Karadeniz Pet

Dişi kuş alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

SadeceHasan

Meraklı Üye
Tam olarak emin değilim ama kuşuma bir eş alabilirim. Eğer alırsam almadan önce nelere dikkat etmeliyim sormak istedim. Ve birkaç sorum olacak onları da yanıtlarsanız sevinirim.

1-) Dişi kuşu kuşçudan alıp eve getirdiğimde karantinada tutmalı mıyım? Tutmalıysam kaç gün veya kaç hafta tutmalıyım?

2-) Eskiden kullandığım bir kafes vardı. Eğer dişi kuşu karantinada tutacaksam bu kafesi kullanacağım. Sorum şu ki benim kuşum oturma odasında. Yeni alacağım dişi kuşun kafesini de hemen kuşumun yanına, yani oturma odasına mı koymalıyım? Yoksa nereye koymam lazım?

3-)Kuşum 11 aylık. Yanına alacağım eş kaç aylık olmalıdır? Onu kendime alıştırmak istiyorum. Bu yüzden 9-10 aylık civarlarında bir dişi kuş alsam pek doğru olmaz diye düşünüyorum. Bu arada amacım üretim vs. değil.

4-) Şuanki kafesimiz oldukça büyük. 2 adet suluğumuz, 3 adet yemliğiniz+1 adet kendim almış olduğum, içine meyve sebze kuş kumu veya yumurta maması koyduğum yemliğimiz var. Onuda kafese asıyorum. Acaba sulukları veya yemlikleri paylaşamama durumu olur mu? 2 oyuncak+1 salıncak var. Ve 5 tünek var. Oyuncakları ve tünek sayısını azaltmalımıyım?

5-) Alacağım dişi kuşun erkek kuşumu dövmesinden, anlaşamamalarından ve erkek kuşumun bu sebeplerden dolayı kendisine zarar vermesinden çok korkuyorum. Acaba ben çok mu endişeleniyorum? Gül gibi geçiniyorlar mı kuşlar?

Kuşun ilk önce tüy,ayak,tırnak,gaga sağlığına ve hareketli olmasına bakmalıyız.

1.) karantinada tutmak için kuşun sağlığı çok önemli.Kuş temiz hareketli ise aynı kafese koya bilirsiniz.Kuş sağlıklı görünmüyor ise kafeste karantinada tutmalıyız.4-5 gün yeterli
2.) Yanık bir yere koyun ki birbirlerini göre bilsinler ve birlerinden haberleri olsun.
3.) 7-8 aylık kuş normal olur hada küçük olursa anlaşamama durumu olur.
4.) yemlik ve suluk sayısı iki tane olması iyi olur.Tünek sayısı 5 tane çok 3 tünek yeterli
5.) Bunu denemeden bilemeyiz.Başka bir kuşla kavga eden kuş sizin kuşunuzla mükemmel geçinebilir.Kuşların psikolojisi her an değişebilir.Önemli olan uzun vadede anlaşmaları. 1 ay kadar iyi anlaşan, kuşlar daha sonrada iyi anlaşırlar.

Kuşun ilk önce tüy,ayak,tırnak,gaga sağlığına ve hareketli olmasına bakmalıyız.

1.) karantinada tutmak için kuşun sağlığı çok önemli.Kuş temiz hareketli ise aynı kafese koya bilirsiniz.Kuş sağlıklı görünmüyor ise kafeste karantinada tutmalıyız.4-5 gün yeterli
2.) Yanık bir yere koyun ki birbirlerini göre bilsinler ve birlerinden haberleri olsun.
3.) 7-8 aylık kuş normal olur hada küçük olursa anlaşamama durumu olur.
4.) yemlik ve suluk sayısı iki tane olması iyi olur.Tünek sayısı 5 tane çok 3 tünek yeterli
5.) Bunu denemeden bilemeyiz.Başka bir kuşla kavga eden kuş sizin kuşunuzla mükemmel geçinebilir.Kuşların psikolojisi her an değişebilir.Önemli olan uzun vadede anlaşmaları. 1 ay kadar iyi anlaşan, kuşlar daha sonrada iyi anlaşırlar.
Teşekkürler hocam. Peki 7-8 aylık alırsam alışır değil mi?