Karadeniz Pet

Eş tutma ve üretime geçiş

Yunus Koşar

Paylaşımcı Üye
Herkese merhaba, resimdeki kuşları 2 ay önce bir üretimhaneden aldım. Aldığımda eş değillerdi ayrı salmalarda bulunuyorlardı. 2 aydır ev ortamında pek kullanılmayan bir oda da sadece bu kuşlara bakıyorum. Kuşların arasındaki ilişki normal kavga vs. yok. Arada bir öpüşme, karşılıklı tüylerini düzenleme ve çeşitli ötüşlerle ufak çaplı kur yapıyorlar birbirlerine. Dişinin ceresi resimlerdeki gibi hala beyaz.
Aldığım günden beri aralıklarla mama, suluktan uygulamalı multivitamin takviyesi, sirkeli su, probiyotik ve sarımsaklı su uygulamaları yapıyorum. Tam 2 ay oldu. Bazı sorularım olacak sizlere...

Sizce yuvalık takmalı mıyım artık kafeslerine?
Yoksa çeşitli besinlerle kızıştırma yoluna gidip beklemeli miyim daha?
Ve son olarak
Aldığım yere 5-6 aylık kuş arıyorum dediğimde bu kuşların olduğu salmalara yönlendirdi beni. Bende bu iki kuşu seçmiştim. Sizde yaş tahmini yapabilir misiniz? Pek güvenememiştim çünkü o zaman 5-6 aylık olduklarına.

Ekli dosyalar

• IMG_3046.JPG
    IMG_3046.JPG
    946 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG_3057.PNG
    IMG_3057.PNG
    1.3 MB · Görüntüleme: 44
  • IMG_3043.JPG
    IMG_3043.JPG
    1.1 MB · Görüntüleme: 40
  • IMG_3048.JPG
    IMG_3048.JPG
    1.1 MB · Görüntüleme: 38
Bana göre kuşların tuy değişimde şu an yanlış görmüyorsam tuy fişekleri gördüm ve tüyleri seyrek gibi yaş olayına gelirse de yaşında değiller yavru da değiller bence yuvalık takman onları teşvik edebilir tabiki bu arada haftada 3 kere mama vitamin desteğine devam et ilk yumurta gelene kadar

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bana göre kuşların tuy değişimde şu an yanlış görmüyorsam tuy fişekleri gördüm ve tüyleri seyrek gibi yaş olayına gelirse de yaşında değiller yavru da değiller bence yuvalık takman onları teşvik edebilir tabiki bu arada haftada 3 kere mama vitamin desteğine devam et ilk yumurta gelene kadar

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Yaşları 4-5 aylık gibi. Yuvalık takmanız veya takmamanız durumu çok etkilemez. Ama yine de takılı dursun zararı olmaz.

@Selçuk YÜKSEL belki fotoğraflarda pek belli olmuyor ama gözlerde gri iris halkası ne zaman oluşur? Çünkü mavi kuşta o gri halka var yeşilde de yeni yeni oluşmaya başladı.
8 9 aylikke başlıyor tam beyazsa yaşında dır o zaman ama dediginiz gibi resi kerde yok o halka

Yuva ve yavrular için erken güzel kuşlar maşallah 1 ay kadar daha haftada bir mama verin 6 7 aylık gibiler

Yuva ve yavrular için erken güzel kuşlar maşallah 1 ay kadar daha haftada bir mama verin 6 7 aylık gibiler

Mayıs ayına kadar bekliyeyim o halde ben mayıs’a doğru da yuvalık takarım.
Peki kızıştırma yöntemleri uygulamalı mıyım?
Bir de ev ortamında yavru alabilir miyim kolayca? Uygulamam gereken şeyler var mıdır sıkıntı çekmemek adına?

Kızıştırici vs yok eğer imkan var ise ayrı bunları Mayıs gibi eşe at o zaman verim alma oranın daha yüksek

Kızıştırıcı besinler alabilirim sorun değil benim açımdan ama anladığım kadarıyla siz önermiyorsunuz doğru mu?
Ayırmak doğru olur mu ki?

Ben hiç kizistirici bir şey kullanmadım bana uydurma geliyor havuç verin yumurta maması verin bakın nasıl kiziyorlar

Ben hiç kizistirici bir şey kullanmadım bana uydurma geliyor havuç verin yumurta maması verin bakın nasıl kiziyorlar

Ev ortamında tek bu çifte bakıyorum ama.
Üretimhane gibi 10 çift filan kuşum olsa gerek duymam bende kızıştırmaya
Çünkü kuşlar orda birbirlerinden etkileniyor ama evde böyle bi şey söz konusu değil. O nedenle sormuştum aslında

Kızıştırıcı besinler alabilirim sorun değil benim açımdan ama anladığım kadarıyla siz önermiyorsunuz doğru mu?
Ayırmak doğru olur mu ki?
Kızıştırdı besin demiyelim biz ona verimliliği arttırmak amaclı sağlıklı besleme olsun bunun için dır ki insanlarda bile bebek planı yapan insanlara doktorlar hem bayan hem erkek için sağlık beslenme ve bazı vitamin takviyeleri yaparlar bunun için sizin yerinizde olsam bir ay boyunca nekton e nekton s ve haftada 3 gün mama takviyesi ile ayrı ayrı besleyin bir atın sonunda erkeğin kafesine atarsınız dişiyi sonra gelsin yumurtalar

Kızıştırdı besin demiyelim biz ona verimliliği arttırmak amaclı sağlıklı besleme olsun bunun için dır ki insanlarda bile bebek planı yapan insanlara doktorlar hem bayan hem erkek için sağlık beslenme ve bazı vitamin takviyeleri yaparlar bunun için sizin yerinizde olsam bir ay boyunca nekton e nekton s ve haftada 3 gün mama takviyesi ile ayrı ayrı besleyin bir atın sonunda erkeğin kafesine atarsınız dişiyi sonra gelsin yumurtalar

Dediğiniz uygulanabilir fakat bir çift kuş için 80-90 TL edicek bu iki ürün ne kadar doğru karar olur bilemedim.
6-7 çift kuşum olsaydı gözüm kapalı verebilirdim o ücreti.
Yine de teşekkür ederim.