Karadeniz Pet

eş kuşlarımın mama yememesi

erhanmat

Meraklı Üye
Daha önce de konu açmıştım.Yeni eş tutmuş kuşlarım var.5 haftadır bende.Fakat sürekli yaptığım yumurta_havuç mamasını yemiyorlar.Az miktarda tüketip öylece kalıyor.Kuşları da fazla rahatsız etmek istemiyorum.Henüz alışmadıkları için mi yemiyorlar?Ne yapabilirim?Ayrıca şuan tüydeler.

Benim ilk mubişlerimde öyleydi evde hazırladığım mama yedirememiştim sonra birkaç marka ıslak yumurtalı hazır mama denedim onlarıda yemediler.En son aldığım yere gittim ordaki açık kuru mamadan getirdim çok iştahla yediler.Sonra kendim malzemeleri biraz değiştirerek yaptım mamayı verdim az da olsa yemeye başladılar.Hayla ideal damak zevklerine uygun tarif deniyorum.Bazen alışkın olmadıkları için de bunu yapıyorlar mamalarına sevdiği yiyeceklerden katabilirsin yine ilk aşamalarda mama varken yemlikleri kaldırabilirsin.Bu kısım biraz senin yaratıcılıgına kalmış.Birazda olsa yedikleri için benim tahminim tadı yada kıvamı pek hoşuna gitmiyor olabilir.Netten çeşitli tarifler var o tariflere bakarak az çok mamaya hangi malzemleri kullandıklarını görürsün o malzemlerden uygun bir birleşim yaparsan seveceklerdir.

Bu eşler yeni.Diğer kuş afiyetle götürüyor.Bakalım alışacaklar mı.

Benim tarifi vereyim bir deneyin isterseniz bugün yaptım baya yediler.Ortalama 2-3 kuş için malzemeler 2 dilim tuzsuz etimek ,1 kaşık irmik,yarım kaşık mısır unu,2 adet bebe büskivisi,yarım haşlanmış yumurta,serçe parmağı yada biraz fazlası havuç ve haşlanmış mısır.
Mamanın kuru kısmı etimek ve bebe büskivisi haşlanmış yumurtanın kabukları havanda ezip yiyebilcekleri küçüklüğe getiriyorum.(Yumurta kabuklarındaki yumurta zarını ayıklıyorum.)Üstüne irmik,mısır unu ekleyip karıştırıyorum böylece mamanın kuru kısmı tamamlanmış oluyor.Havuçları kağıt havlu üstüne rendeleyip fazla suyunu emene kadar biraz sıkıyorum.Kuru mamaya başta havuçları ekleyip kıvamı ve miktarı tutana kadar azar azar ekleyip karıştırıyorum.Yarım haşlanmış yumurtayıda rendeleyip ekliyorum üstüne en son haşladığım mısırları ekleme yaparak son bir kez karıştırıyorum.Böylece mama servise hazır oluyor.

Geri