Karadeniz Pet

Dişim kuluçkada. Kafes temizliğini nasıl yapabilirim?

messevim

Meraklı Üye
Merhaba, kuşum kuluçkada. 1 haftadır kafesi temizleyemiyorum. Birkaç yerde okudum. Dişi Kafes temizliğinden sinirlenip yumurtaları kırabilir deniliyor.

Ayrıca erkek kuşumda sürekli yuvalığın içine giriyor. Dişiyi içeride besliyor. Dişi günde 2-3 defa kafes dışına çıkıyor. 1-2 dk sonra tekrar giriyor.

Bu hareketlerde a normal birşey varmı? Erkeğin yuvalığa girip yumurtalara zarar vermesinden korkuyorum. Ayrıca çiftleştiklerinide hiç görmedim. Yuvalığın içinde çiftleşiyor olabilirlermi?
f608ac5744c001823765749d58d5f886.jpg

5bd70fa60fe323c60b53d3f59a619084.jpg

Son olarak yavrulara yumurtadan çıkarsa, çoğunlukla anaya mi benzer babayami merak ettim :)

Yavrular anneye babaya buyuk ebeveynlerine benzer guzel renkler cikacak masallah kulucka baslamis artik ciftlesme olmaz baba disiyi icerde disarda besleyebilir rahatsiz edilmemeli kafes alti izgarali ise kolayca temizlenebilir kafesin yerini degistirmeden hizli ve sakince haftada bir temizleyin sikinti olmaz yuvalik kapsinida acip sık kontrol etmeyin insallah yumurtalar yavru olur saglikla buyur

Yavrular anneye babaya buyuk ebeveynlerine benzer guzel renkler cikacak masallah kulucka baslamis artik ciftlesme olmaz baba disiyi icerde disarda besleyebilir rahatsiz edilmemeli kafes alti izgarali ise kolayca temizlenebilir kafesin yerini degistirmeden hizli ve sakince haftada bir temizleyin sikinti olmaz yuvalik kapsinida acip sık kontrol etmeyin insallah yumurtalar yavru olur saglikla buyur
Şuana kadar 4 yumurta geldi, dişi yuvalığın dışına çıkınca hızlıca yeni gelen yumurtayi numaralandiriyorum. Bunun dışında pek rahatsız etmiyorum. Yarinda kismetse kafesi temizleyecegim. İnşallah ilk yavruları alırım. İlginiz ve temenniniz için teşekkürler.

Yuvalığın tabanında ne var anlayamadım.
Beyaz renkli havlu mendil gibi geldi bana.

Yuvalığın tabanında kuş kumu var. Talaş temin edemedim. Bende elimdeki kuş kumunu böyle değerlendirdim.

Bir sıkıntı olurmu?
Kuş kumu için bir fikrim yok.
Yalnız burdan öğrendiğim kadarı ile yuvalık temizliği kuluçka döneminde kafes temizliğinden daha fazla önem arz ediyor.
Konuyu gündemde tutup ustaların fikrini almakta fayda var.
Kum bana yumurtaları soğuk tutabilir gibi geldi.

Kuş kumu için bir fikrim yok.
Yalnız burdan öğrendiğim kadarı ile yuvalık temizliği kuluçka döneminde kafes temizliğinden daha fazla önem arz ediyor.
Konuyu gündemde tutup ustaların fikrini almakta fayda var.
Kum bana yumurtaları soğuk tutabilir gibi geldi.
Yuvalık zaten kirlenmiyor. Kuş dışkısıni kafesin dışına yapıyor. Yuvalığın içinde sadece kuşun tüyleri var. Onlarida bilerek almıyorum. Yumurtaları sıcak tutar.

Kuş kumunu gelirsek, yumurtaları soğuk tutar meselesi aklıma hiç gelmemişti. Ama bu saatten sonrada yapacak bişey yok. İnşallah bir sıkıntı olmaz.

Yuvalık yavruların dışkısı ile kirleniyor.
Kuş yumurtalara yattığı sürece ısı kaybı olmaz diye düşünüyorum bir yandan da.
Talaş daha naif daha sıcak bir malzeme gibi geldiğinden kum için öyle bir çıkarsamada bulundum.

Anne yumurtaları gagasıyla gerektiğinde cevirir ve yumurtanin bir tarafi sicak kaldi bir tarafi soguk kaldi gibi bir problem yasanmaz. Ayrica yuvalik icin kum kullananlarda var buda problem degil. İnşallah yavrular cikarsa ileride problem yasamaniz muhtemel. Gordugum kadariyla folluk kullanmamissiniz. Bu sekilde temizligi nasil yaparsiniz bilmiyorum. Suan icin kirlenmeyen yuvaliginiz yavrular ciktiktan sonra en az haftada 1 temizlik gerektirecek.

Anne yumurtaları gagasıyla gerektiğinde cevirir ve yumurtanin bir tarafi sicak kaldi bir tarafi soguk kaldi gibi bir problem yasanmaz. Ayrica yuvalik icin kum kullananlarda var buda problem degil. İnşallah yavrular cikarsa ileride problem yasamaniz muhtemel. Gordugum kadariyla folluk kullanmamissiniz. Bu sekilde temizligi nasil yaparsiniz bilmiyorum. Suan icin kirlenmeyen yuvaliginiz yavrular ciktiktan sonra en az haftada 1 temizlik gerektirecek.
İlk kuluçkam olduğu için biraz acemilik oldu. Follok hiç aklıma gelmedi. Yavrular çıktıktan sonra yuvalığa müdahale edersem anne strese girip yavruları beslememe gibi bir tavır sergilermi? Eğer sergilemezse yavruları bir kenara koyup yuvalığı temizleyip tekrar yavruları yerine koyabilirim.

İlk kuluçkam olduğu için biraz acemilik oldu. Follok hiç aklıma gelmedi. Yavrular çıktıktan sonra yuvalığa müdahale edersem anne strese girip yavruları beslememe gibi bir tavır sergilermi? Eğer sergilemezse yavruları bir kenara koyup yuvalığı temizleyip tekrar yavruları yerine koyabilirim.
Yavrular ciktiktan sonra genelde aşırı tepki vermiyorlar. Ama her kuş kendine özel davranabiliyor. Garantisi yok

Ben 2 senedir ugrasiyorum bende de tek cift var ama bir turlu yumurta olmadi ne zamn kizissa hep tuy dokumune giriyor
Bende 1 yıldır bu çiftler. Yazın kuşları balkona koydum. Kendi hallerinde kaldılar. O ara baktım yumurtladı dişisi. Herşey rahatsız etmemekte kalıyor sanrım.

Geri