Karadeniz Pet

Dişi erkeğe yem yedirmiyor

yaprakner

Yeni Üye
Merhaba. Yaklaşık 1 senedir birlikte yaşayan bir dişi bir erkek muhabbet kusum var ikisi de ayni anda alındı. Disi erkege göre biraz kalıplı. Bir süredir erkek kuşu kafeste sürekli tunekten atıyor yemliklere dahi yaklaşmasına izin vermiyor. Yedek yemlik taktim dal dari veriyorum hic birine yaklastirmiyor. Ne yapabilirim eş tutmadilar mi o yuzden mi böyle yapıyor?

Selam. Dişi kuş erkekten karşılık alamıyor diye yapıyor olabilir. Ya da ciftlesmek için uygun ortamları yoktur. Bir yuvalık takarsanız problemin ortadan kaybolacagını düşünüyorum.

Selam. Dişi kuş erkekten karşılık alamıyor diye yapıyor olabilir. Ya da ciftlesmek için uygun ortamları yoktur. Bir yuvalık takarsanız problemin ortadan kaybolacagını düşünüyorum.
Yuvalik var aslında erkek çok fazla ürkek disiden kaçıyor

Peki öyleyse kafes sabit bir yerde mi acabq. Sabit olması önemli. Ve çok rahatsız edilmeyecekleri yukarıda bir yere taşımanız önemli. Bir de yuvanın yönünü değiştirin. Mesela doğuya bakıyorsa batıya çevirin yada güneye kuzeye. Dişi yuvaya girmiyorsa keşfetmesi için yuvaligin önüne dal darı koyun.

Peki öyleyse kafes sabit bir yerde mi acabq. Sabit olması önemli. Ve çok rahatsız edilmeyecekleri yukarıda bir yere taşımanız önemli. Bir de yuvanın yönünü değiştirin. Mesela doğuya bakıyorsa batıya çevirin yada güneye kuzeye. Dişi yuvaya girmiyorsa keşfetmesi için yuvaligin önüne dal darı koyun.
Teşekkür ederim

dişi kuşlar agresiflikleri ile bilinmekteler. Eğer tüydeyse de bu davranışları yapıyor olabilir. Analasamasalardi ilk bir ay içinde belli olurdu diye düşünüyorum.

Bu arada agresif olmalarının nedeni iç güdüsel olarak yuvayı koruma eğilimleridir : )

Bu arada agresif olmalarının nedeni iç güdüsel olarak yuvayı koruma eğilimleridir
Rahatsız edilmeyecekleri farklı Bi odaya alıp durumu gozlemleyecegim cevaplarınız için çok teşekkürler belki de rahatsız oldukları için olabilir dediğiniz gibi

Evet öyle bir deneyin olmazsa şenlenmesini sağlayacak tv radyo müzik gibi şeyler bırakın yanlarına. mesela ben sünger bob açtığımda coşuyorlar : )

Bu arada yumurta maması veriyor musunuz? çiftleşme öncesi 3 günde 1, yumurtadan sonra 2 günde 1 verilmesi öneriliyor. benim kuşlarım daha yavru çiftleşme yaşına gelmediler. bu yüzden sadece dışardan öğrendiklerimi anlatıyorum. sizin deneyimlerinize de saygı duyarım.

Evet öyle bir deneyin olmazsa şenlenmesini sağlayacak tv radyo müzik gibi şeyler bırakın yanlarına. mesela ben sünger bob açtığımda coşuyorlar : )

Bu arada yumurta maması veriyor musunuz? çiftleşme öncesi 3 günde 1, yumurtadan sonra 2 günde 1 verilmesi öneriliyor. benim kuşlarım daha yavru çiftleşme yaşına gelmediler. bu yüzden sadece dışardan öğrendiklerimi anlatıyorum. sizin deneyimlerinize de saygı duyarım.
Yumurta maması daha vermedim zaten daha kızışma belirtileri de yok ikisinde de şu davranışları duzeldigi zaman vermeye başlayacağım

Çok iyi yapmışsınız. Ama haftada bir kez vererek alışmalarını sağlayabilir hem de sağlık açısından faydalı olabilir. Çünkü ben haftada 1 yada 2 kez veriyorum. Fazlası yağlanma yapıyor diye öğrendim. Özellikle sarısı.

Geri