Karadeniz Pet

Dişi Mubiş Besleyenlere Sorularım Var

Latte23

Yeni Üye
Merhaba.
Daha önce yavruyken erkek muhabbet kuşu almış ve çok güzel bir şekilde kendime alıştırmıştım. Maalesef geçen ay kaybettik. Şimdi yine bir yavru aldım. Erkek diye aldım fakat halinden tavrından dişi olduğunu anladım. 1 aylık minik bir yavru. Dişi kuş konuşmaz, sinirlidir, oyun yapmaz tarzında şeyleri birçok kişiden yıllardır duyuyorum. Besleyenlere sormak istedim. Kuşum geleli 3 hafta oluyor. Elime geliyor omzuma çıkıyor. Telefonla oynarken üstüme uçup telefonumla oynuyor. Biraz alıştı diyebilirim ama dolabımın üstüne çıkıyor bazen elimi uzatınca uzaklaşıp saklanıyor sonra kendiliğinden yine geliyor. Yanağına dokununca kızıyor. Ben konuşunca ciyaklıyor. Bir iyi bir kötü anlamıyorum.

Ekli dosyalar

• 20201120_121134.jpg
    20201120_121134.jpg
    620.4 KB · Görüntüleme: 24
Dişi kuşların ötüşü böyle genelde. Benim dişi kuşumda böyle minicikken almıştım adını da Minik koydum zaten. Konuşamaz değil konuşurlar elbet ama bir erkek daha çok kelime ezberleyebilir ve daha iyi taklit eder. Şahsen ben kuşların konuşturulmaya çalışmasını doğru bulmuyorum. Kuşlar doğal hayatta da babacık babacık diye gezmiyorlar. Ben kendi dişi mubişime konuşmayı öğretmedim ama beni seviyor en azından. Ağzımdan yem yer, havada uçar gelir omzuma konar, elimden yem yer. Bu kadarı yeterli bence zaten.

Dişi kuşların ötüşü böyle genelde. Benim dişi kuşumda böyle minicikken almıştım adını da Minik koydum zaten. Konuşamaz değil konuşurlar elbet ama bir erkek daha çok kelime ezberleyebilir ve daha iyi taklit eder. Şahsen ben kuşların konuşturulmaya çalışmasını doğru bulmuyorum. Kuşlar doğal hayatta da babacık babacık diye gezmiyorlar. Ben kendi dişi mubişime konuşmayı öğretmedim ama beni seviyor en azından. Ağzımdan yem yer, havada uçar gelir omzuma konar, elimden yem yer. Bu kadarı yeterli bence zaten.
Kuşa kağıt verip, 'sabaha kadar ezberleyeceksin' denilmiyor. Kuş tercihe bağlı olarak kelimeyi hafızasına alıyor.
Her zaman da babacık diye gezmiyor zaten. Mutlu olduğunda ya da sizle oynarken konuşuyor ve konuştuğunda sizin ona karşılık vermeniz hoşuna gidiyor.
Naçizane fikrim, konuşan kuş daha mutlu oluyor.(Evde tek besleniyorsa.)

Kuşa kağıt verip, 'sabaha kadar ezberleyeceksin' denilmiyor. Kuş tercihe bağlı olarak kelimeyi hafızasına alıyor.
Her zaman da babacık diye gezmiyor zaten. Mutlu olduğunda ya da sizle oynarken konuşuyor ve konuştuğunda sizin ona karşılık vermeniz hoşuna gidiyor.
Naçizane fikrim, konuşan kuş daha mutlu oluyor.(Evde tek besleniyorsa.)
Ben de biliyorum elbette kuşlara kağıt verilip gerekli kelimelerin ezberletilmediğini. Kuşlar yanlız olduklarında etrafında çok sık duyduğu kelimeleri taklit ediyorlar bunun mutlu olup olmama ile bir ilgisi yok. Mutlu, yaşı gelmiş ve sağlıklı bir kuşun eşi olması gerekir. Konuşan kuşların çoğunluğu konuşturulmak amacıyla yanına eş alınmayan kuşlar. Ha her kuş eşi olunca mı mutlu oluyor tabii ki de hayır. Bazı kuşlar aksine ev halkıya iç içe daha mutlu oluyorlar o durumda konuşmalarına bir şey diyemem. Ama bir kuşu konuşturmak için almak yanlış geliyor bana. İleri zamanlarda yanına eş alınması düşünerek sahiplenmeli kuşlar. En azından ben öyle düşünüyorum.

Dişi kuşların bağlılığı erkeklerdan daha fazla olduğunu söyleyebilirim bu arada. Erkekler çok bağırarak ötmezler dişi kuşlar genelde böyle ötüyorlar.
Evet ben salona gittiğimde peşime uçup duruyor beni çağırıyor gibi. Ani duygu değişimleri olmasa çok tatlı. Senelerdir sürekli bana öpücükler veren oyunlar oynayan güzel danslar ve ötüşler yapan oğluma alıştığım için yadırgadım sanırım ama bu kuş nerde olursam hep bana bakıyor beni izliyor

Geri