatlı kaşığı hazır mama (Orlux kullanıyorum)
1 tk (tatlı kaşığı) pirinç unu
1 tk mısır unu
1 tk galeta unu
1 tk irmik
1 tk yulaf ruşeymi
1 tk buğday ruşeymi
½ tk balık unu
½ tk keçi boynuzu tozu
½ breed max
Çok az spirulina
½ kalamr kemiği tozu

Yaş gıdalar:

½ haşlanmış yumurta
½ havuç
havucun yarısı kadar kırmızı pancar
12 maydanoz sapı
1 yemek kaşığı haşlanmış mısır
3-5 damla portakal yağı
¼ kızmızı salçalık biber

Vitamini az önce koydum, günlük olarak suyunu değiştiriyorum.
Evde bütün gün yalnız (daha doğrusu tavşanımla aynı odada kalıyor) sıkılıyor sanırım biraz, dışarıdan serçe sesi falan duysa deli gibi ötmeye başlıyor.
Bugün ilk kez kendi kendine sesler çıkardı uyuklarken. Yoksa genelde ben o kadar konuşmama rağmen çok sessiz :p

Mama tafiri için teşekkürler, resmen bütün aktarı alıp gelmem gerekecek herhalde, maşallah malzemelere bakın :D

masallah guzel bir kus benim patatesin yavru haline benziyor cok :) zamanla en yakin dostunuz olacaktir hayirli olsun simdiden :)

Teşekkürler, kuşunuzun adı patates mi, çok sevimli bi isim ;)
Eşim askerde 1 ay sonra dönecek, belki o gelene kadar eşimin adını söylemeyi öğretirim diye günde yüz kere söylüyorum valla ;)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:54 -->-> Daha önceki mesaj 19:51 --

hoş geldınız aramıza yavru kuşa hemen dal darı neden verdınız kalamar kemıgı yok sanırım kafeste onu da takın o kadar cok oyuncak varkı bnde olsam sızın yerınıze oyuncaklar ile ilgılenırım :=)

vermemem mi gerekiyordu dal darı? :confused:
kalamar kemiği dedim, beyaz bi taş verdiler ama gaga taşıymış o sanırım.
bi salıncak 2 tane de oyuncağı var ama sadece salıncakla ilgileniyor.
ayna falan da koymadım.
çıkarayım mı oyuncakları?

siz bılırsınız bakın dal darı

Dal Darı : %15 protein, %67 karbonhidrat, %3,5 Yağ, %1,5 Selüloz içerir. Tohum taneleri diğer darı türlerine göre daha küçüktür. Yavru muhabbet kuşlarına yem kırmayı öğretmek için verilir. Yetişkinlerin de tüketmesinde fayda vardır. Haftada en fazla 1 tane verilmelidir. Yenmesi kolay olduğu için fazla verilmesi durumunda kuşunuz tembelliğe alışır ve diğer yemleri yemek istemez. Fazla verilmesi ayrıca şişmanlamasına neden olur.

kalamar kemiği

Canlıların en çok kemiklerinde Ca / kalsiyum minerali bulunur
Muhabbet kuşların yumurtlama döneminde Yumurtaların kabuğu incelmeye başladığında durumun farkına varmak biraz geç olabilir…
Bu olay genelde genç vücüt yapısı tam olarak oluşmamış ve yavruluk tüylerini atamamış kuşlarda yaşanabilir..
Bu gibi durumlarda kafeslerde üretilen kuşlarınız yavruyken bakımının önemi büyük sadece bakım yetmiyor tabi gün ve güneş ışığıda görmesi gerekir … Gün ve güneş ışığı kuşunuzun hem vucut gelişimi hemde çabuk kızgınlaşmasını sağlar bununla beraber güneş ışı gören kuşlar bir nevi güneş görmeyen kuşlardan çok daha sağlıklı olurlar ve tüyleri daha canlı ve göz alıcı olur.. Verim olarakta daha verimli olur genelde kapalı ortamda bulunan kuşunuzu gün ve güneş ışı gördüğü zaman hal ve hareketleri kontrol edilemecek hale gelir çünkü kuşunuzu vucut hücrelerini hareketlendirerek kuşunuzun daha canlı neşeli olmasını sağlar ..
Bizim yapmamız gereken yumarta dönemine girebilme ihtimali olan her kuşa muhakkak (kafeste tek beslenen dişi erkek yavru kızmaları damızlıklar hepsine ayırt etden verilmesi gerekir.Bazı üreticiler bunu veripte kum vermezler sakın öyle bişey yapmasınlar…
Eğer siz üreticiyseniz yada ne zaman ilk yavrumu alacağım bu muhabbet kuşlarından diye sabırsızlıkla bekliyorsanız mürekkep balığı kemiğini asın kefese.. Dişi muhabbet kuşu ne zaman kalamar kemiğini deli gibi yemeye kemirmeye başladı işte o zaman yumurta dönemine girmeye hazırlanıyor diyebiliriz..Bazı kafeslerde olmadığı zaman ise ya kafesinizin sağını solunu yada kafeste asılı olan yuvalığınızı kemirmeye başlar.. İç güdüsel olarak mineral ihtiyaçlarını karşılıyorlar ama sadece kalsiyum diyebiliriz P / fosfor mineralini de unutmamak gerekir.. Kemikte Ca/P dengesi söz konusudur..

Karar sizin :=)

Moderatör tarafında düzenlendi:
evet kusumun adi patates yavruyken cok sismandi sisko patatesim diye severken patates kaldi ismi :) ogrenir zamanla kisik sesle kulagina fisildayabilirsiniz ayrica sesinizi kaydedip dinletebilirsiniz zaten tek kelimeyle baslamaniz lazim onu diyene kadar baska kelime ogretmeyin. insallah esiniz geldiginde ona surpriz olur Allah kavustursun simdiden hayirli teskereniz olsun insallah

siz bılırsınız bakın dal darı

Dal Darı : %15 protein, %67 karbonhidrat, %3,5 Yağ, %1,5 Selüloz içerir. Tohum taneleri diğer darı türlerine göre daha küçüktür. Yavru muhabbet kuşlarına yem kırmayı öğretmek için verilir. Yetişkinlerin de tüketmesinde fayda vardır. Haftada en fazla 1 tane verilmelidir. Yenmesi kolay olduğu için fazla verilmesi durumunda kuşunuz tembelliğe alışır ve diğer yemleri yemek istemez. Fazla verilmesi ayrıca şişmanlamasına neden olur.

kalamar kemiği

Canlıların en çok kemiklerinde Ca / kalsiyum minerali bulunur
Muhabbet kuşların yumurtlama döneminde Yumurtaların kabuğu incelmeye başladığında durumun farkına varmak biraz geç olabilir…
Bu olay genelde genç vücüt yapısı tam olarak oluşmamış ve yavruluk tüylerini atamamış kuşlarda yaşanabilir..
Bu gibi durumlarda kafeslerde üretilen kuşlarınız yavruyken bakımının önemi büyük sadece bakım yetmiyor tabi gün ve güneş ışığıda görmesi gerekir … Gün ve güneş ışığı kuşunuzun hem vucut gelişimi hemde çabuk kızgınlaşmasını sağlar bununla beraber güneş ışı gören kuşlar bir nevi güneş görmeyen kuşlardan çok daha sağlıklı olurlar ve tüyleri daha canlı ve göz alıcı olur.. Verim olarakta daha verimli olur genelde kapalı ortamda bulunan kuşunuzu gün ve güneş ışı gördüğü zaman hal ve hareketleri kontrol edilemecek hale gelir çünkü kuşunuzu vucut hücrelerini hareketlendirerek kuşunuzun daha canlı neşeli olmasını sağlar ..
Bizim yapmamız gereken yumarta dönemine girebilme ihtimali olan her kuşa muhakkak (kafeste tek beslenen dişi erkek yavru kızmaları damızlıklar hepsine ayırt etden verilmesi gerekir.Bazı üreticiler bunu veripte kum vermezler sakın öyle bişey yapmasınlar…
Eğer siz üreticiyseniz yada ne zaman ilk yavrumu alacağım bu muhabbet kuşlarından diye sabırsızlıkla bekliyorsanız mürekkep balığı kemiğini asın kefese.. Dişi muhabbet kuşu ne zaman kalamar kemiğini deli gibi yemeye kemirmeye başladı işte o zaman yumurta dönemine girmeye hazırlanıyor diyebiliriz..Bazı kafeslerde olmadığı zaman ise ya kafesinizin sağını solunu yada kafeste asılı olan yuvalığınızı kemirmeye başlar.. İç güdüsel olarak mineral ihtiyaçlarını karşılıyorlar ama sadece kalsiyum diyebiliriz P / fosfor mineralini de unutmamak gerekir.. Kemikte Ca/P dengesi söz konusudur..

Karar sizin :=)

dal darıyı alayım o zaman, zaten hiç sevmedi 15 gündür yarım sap şeklinde asmıştım aynen duruyor.
oyuncakları da çıkarayım, kalamar kemiğini de ayrıca alırım yarın. bu kadar gerekli bir şey olduğunu bilmiyordum, teşekkürler.

kuş bakmak oyle kolay degıl en azından saglıklı bır kuş ıstıyorsanız bunlar sart :=)

Kimse kolay olduğunu söylemedi zaten. ;)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:04 -->-> Daha önceki mesaj 20:54 --

Merhabalar yeniden.
Muhabbet kuşumu 2 hafta kadar önce elime alıştırdım.
parmağıma çıkıyor ne zaman istesem.
ama omzuma gelmiyor, ya da parmağımda bir yerden bir yere götürmek istediğimde sık sık uçup kaçıyor.
bunlara nasıl alıştıracağız?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:10 -->-> Daha önceki mesaj 10:04 --

@BARLAS
bana kafesin altındaki malzemeyi sormuşsunuz.
Kemirgen talaşı var, tozsuz büyük parçalı olanlardan.
Papağanlar için de kullanılabiliyormuş.
Evdeki tavşan için almıştım, kafesin alt tabanında kullandım. Pislikleri temizlemesi kolay oldu.