Karadeniz Pet

Erkek sandım dişi çıktı.

cicikuş messi

Yeni Üye
Kuşçuda gagası siyah olan erkek kuş seçtim. Meraklı meraklı bize bakıp kafesinden çıkmaya çalışıyordu. Ben de kolay alıştırırım, insanlardan korkmuyor düşüncesiyle aldım. Bi kaç gün sonra pembe ceresi mavi beyaz oldu ve hareketleri de dişi gibi olunca dişi olduğuna kanaat getirdim. Foruma da sordum tabii. Biraz moralim bozulmuştu dişiler zor egitilir diye ama çok minnoş bi kuş iyi ki bunu almışım :) Kuşumu eve küçük kutuyla getirdim. Direkt kafesin içine doğru açtım kapağını ki odaya uçup bi yere çarpmasın. Biraz konuştum sonra çok yorgundum yanında uyudum. O da bana bakıyordu. Bir gün kafesinde durdu mu hatırlamıyorum ilk gün de çıkarmış olabilirim. Kafesin içine soktum elimi hiç kaçmadı. Uzattım karnına koydum parmagima çıktı. Tedirginlikten hareket etmedi çıkardım dışarı parmağımda uyuttum sonra kafesine koydum. Etrafı tanıdı biraz çıkardığımda duvara çarpar gibi oldu ama toparladı, öğrendi odayı. Uçmayı çok seven bi kuş aşırı hareketli hep kafesinden çıkmak istiyordu. Çıkardığımda da camda uçan kuşları görüp cama uçuyordu. Perdenin arkasindan bile cama gidiyodu. Nasıl başedicem çok özgür ruhlu kuş derken kafesine salıncak aldım, oyuncak koydum bir iki. sevdi biraz kafesini. Yine ilk zamanlar kafeste yem yemiyordu elimden yiyordu. Kafesi öğrensin diye yedirmeme kararı alıyordum ama dayanamayıp veriyodum aç kalmasın diye. Zamanla öğrendi kafeste yemeyi de. Tüylerini de sevdiriyor uyku modundayken. Dal dari alıp parmak şıklatiyorum geliyor parmagima. Onun haricinde telefon çok seviyor. Ayna vermemeye çalışıyorum sadece kafesine koyarken kandırma amaçlı kullanıyorum. bi tane yuva yaptım daha yavru olduğu için içine girmeyi çok seviyor. Bilgisayarla uğraşırken o da klavyede, mausede oynamayı çok seviyor adeta oyun parkı. verdiğim bütün yiyecekleri yiyor yemek seçmesi yok. ama hala anlamadığım ve benim için iyi olan bi huyu var. Çok konuşmuyor. Diğer kuşlarım çok sesliydi. Bu genelde akrobatik hareketler yapıyor gamer kuş. İsmini de ilk aldığımda topla oynuyor diye messi koymuştum dişi olduğunu öğrendim ama ismi hala messi.

Merhabalar 🙂 ne güzel kısa zamanda size alıştığına göre sıcakkanlı bir kuşmuş. Yalnız şunun uyarısını vermek istiyorum ne versem yiyor yemek seçimi yok demişsiniz. Aman dikkat edin bizim yedigimiz yiyeceklerden vermeyelim. Onların metabolizmasıyla bizim bir değil. Devamında kursak mantarı ve çeşitli bakteriyel hastalıklara sebebiyet verir. Ve ömrünü kisaltirsiniz.😕 Haftada bir sebze meyve verin bunun yanında multivitamin gervit ve probiyotik entrobac temin ediniz. Haftada bir de farklı günlerde bu takviyeleri verin. Ve son cumlenizin yorumunu da yapayım her kuş aynı olmaz tıpkı insanlar gibi. Hepsi farklı karakterlere sahip önceki kuşunuz çok oyuncudur bu kuşunuz sakin yapılıdır. 🙂🖐🏻 Uzun sağlıklı ömrü olsun 🙏🏻

Ha birde kusunuzun görsellerini görmek isteriz. 🙂 Ayrıca gözden kaçırmışım dişi kuşlar erkeklere oranlara daha az konusurlar daha az kelime öğrenirler 🙂

Merhabalar 🙂 ne güzel kısa zamanda size alıştığına göre sıcakkanlı bir kuşmuş. Yalnız şunun uyarısını vermek istiyorum ne versem yiyor yemek seçimi yok demişsiniz. Aman dikkat edin bizim yedigimiz yiyeceklerden vermeyelim. Onların metabolizmasıyla bizim bir değil. Devamında kursak mantarı ve çeşitli bakteriyel hastalıklara sebebiyet verir. Ve ömrünü kisaltirsiniz.😕 Haftada bir sebze meyve verin bunun yanında multivitamin gervit ve probiyotik entrobac temin ediniz. Haftada bir de farklı günlerde bu takviyeleri verin. Ve son cumlenizin yorumunu da yapayım her kuş aynı olmaz tıpkı insanlar gibi. Hepsi farklı karakterlere sahip önceki kuşunuz çok oyuncudur bu kuşunuz sakin yapılıdır. 🙂🖐🏻 Uzun sağlıklı ömrü olsun 🙏🏻
teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için. Dikkat edeceğim. Ben de meyve ve sebze olarak kastetmiştim. Meyve ve sebzeleri de muhabbet kuşuna uygun mu diye araştırıp veriyordum. :) Vitamin gibi şeyler yabancı madde diye vermek istemiyorum onları meyveyle karşılasın istiyorum.

Yuvayı oyun ve sıcak bi alan olsun diye yaptım. Yumurtlama döneminde yumurta yapmasın diye kaldıracağım.

Maşallah maşallah lokum bu lokum 😍 tam eğitilecek kuş 🙂 yanına eş alırsanız size ilgisi azalabilir. Yok önemli değil yavruları olsun derseniz eş alabilirsiniz 🙂 tüyü gibi ömrü olsun 🙏🏻

Geri