Karadeniz Pet

Dişi Kuşumun Garip Huyu

• Konbuyu başlatan Hilal Mutlu
  • Başlangıç tarihi
H

Hilal Mutlu

Guest
Selamünaleyküm,

Arkadaşlar beni hatırlayan varsa, Çakıl isminde yavru kuşum vardı, hastalandı, ölmüştü. Çakal isimli erkek kuşum için yetiştiriyordum. Birkaç ay sonra, sonunda bir dişi kuş daha evlat edindik.

Gümüş Çakıl dedim ona(MAŞALLAH DEYİN :) ). 2 aylık. Buna rağmen iri(iyi beslenmiş) bir kuş.

27ZrmO.jpg

Gelin görün ki garip bir huyu var. Yemliğin içine giriyor, kendini fetüs gibi büküyor kalıyor. Yemleri dışarı döktüğü için bir yemliği boş bıraktım. İster istemez diğer doluya da dadandığı için çıkarttım, belli saatlerde vereceğim yemliği artık. Neyse.

nPrRVa.jpg

Bu şekilde duruyor. Komik geliyor ama gelin görün ki sıkışıp kalacak nefes alamayıp ölecek boynunu kıracak diye korkuyorum. Yumurtasını mı ne özledi hayvan anlamadım gitti. Yuva mı alsam hayvana içine girsin? Kendini güvende mi hissetmek istiyor acaba? Daha geleli iki üç gün falan oldu çünkü. Ama yavruluk alıp da süreci uzatmak da istemiyorum.

Şimdi de odasının tellerine tutunmuş asılmış bakıyor bana. Tüneklerinde durmayı çok sevmiyor. Sadece yatarken.

Akıl verecek birileri var mı bu garip huyu konusunda?

Şimdiden teşekkür ederim.

msj atamıyorum nasıl yazıyorsunuz bana izin vermiyor

Evet kuş erkek oyun oynuyo olabilir dışarı çıkmak istiyor olabilir salın çıksın biraz, bu herakete devam ederse içine giremiceği bir yemlik takmanız gerekir.

Alt kısmı okumamışım :D
Sebebi nedir pek bilemem ama, yabancılık çekiyor olabilir mi?
Başka yemlik deneyebilirsiniz, mamalık gibi, içine giremeyeceği...

Bir süreliğine yemlikleri çıkarın.
Kafes içinde bir kapdan yesin yemeğini.
yemlikleri çıkarın ki unutsun o huyunu...

Ama belirli saatlerde yem verme olayını unutun.
Tabanda daimi yem kalsın.

Bir süre sonra takın yemlikleri.
unutmuş olacaktır.

Oyun için Yapıyor olabilir ama Tehlikelide olabilir , Bu konularda biraz acemiyim

Babam kuşlardan anladığı için kendi aldı. Öncekini de o almıştı. Avize ışığı yüzünden olabilir, akşam tüy rengi de farklı duruyor ışık altında. Beyazımsı o burun :)

Teşekkür ederim, o şekilde deneyim. Erkek kuşun açık bir yemliği var, kum koymuştum ona. Yemlerini ona koyabilirim.

akıllı yemlik veya ızgaralı mamalık türü yemlikler kullanarak kuşun yemliğin içine girmesini önleyebilirsin ama yem dökmesine gelince onun kesin çözümü olmayabilir.benim erkek diye aldığım kuşum senin yaramazın yaptıklarını yapıyordu yemlikte yem bırkamıyor hepsini dışarı atıyor kendisi yemliğe girmeye çalışıyordu.akıllı yemlikle içine girmesini önledim ama yemleri canı sıkıldı mı ağzıyla yine dışarı atıyor.sonradan kuşumun dişi olduğu ortaya çıktı bende bu hareketleri içgüdüsel olarak yuva yapmaya çalışıyor diye yorumladım

Yemliğin kapağını çıkartın içerden takın derim.Komik duruyor yav :D

Benim kusta akilli yemlige giriyordu yeni aldigimda alisinca guvenmeye baslayinca kendilihindem birakti ilk baslarda ben yaklasinca korkup giriyodu yani zamanla alisir

Kuşu tek besliyorsanız tek sebeb tek beslemenizdir. Tek beslenen kuşlarda böyle davranışlar gözükebilir.

Evet, yemliğin kapağını çıkarttım. Daha mantıklı bir çözüm oldu. Şimdi sorun ortadan kalktı hamdolsun. Yemleri dökmüyor, oturmaya çalışmıyor, yiyor.

Komedi gerçekten de :D

Küçük kuşların yuva yapma içgüdüsü olduğunu sanmıyorum ben. Arkadaşların da dediği gibi 'oyun' herhalde.

Maşallah kuşunuza ama bana da erkek gibi geldi kuş, farklı resimlerini de çekip koyar mısınız?

Kesin dişi arkadaşlar.(çok hareketli elime alıp korkutmak istemiyorum çekecem diye de)

Yalnız bugün gene yemliğin içine girdi hayvan iyi mi :)

Herkese teşekkür ederim. Bırakana kadar sabır etmem gerek :)

zibidi ya :D her canlının bebek hali güzel olurmuş.bunlarda çok hareketli oluyor.Bizimkiside takla atıyo kafeste

Dağcı gibi hareketleri var bizimkinin de :D

Az önce banyosun girdi. Orayı bellese oyun alanı olarak daha iyi olur. :D Oyun oynuyor belli ya akşamları sakinleşiyor. Oyuncağı yok hayvanın almam gerek :)

Geri