Karadeniz Pet

Erkek Muhabbet Kuşum ve Yanına Aldığım Eş Hakkında.

İsmail11

Yeni Üye
Öncelikle Merhaba İyi Forumlar;
-Bir yıldır beslediğim erkek muhabbet kuşum ve yanına eş olarak aldığım dişi muhabbet kuşu ile ilgili siz ustalara bir kaç soru sormak istiyorum.Sorularım biraz fazla olabilir,çünkü hazır konuları inceledim ve tam olarak sormak istediklerimi bulamadım yada tatmin olamadım desem daha doğru olur.Değerli fikirleriniz ve okumaya ayırdığınız zamanınız için şimdiden teşekkür ederim..

Yukarıda da belirttiğim gibi yaklaşık bir yıldır beslediğim ve konuşkan bir muhabbet kuşuna sahibim.Yalnız kalmasını ve sıkılmasını istemediğim için yaklaşık bir ay önce erkek muhabbet kuşumu da alıp petshoptaki kafesin içine salarak iyi anlaştığını gördüğüm bir dişi kuş aldım.Dediğim gibi amacım sadece ona bir arkadaş almaktı.Fakat her kuş sahibinin de isteyeceği gibi eş tutmalarını ve yavrular almak istedim açıkçası :).Fakat benim durumum üreticilikten biraz farklı :).Bu yüzden size danışma gereği duydum.

Eve ilk getirdiğim zaman Erkek muhabbet kuşum aşırı ilgiliydi.Dişinin etrafında dolaşıyor kafa sallıyor üzerine basıyor ve benim öğrettiğim kelimeleri ve ıslıkları ona söyleyip duruyordu vesselam :).Lakin bir süre sonra erkek muhabbet kuşum evdeki yaşamına aynen devam etmeye başladı.Daha doğrusu dişi kuş ile ilgileniyor ama sadece bir dakika falan sürüyor,sonra yine etrafta oyunlar oynamaya devam ediyor dişi kuşu takmıyor bile.Sonra tekrar geliyor dişi kuşun yanına.Bu aralar birbirlerini kaşımaya ve birbirlerinin gagalarıyla oynamaya başladılar.Ama yine dediğim gibi sadece bir dakika falan sürüyor sonra bizimki yine kaçıp etraftaki nesnelerle ilgilenmeye başlıyor.Hatta genelde Erkek muhabbet kuşum nereye giderse dişi kuşum onu takip ediyor :).Bunları anlatma sebebim aslında kuşlarımı besleme şeklim ile ilgili biraz fikir sahibi olup yorum yapmanız :).

Onları kafeste tutmak istemiyorum.Sabah kafeslerini salona getirip kapısını açıyorum.Akşam 18.00'dan sonra karanlık başlayınca kendileri giriyorlar kafese bende kapatıp onları yatak odasında 2 metre yüksekte bir dolabın üzerine koyuyorum.Sormak istediğim sorulara gelirsem eğer; :)

1)Böyle serbest bir şekilde dolaştıklarında eş tutmaları mümkün olur mu?.Çünkü tüm oda onlara ait oluyor geziyorlar ve yukarıda bahsettiğim durumlar oluyor izlemek gayet keyifli oluyor :)

2)Erkek muhabbet kuşumun ilgisi bize hala kesilmiş değil.Ele geliyor konuşuyor ıslıklar çalıyor.Zamanla bize karşı olan ilgisi kesilir mi? Böyle bir duyum almıştım çünkü.

3)Eğer eş tuttuklarından ve çiftleştiklerinden emin olursam onları sürekli kafeste mi tutmalıyım yoksa yine aşırı sık olmayacak şekilde salsam sıkıntı olur mu?

4)Erkek muhabbet kuşum oyuncaklarına ve evdeki bazı oynayabildiği nesnelere dediğim gibi baya ilgili.O oyuncakları ve nesneleri ortadan kaldırıp sadece dişi kuşuma mı odaklanmasını sağlamalıyım yoksa eski düzende devam etsem sonuç alabilir miyim?

Fotoğraflarınıda ekliyorum yazının altına :).Şimdiden tekrardan teşekkür ediyorum tüm ustalara.

Güzel kardeşim üslubuna bayıldım öncelikle :)
Ben olsaydım diyerek başlıyorum..
Ben olsaydım kuşlarımı bir süre yalnız bırakır, bir odaya koyar, oyuncakları felan kaldırırdım. Yemine nijer tohumu katar veya hafta 3 kere mama yapar verirdim eğer yiyorsa tabi. Yani kuşu biraz dişiye zorlamış gibi düşünelim. 15 gün felan bu işlemi sürdürdükten sonra gözlemlerine göre ne yapacagına karar verirsin ama yavru almak istiyorsan bu işlemleri uygularsan iyi olur :)

İyi günler dilerim :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kafese yuvalık takın ve kafesten çıkarmayın bende salmayı çok seven ve kendimi bu konuda zor tutan biriyim. Hemen hemen aynı şeyleri yaşıyoruz açtığım konulara bakabilirsiniz, fazla muzdariptim bu konularda ki hala öyleyim ama tavsiyelere uyuyorum. Şöyle ki kafesten çıkarınca ilgileri birbirlerinden çok dışarıya doğru dağılıyor özellikle eğitimli alışık olan kuş için, benimki de erkek ve konuşuyor. Dişiye kur yaparken aşkım vs diyor ıslık çalıyor :) Yumurta maması yapın haftada 2-3 kez, yemlerine nijer tohumu ekleyin fazla eklemeyin çünkü ishal olabilirler, fazlası zarardır. Mamaya çok minik tarçın ekebilirsiniz, kızıştırıcı özelliği vardır. Kafesteki oyuncakları kaldırın ve 2 den fazla tünek olmasın kafeste. Kalamar kemiği alın kafese takın, kuş kumu da edinin. Taze yem verin. Hayırlısı olsun sizin içinde benim için de İnşe'Allah tez zamanda güzel sağlıklı yavrular olsun :)

Geri