Karadeniz Pet

Eşleştirmeyi nasıl yapmam gerekir.

Kamen

Emektar Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Herkese merhaba.
4 adet muhabbet kuşum var.
Dişiler bir süredir beraberler.
2 adette yeni erkek aldım.
Dişiler ve erkekler arasındaki eşleştirmeyi nasıl yapmalıyım
1 adet ortadan ayrılabilinir kafes var.
4 unu bir yerde tutup gözlem yapmam mı daha doğru olur?
Yoksa eşlerini ben mi belirliyeyim.
Açıkçası dördünün bir arada olması halinde istenmeyen kavgalar olur diye endişe ediyorum.

Kuşların hepsini çifthane atıp anlaşanları ayırmak en doğrusu bence.

Kuşların hepsini çifthane atıp anlaşanları ayırmak en doğrusu bence.
Ne kadar bir süre gözlemde bulunmam gerekir acaba sağlıklı bir karara varmak için.
Bir de gün içerisinde evde olmayacağım bu süre zarfında kavga dövüş çıkma olasılığını kestirememek düşündürüyor.

Bir de bu kuşu erkek diye aldım ama beraberinde aldığım diğer erkek kuş da buna kur yapıyor sanki.
Kafa kaşıma vs.

Ekli dosyalar

• P_20160906_215231.jpg
    P_20160906_215231.jpg
    1,007.5 KB · Görüntüleme: 25
No problem kuş erkek ama birde mavinin ceresini atin ona da bakalim

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evde musait oldugunuz gunde birarada dursunlar izleyin kendileri secsinler sonra ayirirsiniz

Ekli dosyalar

• P_20160906_220437_1.jpg
    P_20160906_220437_1.jpg
    598.3 KB · Görüntüleme: 24
Evet hocam ikiside erkek MASALLAH Insallah yavru alirsiniz

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ne kadar bir süre gözlemde bulunmam gerekir acaba sağlıklı bir karara varmak için.
Bir de gün içerisinde evde olmayacağım bu süre zarfında kavga dövüş çıkma olasılığını kestirememek düşündürüyor.
Bazen birkaç saat yeterli oluyor karar vermek için. Evde olduğunuz tatil gününüzde bu işleri yaparsanız kavga olma durumunda hemen müdahale edebilirsiniz.

Bazen birkaç saat yeterli oluyor karar vermek için. Evde olduğunuz tatil gününüzde bu işleri yaparsanız kavga olma durumunda hemen müdahale edebilirsiniz.
Mavi olan yeni erkek pet shop kafesinde de gördüğü her dişiye kur yapıyordu evde de ikisine birden kur yapma gayretinde bulundu.
Biri ile yem kustular birbirlerine.
Diğer erkeğide cüssesi itibariyle daha iri olan dişi ile ayırdım fakat henüz iletişimleri olmadı birbirlerine karşı.
Uyku saatleride geldi sayılır.
Kavga gürültü olmasa bari yarın evde değilken.

Hepsini aynı kafese koymayın sadece 2 erkeğiniz varmış aslında pek kavga olmaz phetshop da bi abimiz erkekleri bir yere dişileri bir yere ayırıyordu yanyana ama birbirlerini görmüyolardı ve 10 15 dakika bu şekilde bekleyip ortadaki örtüyü kaldırıyordu ilk dişinin yanına hangi erkek. giderse o onu onla eş yapıyordu birde örtüyü kaldırmadan öterek anlaşanları çift yapardı zaten öterken üç aşağı beş yukarı anlıyosunuz durumu bu şekilde yavruda almışlığı var.

Hepsini aynı kafese koymayın sadece 2 erkeğiniz varmış aslında pek kavga olmaz phetshop da bi abimiz erkekleri bir yere dişileri bir yere ayırıyordu yanyana ama birbirlerini görmüyolardı ve 10 15 dakika bu şekilde bekleyip ortadaki örtüyü kaldırıyordu ilk dişinin yanına hangi erkek. giderse o onu onla eş yapıyordu birde örtüyü kaldırmadan öterek anlaşanları çift yapardı zaten öterken üç aşağı beş yukarı anlıyosunuz durumu bu şekilde yavruda almışlığı var.
şimdilik birbirlerine yem kusan ile iletişim halinde bulunmayan dişi ile erkeği eş olarak ayırdım.
Yalnız dişileri birbirlerinden ayıran sadece bir paravan var.
Görmüyorlar ama seslerini duydukları zaman kafesin en bitişik noktasına kadar gelip buluşmaya çalışıyorlar.
Bu da erkeklere duyacakları ilgiyi azaltır diye düşünüyorum.

Bilemedim bizim bir komşu var. Ortadan bölmeli kafesin bölmesini çıkarmış. 2 dişi 2 erkek var. Ne zaman ziyarete gitsem hepsi birbirinden ayrı takılıyor. Hiç yanaştıklarını görmedim

Bilemedim bizim bir komşu var. Ortadan bölmeli kafesin bölmesini çıkarmış. 2 dişi 2 erkek var. Ne zaman ziyarete gitsem hepsi birbirinden ayrı takılıyor. Hiç yanaştıklarını görmedim
Kavga gürültü ve yavru beklentisi yoksa bence beslemek için makul bir yöntem.
Benimkilerin değil başka bir kuşa kendilerine bile tahammülleri yok.
Yavru alacağım diye 6 tane kuş aldım 6 ayda.
Degistirme huyumda yok.
Bundan ötürüdür ki yavrulamasa bile kavga gürültü olmamasına razı bir durumdayım.

Diger iki kusunuz cift mi
Onları yavruyken almıştım dişi yeni yeni kızgınlığa girecek gibi.
Aslında onlar yavrulukta zaman geçirmeye başlamışlardı fakat kafesi büyütmek istedim ve yeni kafes stres oluşturdu ve yuvalık ile ilgi alakayı kestiler.

İki dişiyi internetten ücretsiz sahiplendim farklı kisilerden.
Kendi aralarında bile yem kusuyorlardı.
Dedim bunlar kendi aralarında kızgınlık döneminde böyle bir uyum içindeyse iki tane erkek alayım bunlara.
Böyle böyle derken etti 6 tane.

Kuslar kalabalik oluyo ama bende istiyorum lutino albino degisik renk irklarda kuslarim olsun malesef dairede olmuyo birde tayinim cikarsa 12 saat yola gidicem tasima sorunu olucak insallah yavru alirsiniz muthis bir duygu isteyen herkese nasip olsun

şimdilik birbirlerine yem kusan ile iletişim halinde bulunmayan dişi ile erkeği eş olarak ayırdım.
Yalnız dişileri birbirlerinden ayıran sadece bir paravan var.
Görmüyorlar ama seslerini duydukları zaman kafesin en bitişik noktasına kadar gelip buluşmaya çalışıyorlar.
Bu da erkeklere duyacakları ilgiyi azaltır diye düşünüyorum.
Buluştur yarım saate kalmaz kavga gürültü olayı belli olur (ben benim çiftleri aynı yerde tutucam ha insanlar gibi yok sen benim eşime baktın yok sen benim kocama baktın hepsi birbirine giriyor zor ayırıyorum kafasını tutup tellere vuruyo bunları iki kuş birbirine yapıyor siz düşünün artık )

Buluştur yarım saate kalmaz kavga gürültü olayı belli olur (ben benim çiftleri aynı yerde tutucam ha insanlar gibi yok sen benim eşime baktın yok sen benim kocama baktın hepsi birbirine giriyor zor ayırıyorum kafasını tutup tellere vuruyo bunları iki kuş birbirine yapıyor siz düşünün artık )
Sevimli göründükleri kadar vahşi bir taraflarıda var.
Bu tip kavga gürültü durumlarında yaşattıkları üzüntü maalesef boylarından büyük oluyor.
Bir iki refleks harici gagalama olmadı ama kafes hepsine yabancı idi sanırım ondan ötürü baskınlık sergileme fırsatı bulamadılar.

Geri